shutterstock_1794845635-e1734705129617-810x500.jpg

Austrálska vláda pri neúspešnom pokuse zakázať sociálne médiá pre deti opäť prešliapla vedľa

8
Neutral

Keď austrálsky federálny parlament v poslednom rokovacom týždni roku 2024 urýchlene schválil zákony zakazujúce deťom a tínedžerom mladším ako 16 rokov používať sociálne médiá, stalo sa to celosvetovou správou. Považovalo sa to za svetový unikát, za nový pokus vlády zabrániť tomu, aby boli deti vystavené niektorým škodám, ktoré sa môžu vyskytnúť na internete.

Zákony boli zamerané na platformy sociálnych médií, ktorým by mohla byť uložená pokuta až do výšky 50 miliónov austrálskych dolárov (31 miliónov amerických dolárov) za to, že neprijali “primerané opatrenia”, aby zabránili deťom mladším ako 16 rokov v prístupe na svoje platformy. Pre mladých ľudí alebo rodičov, ktorí porušia pravidlá, sa nenavrhujú žiadne sankcie. Premiér Anthony Albanese ochotne využil mediálnu výhodu a v mene znepokojených rodičov sa postavil do pozície rádoby ochrancu detí.

Problémom je, že vláda zrejme nedomyslela dôsledky. Ako budú používatelia preukazovať svoj vek bez toho, aby museli o sebe prezradiť citlivé informácie? Okrem toho sa zákon vzťahuje na každého austrálskeho občana, nielen na deti. Nútil by každého, aby sa identifikoval, ak by chcel používať sociálne médiá.

Nevydržalo dlho a objavili sa trhliny. Dokonca aj štátna televízia ABC vytvorila zriedkavú rozumnú žurnalistiku a uverejnila článok, v ktorom poukázala na nedostatky v procese identifikácie.

Vláda pod tlakom na poslednú chvíľu vložila do legislatívy zmenu, ktorá stanovuje, že spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá nemôžu trvať na občianskom preukaze ako jedinom prostriedku na zabezpečenie veku. Spoločnostiam sociálnych médií sa zakazuje zhromažďovať akýkoľvek štátny, federálny alebo územný “vládou vydaný identifikačný materiál, ako je pas alebo vodičský preukaz”alebo používať “akreditovanú” digitálnu službu.

Jediná teoretická alternatíva však nebola realizovateľná. “Predtým sa zdalo, že najpravdepodobnejšou metódou je poskytnutie občianskeho preukazu, keďže je to’stále jediný železný spôsob overenia veku osoby,” uviedla správa ABC. “Teraz nám platformy budú musieť poskytnúť aspoň jednu ďalšiu možnosť a biometrické údaje sú ďalším najpravdepodobnejším kandidátom — konkrétne technológia odhadu tváre, ktorá odhaduje váš vek na základe vášho vzhľadu.”

Čítajte:konzervatívni poslanci vyrukovali s návrhom na monitorovanie kanadských médií pomocou ‘dezinformačného’ kódu

Problémom je, že používanie technológie rozpoznávania tváre už bolo komisárom pre ochranu súkromia označené za neprijateľné porušenie súkromia v prípade proti maloobchodnej sieti s hardvérom Bunnings. Aké možnosti teda mali platformy sociálnych médií, ak sa chceli prispôsobiť? Zdá sa, že žiadne.

Vláda sa rozhodla ponechať spôsob identifikácie veku “otvorený”, čo zrejme znamená: “Nemáme predstavu, čo robiť.” Vyzerá to ako karta na prepustenie z väzenia pre platformy sociálnych médií. Podľa právnych predpisov je platforma oslobodená od povinnosti, ak “neexistujú žiadne primerané kroky, ktoré by poskytovateľ mohol prijať, aby dodržiaval predpisy, ” čo sa zdá byť presne tá situácia, v ktorej sa nachádzajú.

V austrálskej komunite majú opatrenia na kontrolu používania internetu a sociálnych médií deťmi značnú podporu. Z prieskumu verejnej mienky, ktorého sa zúčastnilo 1 515 ľudí, agentúry YouGov vyplynulo, že 77 % respondentov je za nové právne predpisy, pričom 87 % podporuje prísnejšie sankcie pre spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych médií, ktoré nedodržiavajú austrálske zákony. Na prvý pohľad bol tento krok Albanovej vlády dobrou politikou, a preto získal obojstrannú podporu ostatných hlavných strán.

Austrálska vláda však opäť raz vynikla v tvorbe zlých zákonov, čo je ironické vzhľadom na to, koľko federálnych politikov sú právnici.  Je to ďalší príklad regulačnej nadpráce, ktorá sa stala bežnou od krízy COVID, keď si vlády prisvojujú právomoci, ktoré by buď&nbspnemali mať, alebo ich reálne nemôžu uplatniť.

Ak by sa zákaz skutočne zaviedol spolu s povinným digitálnym preukazom totožnosti, nálada austrálskeho obyvateľstva by sa rýchlo zatemnila, keď by si uvedomilo, že každý, nielen deti, bude musieť o sebe poskytnúť citlivé údaje.

Aby sa absurdita ešte viac prehĺbila, federálna vláda platí za široko šírenú reklamu, ktorá Austrálčanov varuje, aby neposkytovali citlivé osobné údaje tretím stranám, pretože hrozí riziko krádeže identity a on-line podvodov.

Existujú dôkazy, že rodičia potichu využívajú vládnu legislatívu na to, aby varovali svoje vlastné deti pred vstupom na internet. V tomto smere to môže mať určitý pozitívny účinok, hoci sankcie sa v skutočnosti vzťahujú len na spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá.

Ale celkovo ide o právny chaos. Hlavné ponaučenie sa týka obmedzenosti zákona a problémov pri využívaní štátnej moci na to, čo by malo byť zodpovednosťou rodín. V Austrálii je už teraz príliš veľa zásahov štátnej byrokracie do rodinného života, najmä v systéme vzdelávania. Tento zákaz sociálnych médií je len ďalším príkladom.

Tentoraz sa zdá, že tento prehnaný zásah porazili jeho vlastné rozpory. Ale po excesoch, ktoré sa vyskytli v reakcii na COVID za posledné štyri roky, niet pochýb, že prídu ďalšie zlé zákony. Austrálski’politici sa nechystajú vyvinúť zmysel pre pokoru alebo dospieť k pochopeniu správnych hraníc štátnej moci.

ČÍTAJTE: Gender ideology has completely taken over the Toronto Catholic school board