Rád odmieta legálnosť vyšetrovania zo strany Vatikánu.
Vedenie Maltézskeho rádu odmieta legálnosť vyšetrovania vynútenej rezignácie jeho bývalého hlavného kancelára zo strany Vatikánu. Avšak členovia komisie, zostavenej pápežom Františkom, sa vyjadrili, že vyšetriť túto záležitosť a informovať o nej pápeža je „úplne legitímne a oprávnené“.
Podľa jedného z oficiálnych záznamov, pripravených pre komisiu, súvisí pápežovo právo na informácie o okolnostiach, ktoré viedli k odvolaniu Albrechta Freiherra von Boeselager s „právomocou, vykonávanou priamo a bezprostredne nad všetkými pokrstenými veriacimi, či už laikmi alebo klerikmi.“
„Nejedná sa o zasahovanie do vnútorných záležitostí Rádu, pretože cieľom komisie, ako je evidentné, je podať správu Svätému otcovi o postupoch (použitých pri odvolaní Boeselagera), a nič iné“, hovorí sa vo vyhlásení, poskytnutom 11. januára pre Catholic News Service.
Zvrchovaná rada tohto Rádu vydala 10. januára vyhlásenie, v ktorom aj naďalej odmieta spolupracovať s Vatikánskou komisiou, citujúc tak to, čo nazývajú „legálna irelevantnosť“ komisie, a tvrdiac, že členov komisie „menoval sekretár štátu Vatikán“.
Veľmajster Rádu, Fra´ Matthew Festing trvá na tom, že odvolanie bývalého kancelára je internou záležitosťou Rádu a spadá výlučne do právomoci Rádu.
Na stretnutí s akreditovanými členmi diplomatických zborov, ktoré sa konalo 10. januára, povedal Festing na adresu všetkých medzinárodných delegátov, že Boeselagerovo odvolanie nijakým spôsobom neovplyvní charitatívnu činnosť Rádu.
„Naša decentralizovanosť je zárukou, že činnosť nášho Rádu, spočívajúca v pomoci ľuďom v núdzi a v ťažkostiach, bude aj naďalej pokračovať bez akejkoľvek zmeny vo všetkých 120 krajinách, v ktorých Maltézsky rád pôsobí“, povedal Fra´ Matthew.
Podľa webstránky má Maltézsky rád bilaterálne diplomatické vzťahy so 106 krajinami a s Európskou úniou, je stálym pozorovateľom pri OSN a s viac ako 50 štátmi uzavrel Dohodu o medzinárodnej pomoci, ktorej podstatou je „zabezpečenie humanitárnych aktivít, neobmedzeného a chráneného prístupu najmä do krízových oblastí“.
Boeselager, nemecký šľachtic, bol odvolaný na základe „závažných problémov“, ktoré sa vyskytli počas jeho funkčného obdobia ako hlavného milosrdného brata Maltézskeho rádu, ako aj za „následné zatajovanie týchto problémov pred Zvrchovanou radou“, vyjadrili sa predstavitelia Rádu. Množstvo médií konštatuje, že spomínané problémy sa konkrétne týkajú distribúcie kondómov pomocnými agentúrami, ktoré spolupracujú s organizáciou Malteser International.
V prítomnosti patróna Rádu, amerického kardinála Raymonda Burkeho, požiadal Festing Boeselagera o rezignáciu. Keďže tento odmietol rezignovať, začiatkom decembra ho z funkcie odvolali. 14. decembra bol za dočasného hlavného kancelára zvolený John Critien.
22. decembra pápež František ustanovil komisiu, aby zhromaždila fakty a „kompletne informovala“ Svätú stolicu o situácii a okolnostiach, ktoré viedli k Boeselagerovmu odvolaniu, a súčasne aby podporila dialóg a pokojné vyriešenie veci na základe vyjadrenia Vatikánu.
Hlavným a podstatným argumentom proti právomoci tejto komisie je zvrchovanosť, nezávislosť a suverenita Rádu. Komisiu vedie arcibiskup Silvano Tomasi, bývalý Vatikánsky delegát pri OSN v Ženeve.
Ďalšími členmi komisie sú: jezuitský páter Gianfranco Ghirlanda, kanonický právnik a bývalý rektor Pápežskej Gregoriánskej univerzity; Jaques de Liedekerke, bývalý kancelár Maltézskeho rádu; Marc Odendall, poradca Rádu a Marwan Sehnaoui, hlavný predstaviteľ Maltézskeho rádu v Libanone
Predstavitelia Rádu sa vyjadrili, že s komisiou odmietajú spolupracovať z dôvodu ochrany svojej nezávislosti „pred iniciatívami, zameranými priamo na objektívne spochybňovanie, či dokonca obmedzovanie ich zvrchovanosti“.
Oficiálny záznam komisie sa priamo dotýka záujmu Rádu, tvrdiac, že skupina bola ustanovená pápežom Františkom, ktorý uplatňuje svoju právomoc nad laiciátom a duchovenstvom, „ako aj bezprostrednú právomoc nad rehoľnými rádmi.“
„Toto však v žiadnom prípade nespochybňuje suverenitu Rádu, uplatňovanú zvrchovanosť a nezávislosť veľmajstra“, uvádza sa v správe.
Pri vysvetľovaní svojej legitimity komisia cituje aj konštitučné oprávnenie Rádu a najmä jeho sľub poslušnosti. Podľa článku 62, „viaže profesných rytierov a kaplánov poslušnosť Svätému otcovi.“
Oficiálny záznam komisie uvádza, že aj konštitúcia Rádu, aj Kódex kanonického práva „indikujú poslušnosť Svätému otcovi.“
Svätý otec má preto plnú právomoc žiadať svoju komisiu aby iba jeho osobne informovala o vyšetrovaní vo veci objasnenia procesov, ktoré viedli k suspendovaniu hlavného kancelára z úradu“, uvádza sa v zázname.
Komisia sa stretla 5. a 6. januára a svedkov začala vypočúvať 16. januára. Podľa jedného člena, komisia dodatočne obdržala písomné svedectvo od členov Rádu, najmä od predsedov národných asociácií Maltézskych rytierov.
Nájdi nás na FB: ZA KRESTANSKE SLOVENSKO. Čo si myslíte o téme? Napíšte do FB komentov.