K zvoleniu Donalda Trumpa na post amerického prezidenta sa vyjadril aj známy slovenský spisovateľ Jozef Banáš. Víťazstvo Trumpa považuje za prehru maisntreamu. Banáš poukazuje na doterajšiu mediálnu propagandu nielen na Slovensku, ktorá štvala proti Trumpovi a oslavovala Clintonovú. Analytici a médiá podľa neho dostali na frak.
Banáš vo svojom komentári na portáli aktualne.sk dal mainstreamovým propagandistom nakladačku hneď v úvode:
“Trumpovo víťazstvo znamená zdrvujúcu prehru servilných „novinárov a analytikov“ od Ameriky až po Slovensko. V bubline nežije internet, ale novinárski vymývači mozgov.”
Ako ďalej tvrdí, Donald Trump ho zaujal už v roku 2005, keď si kúpil jeho knihu s názvom “How to get rich” („Ako sa stať bohatým“).
“Je to vynikajúca kniha a aj vďaka nej som mediálne útoky na tohto chlapíka bral s veľkou rezervou, hoci priznávam, v istých chvíľach som i ja v dôsledku totálneho protitrumpovského mediálneho ťaženia zapochyboval o schopnosti zdravého úsudku amerického voliča. Vykrikovali, že vraj nikdy nebol v politike. Fíha?! To je predsa jeho najväčšia prednosť,” napísal Banáš .
Pre ilustráciu vymenoval titulky Slovenských mainstreamových médií pred americkými voľbami ako dôkaz propagandy v neprospech Trumpa :
“Cunami titulkov ako Pred Trumpom varujú Američanov domáce i svetové médiá, Eminem rapuje proti Trumpovi, Hollywood proti Trumpovi, Celebrity vyzývajú k spoločnému boju proti Trumpovi, Trumpovi sa rúca kariéra, Bono proti Trumpovi, Vegas proti Trumpovi, Star Trek proti Trumpovi, Pussy Riot spievajú proti Trumpovi, De Niro by chcel Trumpa udrieť, Trump je neriadená strela, Všetky celebrity spojte sa proti Trumpovi, Americký spisovateľ bojuje piesňami proti Trumpovi, Svetová vojna proti Trumpovi, Rusko podporuje Trumpa, Paranoidný „xenofób“ na čele USA a nespočetné množstvo ďalších útokov v slovenských médiách ma tiež takmer nalomilo. ”
Podľa Banáša sa našťastie ukázalo, že Američania sú voči mediálnym manipuláciam odolnejší, ako si predtým myslel.
Významný spisovateľ ďalej kritizuje novinára Mariána Leška za jeho už povolebný článok v nemenovanom médiu s názvom “Prečo sa médiá a odborníci tak mýlili a podcenili Trumpa?”
“Musím teda rázne opraviť môjho vzácneho priateľa Mariána Leška, ktorý po Trumpovom víťazstve uviedol, že internet, ktorý podľa neho rozhodol americké voľby, žije vo svojej „bubline“. Týmito slovami presne zodpovedal zmienenú otázku jemu blízkeho „mienkotvorného“ denníka. V bubline, milý Marián, nežije internet, ale práve naopak – žijú v nej mainstreamové médiá, ktorým ľudia nielen v USA, vo svete, ale, chvalabohu, aj na Slovensku prestávajú veriť. Naopak, stále viac dôverujú tým, ktorých mainstream označuje za rusofilov, konšpirátorov a iných špekulantov. Považujem víťazstvo Trumpa za zdrvujúcu porážku mainstreamu. ”
Banáš kladie kladie aj rečnícku otázku : “Nuž, „novinárski“ a „analytickí“ chlapci a dievčatá, som zvedavý, komu a ako sa teraz budete pchať do zadku.”
Taktiež je zvedavý, ako sa zachovajú politické elity Európy ako Merkelová, Tusk, Juncker a im podobní.
“Ako zablahoželá Angela novému americkému prezidentovi, ktorý označil jej utečeneckú politiku za katastrofu, vážne poškodzujúcu Nemecko a Európu? Trump niekoľkokrát jasne povedal, že zastaví prúd imigrantov z krajín, v ktorých sú teroristické zoskupenia. Čo budú písať naši „novinári a analytici“, keď Trump pristúpi k tomu, čo avizoval – k revízii Severoatlantickej zmluvy? Čo spravia, keď začne normalizovať vzťahy s Ruskom? Čo budú robiť naši a európski poskokovia predbiehajúci sa v podpore Transatlantickej obchodnej zmluvy, ktorú má Trump v úmysle nechať ležať ľadom?”, kladie Banáš rečnícke otázky.
“Dokonca by som si dovolil povedať, že víťazstvo Trumpa je totálnym krachom „mienkotvorných“ mainstreamových novinárov. Paralela medzi vymývaním mozgov v prípade brexitu a amerických volieb je očividná. Otázkou dňa teda je, ako sa po svojej porážke zachovajú „novinárski a analytickí“ vymývači mozgov. Byť na ich mieste, hodím uterák do ringu a odídem na lazy venovať sa chovu oviec. Tie im možno ešte uveria,” dodáva na záver Jozef Banáš vo svojom článku na aktualne.sk
Samuel Gdovin