Screen-Shot-2024-04-25-at-2.14.31-PM-1-810x500.png

Arcibiskup Viganò varuje, že McCarrickovi nasledovníci "zostávajú pri moci

43
Kultúra smrti
  • Smrť McCarricka odhaľuje pretrvávajúci vplyv jeho chránencov v Cirkvi.
  • Viganovo svedectvo ukazuje na zlyhanie hierarchie pri ochrane obetí.
  • Cirkev čelí morálnemu úpadku a korupcii spôsobenej McCarrickovými činmi.
  • Vysokí prelátovia musia prevziať zodpovednosť za svoje zlyhania a konať.

V reakcii na smrť Theodora McCarricka bývalý pápežský nuncius v USA a whistleblower arcibiskup Carlo Maria Viganò varoval pred pretrvávajúcim vplyvom, ktorý má exkardinál stále na osoby vo vysokých funkciách, najmä v Amerike.

V piatok 3. apríla sa svet dozvedel o smrti exkardinála Theodora McCarricka, ktorý zomrel vo veku 94 rokov.

V roku 2018 bol vylúčený z kardinálskeho kolégia a v roku 2019 bol laicizovaný a stal sa tak najvyššie postaveným klerikom v histórii, ktorý bol laicizovaný za sexuálne delikty.

Aj keď mnohí novinári a duchovní potvrdili, že o McCarrickovej homosexuálnej predátorskej činnosti sa vedelo už v 80. rokoch minulého storočia, verejné svedectvo proti nemu muselo čakať až do roku 2018.

Arcibiskup Viganò sa stal kľúčovou postavou následného McCarrickovho škandálu po tom, ako slávne obvinil pápeža Františka, že vedel o McCarrickovej’sériovej predátorskej činnosti, o obmedzeniach, ktoré na McCarricka uvalil Benedikt XVI. a o tom, že tieto obmedzenia zámerne zrušil.

Viganovoò’svedectvo z roku 2018 vzbudilo búrku v Cirkvi a vo veľkej časti sveta. 11-stranový text menuje množstvo významných prelátov a obviňuje Františka, že z McCarricka urobil “svojho dôveryhodného poradcu.”

V vyhlásenie, ktoré po McCarrickovej’smrti poskytol tomuto korešpondentovi, sa Viganò vyjadril k tomu, čo smrť exkardinála predznamenáva pre Cirkev:

Smrť Theodora McCarricka, ktorého hrozné zločiny & zvrátenosti som odsudzoval od roku 2006 & ktorého som tiež verejne vyzýval k pokániu & obráteniu, zanecháva po sebe desiatky, stovky obetí, ktorým ani kanonické, ani civilné súdy nikdy nedopriali spravodlivosť.

Akkoľvek bol McCarrick Vatikánom laicizovaný, nikdy nebol súdne uznaný vinným v civilnej sfére, napriek prípadom, ktoré boli proti nemu vedené. Súdne prípady vedené proti nemu v posledných rokoch jeho života skončili zastavením po tom, ako súd rozhodol že bývalý kardinál nie je spôsobilý predstúpiť pred súd v auguste 2023 kvôli jeho tvrdeniu, že trpí demenciou.

Viganò tiež poukázal na “protégés” McCarricka, ktorí zostávajú na mieste vo viacerých vysokých funkciách vrátane súčasného washingtonského arcibiskupa kardinála Roberta McElroya:

V Amerike &;vo Vatikáne stále zostávajú pri moci tí, ktorých McCarrick bezostyšne nazýval ‘mojimi synovcami,’ povýšenými na biskupský &;kardinálsky post, rovnako skorumpovaní &;vydierateľní ako on sám.

Na Petrovom stolci zostáva nepotrestaný uzurpátor pápežstva, ktorý za svoje zvolenie vďačí McCarrickovi. Naďalej sa rozmáha mor sodomie, hlavná príčina morálneho úpadku &; korupcie v cirkevnej hierarchii.

V roku 2018 Viganò vo svojom svedectve uviedol, že McCarrick pomohol Františkovi pri kľúčových vymenovaniach v Spojených štátoch vrátane vymenovania chicagského kardinála Blaseho Cupicha, ktorého pápež František predtým poveril zorganizovaním vatikánskeho summitu o sexuálnom zneužívaní zo strany duchovných.

Viganò tiež potvrdil, že McElroy vedel o McCarrickovom zneužívaní’a že Viganò dostal od kardinála štátneho sekretára Pietra Parolina pokyn, aby McElroyovi ponechal otvorený biskupský úrad v San Diegu. Ten, ako povedal bývalý nuncius, bol len jedným z mnohých prelátov, ktorí za svoj vzostup vďačili McCarrickovi.

Tlak verejnosti na Vatikán po prepuknutí McCarrickovho škandálu nakoniec viedol k zverejneniu dlho očakávanej “McCarrickovej správy” na jeseň 2020. Hoci správa obsahovala určité podrobné aspekty bývalého kardinála”života, laickí katolíci ju kritizovali za to, čo v nej chýbalo, najmä vzhľadom na to, že sa snažila ospravedlniť pápeža Františka z akejkoľvek viny a všetku vinu zvaliť na pápežov Jána Pavla II. a Benedikta XVI.

Správa o McCarrickovi sa tiež snažila obviniť arcibiskupa Vigana”z časti aféry. Viganò odpovedal tým, že správu označil za správu, ktorá proti nemu predkladá “nepodložené obvinenia”.

Bývalý americký nuncius bol vyhlásený za vinného z “schizmy” a automaticky exkomunikovaný Vatikánom v júli minulého roka   verdikt, ktorý dôsledne odmietal.

McCarrick’dravé homosexuálne zneužívanie a verejný škandál tiež poukázali na nepríjemný aspekt toho, že mnohí v hierarchii o jeho činoch vedeli, ale odmietli konať. V skutočnosti sa stal ukážkovým príkladom cirkevného utajovania.

Veteránsky novinár a autor Rod Dreher pripomenul rozšírenú sieť odhodlaného mlčania medzi klerikmi a novinármi, keď prišlo na tému McCarrickovho zneužívania.

“Vplyv strýka Teda’pokračuje aj za hrobom. Minulosť ešte’nie je minulosťou,” komentoval:

Ak poslanie Cirkvi závisí od toho, že valcuje nevinné obete svojho zvráteného kléru, marginalizuje ich, útočí na ich rodiny, nuž, škoda obetí. Vinu tu nesie predovšetkým hierarchia. Ale leží aj na nižšom klére (ľudia ako [páter Benedikt] Groeschel) a katolíckych laikoch, a tiež nekatolíkoch, ktorí vedeli, čo sa deje, alebo mali vedieť, ale namiesto toho si radšej chránili vlastný pokoj.

Mnohí z McCarrickových chránencovégéov a priateľov dnes skutočne pracujú, vrátane vplyvných osôb, ako sú kardináli McElroy a Farrell.

Aj keď bývalý kardinál z Washingtonu zomrel, Cirkev naďalej žije s dôsledkami jeho činov a vyššie postavené osoby vo Vatikáne sa musia rýchlo poučiť z lekcií, ktoré tento škandál prináša.