Katolícky biskup vláde: Západ núti Nigériu k nemorálnosti

2,054
Kultúra života

ABUJA – Západné vlády a médiá po celom svete útočia na nigérijský zákon o homosexuálnych manželstvách z roku 2013, ktorý zakazuje homosexuálne manželstvá a tiež ich propagáciu homosexuálnou lobby. Jeden z mála hlasov, ktorý verejne podporuje tento zákon je hlas nigérijských katolíckych biskupov, ktorí vydali vyhlásenie, v ktorom gratulovali vláde, že prijala tento zákon.

Prezident nigérijskej katolíckej biskupskej konferencie, arcibiskup Ignatius Kaigama Jos, napísal prezidentovi, že rozhodnutie vlády „nepodriadiť sa medzinárodnému tlaku, ktorý sa snaží propagovať neetické a nemorálne praktiky partnerstiev rovnakého pohlavia a ďalších súvisiacich nerestí“ je „odvážne a jasne dokazuje, že naša veľká krajina je schopná sa vzoprieť a chrániť najhodnotnejšiu inštitúciu nigérijskej a africkej kultúry – manželstvo, a dôstojnosť ľudskej osoby.“

Nový zákon podpísaný 7. januára prezidentom Goodluckom Ebele Jonathanom, ukladá tým, ktorí sa pokúsia o uzavretie homosexuálneho ,manželstva' alebo registrovaného partnerstva trest odňatia slobody až do 14 rokov. Podľa zákona je trestným činom aj „zosobášenie, svedčenie, pomoc alebo navádzanie“ k takémuto obradu. Zákon tiež uvádza, že homosexuálne ,manželstvá' alebo registrované partnerstvá uzavreté v iných krajinách nebudú v Nigérii uznané, zakazuje verejné prejavy „milostného vzťahu ľudí rovnakého pohlavia,“ prevádzkovanie ,gay klubov', adopciu detí homosexuálmi a obmedzuje prácu medzinárodnej homosexuálnej lobby agitovať za zmenu zákona. 

Arcibiskup Kaigama dodal: „Chválime vás za toto odvážne a múdre rozhodnutie a modlíme sa, aby vás Boh aj naďalej žehnal, viedol a chránil vás aj vaše vládnutie pred sprisahaním rozvinutého sveta, ktorý sa snaží spraviť našu krajinu a kontinent smetiskom  podporujúcim všetky nemorálne praktiky, ktoré neustále znehodnocujú Boží zámer s človekom v oblasti stvorenia a morálky, ako to robia v ich vlastných krajinách.“

Toto nebolo prvýkrát, čo nigérijskí katolícki biskupi ocenili snahu vlády zastaviť vplyv homosexuálnej ideológie. V roku 2011 chválili biskupi zákon, ktorý zakázal partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia a verejné prejavy homosexuálnej aktivity.

Tento zákon bol obhajovaný aj nigérijskou vládnou agentúrou na prevenciu AIDS, ktorá povedala, že „nič v zákone o manželstvách rovnakého pohlavia z roku 2013 neodkazuje alebo nezakazuje v Nigérii programy zamerané na prevenciu, liečbu, starostlivosť a podporu ľudí žijúcich s HIV alebo ovplyvnených AIDS. Žiadne ustanovenie tohto zákona nebude nikomu odopierať prístup k liečbe HIV ani iných zdravotníckych služieb.“

„Nigérijská vláda je naďalej odhodlaná zlepšovať zdravotný stav Nigérijčanov a predchádzať úmrtiam, ktoré súvisia s AIDS, a preto bude pokračovať v zabezpečovaní prístupu všetkých Nigérijčanov k požadovaným službám, na ktoré majú nárok, pretože sú garantované ústavou.“

Zákon bol vytvorený v reakcii na rastúci počet krajín, ktoré uznávajú zväzky osôb rovnakého pohlavia. Propagátori homosexuality dlho naliehali na svojich aktivistov, aby vstupovali do právnych zväzkov v jednej krajine a potom emigrovali a požadovali právne uznanie svojho zväzku v krajinách, kde neexistujú podobné právne pojmy.

Avšak zákon bol poprednými politikmi a médiami odsúdený v celom svete. Americký minister zahraničia, John Kerry, minulý mesiac povedal: „Za týmto zákazom homosexuálnych manželstiev sa nebezpečne skrýva obmedzovanie slobody zhromažďovania, združovania a prejavu všetkých Nigérijčanov.“

Koalícia podporujúca homosexuálne zväzky v EÚ nedávno požiadala, aby Nigéria uviedla svoje právne predpisy do súladu s právnymi predpismi západného sveta. Hlava mocnej medziskupiny LGBT v EÚ zaslala list európskemu komisárovi pre rozvoj a humanitárnu pomoc aby ,zhodnotil' finančnú podporu Nigérie. Nigéria v poslednej dobe patrila medzi krajiny uvedené na zozname medziskupiny ako tí, proti ktorým by mali členské štáty EÚ „použiť všetku svoju silu,“ aby si vynútili prijatie homosexuality v zákonoch.

Tvárou v tvár veľkým medzinárodným tlakom, vrátane hrozby sankcií z materskej krajiny, Veľkej Británie, biskupi vtedy povedali: „Nech je každý Nigérijčan ďaleko od spoluúčasti na zrade základného práva. Takýto zákaz chráni našu spoločnosť od uzurpácie práva na morálne zdravie a kultúrnu slušnosť.“

Nigérijci sú zvyknutí brániť sa silám západu, ktoré sa snažia zasahovať do ich krajiny, predovšetkým v súvislosti s ideológiou ,reprodukčnej voľby' a ,rodovej rovnosti'. V roku 2012, vydala nigérijská vláda vyhlásenie, že radšej odmietnu zahraničnú pomoc, ako by mali prijať sexuálne ideológie západu.

Krajina je už dlho obľúbeným cieľom regulátorov populácie z OSN. V roku 2011 Dr. Jeffrey Sachs, osobitný poradca generálneho tajomníka OSN, požadoval, aby krajina prijala drastické opatrenia kontroly populácie, keď povedal pre agentúru AFP, že „Nigéria by sa mala usilovať dosiahnuť, aby boli v jednej rodine maximálne tri deti.“

Na africkej synode vo Vatikáne v roku 2009, patrili nigérijskí biskupi medzi tých, ktorí povedali svetovým médiám, že západ musí prestať pretláčať ,smrtiace ideológie' do mnohých afrických krajín. Anthony Olubunmi, kardinál Okogie, arcibiskup z Lagose v Nigérii, povedal, že rodinný život v Afrike sa „rozpadá kvôli rozvodu, nevere a západným ideológiám, ktoré sú nezlučiteľné“ s africkými kultúrnymi hodnotami.