GettyImages-2206579770-e1744022768635-810x500.jpg

Mark Carney sľubuje, že v prípade znovuzvolenia liberálov bude presadzovať ešte väčšiu cenzúru internetu

15
Kultúra smrti
  • Carney sľubuje pokračovanie v potláčaní legálneho internetového obsahu, čo je znepokojujúce.
  • Legislatíva môže obmedziť slobodu prejavu a zasahovať do náboženských praktík.
  • Definícia "nenávistného prejavu" môže potlačiť pravdivé názory a hodnoty katolíckej viery.
  • Ochrana detí je dôležitá, ale nesmie byť zámienkou na obmedzenie slobody slova.

Kanadský premiér Mark Carney prisľúbil, že v prípade znovuzvolenia Liberálnej strany bude pokračovať v šľapajach Justina Trudeaua’a sľúbil ešte viac legislatívy na potláčanie legálneho internetového obsahu.

Pri vystúpení na nedávnom predvolebnom mítingu v Hamiltone v provincii Ontario si Carney v reakcii na obvinenia z davu, že má väzby na Jeffreyho Epsteina, vzal na mušku to, čo nazval “znečisťovaním internetu.”

“Existuje mnoho vážnych problémov, s ktorými sa ”zaoberáme, ” povedal Carney. “Jedným z nich je more mizogýnie, antisemitizmu, nenávisti a konšpiračných teórií - tento druh znečistenia na internete, ktoré sa vyplavuje cez naše virtuálne hranice zo Spojených štátov.”

Povedal, že zatiaľ čo takzvané konšpiračné teórie namierené proti nemu možno tolerovať, vážnejšie je, keď “to ovplyvňuje to, ako sa ľudia správajú — keď sa Kanaďanom vyhrážajú, keď idú do svojich komunitných centier, na svoje miesta uctievania alebo do svojej školy, alebo, nedajbože, keď sa to týka našich detí.”

“Moja vláda, ak budeme zvolení, bude konať,” pochválil sa.

Akkoľvek neexistujú konkrétne dôkazy, že Carney poznal Epsteina, takýchto obvinení sa na internete po roku 2013 na sociálnych sieťach začali kolovať fotografie Carneyho stojaceho po boku dnes už odsúdenej Epsteinovej komplicky Ghislaine Maxwellovej.

Carneyho’vyhlásenie zrejme naznačuje, že k internetovým prejavom kritickým voči vláde pristupuje rovnako ako jeho predchodca Justin Trudeau.

Pod vedením Trudeaua liberáli predložili niekoľko zákonov o regulácii internetu vrátane Bill C-11, ktorý viedol k účinnému zákazu zdieľania správ na mnohých platformách sociálnych médií.

Pred vyhlásením volieb liberáli presadzovali Bill C-63, Online Harms Act, predložený pod zámienkou ochrany detí pred zneužívaním na internete.

Akkoľvek je ochrana detí skutočne povinnosťou štátu, návrh zákona obsahoval aj množstvo opatrení, ktoré sa zameriavali na nejasne definované “nenávistné prejavy” týkajúce sa okrem iných kategórií aj rasových, rodových a náboženských priestupkov. Mnohí právni experti preto návrh odsúdili.

Konkrétne sa v zákone požadovalo vytvorenie Komisie pre digitálnu bezpečnosť, ombudsmana pre digitálnu bezpečnosť a Úradu pre digitálnu bezpečnosť, ktorých úlohou by bolo dohliadať na internetový obsah. Jeho časť o “nenávistných prejavoch” bola sprevádzaná širokými definíciami, prísnymi trestami a pochybnými taktikami vrátane vynesenia preventívnych rozsudkov proti ľuďom, ak sa predpokladalo, že v budúcnosti pravdepodobne spáchajú čin “nenávisti”.

Podrobnosti legislatívy tiež ukázali, že návrh zákona by mohol viesť k tomu, že viac ľudí bude doživotne uväznených za “zločiny z nenávisti” alebo pokutovaných 50 000 dolármi a uväznených za príspevky, ktoré vláda definovala ako “nenávistné prejavy.”

Kým Katolícka cirkev síce učí, že štát môže a musí brániť šíreniu zlých prejavov, ľavicová definícia “nenávistného prejavu” sa často vzťahuje na pravdivé prejavy, ako je napríklad potvrdenie biologickej reality tvárou v tvár rodovej ideológii. V praxi to znamená, že štát by sa pokúšal potlačiť pravdu, ktorú nikdy nemožno zákonne potlačiť.

Kanaďania sa 28. apríla vydajú k volebným urnám.