Rusko: Propagácia sexu maloletým bude potrestaná ešte prísnejšie

1,748
Kultúra života

MOSKVA – Ruská vláda, ktorá zakázala propagáciu „homosexuálneho životného štýlu“, sa chystá tento zákon rozšíriť. A to tak, že za trestný čin sa bude považovať propagácia akejkoľvek sexuálnej aktivity mimo prirodzeného manželstva pred deťmi.  Súčasný zákon označuje za trestný čin propagovanie netradičných homosexuálnych vzťahov deťom a maloletým mladším ako 18 rokov.

Podľa správ agentúry Itar-Tass navrhované zmeny zákona majú vypustiť slová „netradičná“ sexuálna aktivita a zmeniť formuláciu na zákaz propagácie akýchkoľvek sexuálnych vzťahov medzi maloletými deťmi a propagácie myšlienok, ktoré pôsobia na detské mysle v snahe vykresliť „sexuálne vzťahy ako prioritu“.

Návrh zákona poukazuje na narastajúcu sexuálnu aktivitu medzi maloletými. Taktiež sa zameriava aj na potrebu chrániť deti pred informáciami, ktoré „ničia hodnoty rodinného života, duchovný a intelektuálny vývoj maloletých.“

Počas príprav na blížiace sa zimné olympijské hry v Soči, ktoré budú prebiehať od 7. do 23. februára, sa Rusko dostalo kvôli zákonu pod paľbu útočiacich médií zo západu. V rozhovore pre BBC starosta Soči Anatolij Pakhomov povedal, že každý, kto „rešpektuje zákony Ruskej federácie“ a kto sa nesnaží „vnútiť svoje návyky  a svoju vôľu  ostatným“, je vítaný. Nemenovaní „kritici“ označujú podľa redaktora BBC Johna Sweeneya tento zákon za „krutý“. Zákon je kritizovaný, pretože „účinne zakazuje protesty za práva homosexuálov.“

Je zvláštne, že mnohé z novinových správ, ktoré priniesli rozhovor BBC Panorama s Pakhomovom, vynechali Pakhomovov citát o presadzovaní si „vlastnej vôle“. Spravodajstvo Yahoo Sports News zverejnilo tento citát ako: „Srdečne privítame každého, kto rešpektuje zákony Ruskej federácie a nesnaží sa druhým vnucovať svoje návyky.“ Táto upravená verzia citátu bola prebratá aj inými športovými a spravodajskými reláciami, vrátane správ Bleacher Report a CBC.

Ale práve otázka „presadzovania vôle“ homosexuálnej lobby do celej spoločnosti je v tejto diskusii kľúčovou otázkou. Priaznivci ruského zákona poukazujú na to, že základným kameňom práce homosexuálneho hnutia je neustále potláčanie slobody prejavu v mnohých západných európskych krajinách, vrátane Spojeného kráľovstva.

Ruská federácia ako reakciu na príval útokov homosexuálov a ich priaznivcov v médiách a politike predložila Európskej únii správu, ktorá dôrazne kritizovala právnu politiku Európskej únie. Podľa tejto správy, takáto politika spôsobuje kultúrny tlak na každého, kto sa stavia proti novej sexuálnej morálke a umožnila nárast ultra-nacionalistických a neonacistických hnutí.

Správa obviňuje Európsku úniu zo „šírenia svojich neo-liberálnych hodnôt ako univerzálneho životného štýlu medzi všetkých členov medzinárodného spoločenstva.“

„Obzvlášť viditeľné je to v ich agresívnom presadzovaní práv sexuálnych menšín,“ píše sa v správe. „Boli vykonané pokusy presadiť medzi ostatné krajiny nový pohľad na homosexualitu a manželstvá osôb rovnakého pohlavia ako normu a prirodzeného sociálneho fenoménu, ktorý si zaslúži podporu od štátu.“

Zatiaľ čo medzinárodné západné médiá, na čele s BBC, prinášajú príbeh o zlovestnom prenasledovaní homosexuálov v Rusku, vláda a ruskí predstavitelia olympijských hier opakovane uviedli, že návštevníci sú vítaní, aby si užili hry, bez ohľadu na ich orientáciu.

Bývalá olympijská víťazka v rýchlokorčuľovaní, Svetlana Zhurovová, v súčasnosti členka parlamentu a čestná ,starostka' olympijskej dediny, na tlačovej konferencii povedala: „Samozrejme, že je olympiáda a Charta zakazuje akúkoľvek diskrimináciu. Tak prečo by sme my, organizujúca a hosťujúca krajina, porušovali Olympijskú chartu?“

Zhurovová, ktorá hlasovala za zákon, povedala: „Všetko bude úplne v poriadku, bez nepokojov. Na olympiáde nikdy nebol problém kvôli gayom a lesbičkám a ani teraz tomu tak nebude.“

Konstantin Dolgov z ruského ministerstva zahraničia povedal v rozhovore s Hlasom Ruska: „V Rusku neexistuje absolútne žiadna diskriminácia LGBT komunity ako takej. Určite došlo k nejakým incidentom, ale tie sa stanú všade.“

Avšak na tlačovej konferencii na summite EÚ dodal, že stredobodom olympijských hier má byť šport, nie politika či sociálne inžinierstvo. „Ak sa korčuliar, ako člen olympijského tímu, chystá prísť nie súťažiť, ale bojovať proti zákonom v hosťujúcej krajine, je to veľmi zlé. Znamená to, že tento konkrétny korčuliar nerešpektuje olympijské princípy.“

Medzitým homosexuálni aktivisti naďalej prikladali na oheň organizovaním demonštrácií v Bruseli, v ktorých Rusko odsudzovali. Požadovali, aby EÚ zastavila rokovania o vízach, kým sa zákon nezmení.