Redakčná poznámka: Uprostred vzrušenej debaty o arizonskom zákone SB 1062, ktorý má chrániť náboženskú slobodu, je dobré obhliadnuť sa späť na niektoré z prípadov, kedy v minulých rokoch náboženské presvedčenie čelilo verejnému útoku. Citované časti tohto článku boli pôvodne uverejnené v článku publikovanom v National Review Online, ktorého autormi boli Ryan T. Anderson a Leslie Fordová. Do tohto článku prispela aj Kelsey Harrisová.
1. Elane Photography [Fotoslužba Elane]
Elane Hugueninová so svojím manželom Jonom prevádzkujú malú firmu Elane Photography v meste Albuquerque v štáte Nové Mexiko.
Ešte v roku 2006 odmietli žiadosť o fotografovanie na obrade páru rovnakého pohlavia kvôli odlišnému presvedčeniu. Elane vysvetľuje:
„Slávnosť uzavretia zväzku osôb rovnakého pohlavia nie je tým, v čo verím ja.“
Firma Elane Photography nikdy neodmietla fotenie samotných gayov či lesieb, ale odmietla fotografovať obrad osôb rovnakého pohlavia. V tom čase iní fotografi v oblasti Albuquerque veľmi radi fotografovali takéto udalosti a Elane nemala problém prepustiť im túto zákazku.
Ale v roku 2008 Komisia pre ľudské práva v Novom Mexiku rozhodla, že Hugueninovci diskriminovali pár na základe sexuálnej orientácie. Komisia im nariadila zaplatiť $6,637.94 ako poplatok za právne služby.
Koncom roku 2013 Najvyšší súd štátu Nové Mexiko potvrdil rozhodnutie Komisie pre ľudské práva. Rozhodol, že podľa štátneho zákona o sexuálnej orientácii a genderovej identite „prvý dodatok nechráni slobodu fotografa odmietnuť fotenie na slávnosti uzavretia zväzku osôb rovnakého pohlavia, aj keby toto konanie porušilo fotografovo hlboké náboženské presvedčenie.“
Firma Elane Photography požiadala Najvyšší súd USA o preskúmanie prípadu.
2. Sweet Cakes by Melissa [Sladké koláče od Melissy]
Keď Rachel Cryerová a Laurel Bowmanová požiadali oregonskú pekáreň Sweet Cakes by Melissa upiecť svadobnú tortu na ich slávnosť uzavretia homosexuálneho zväzku v roku 2013, firma Sweet Cakes žiadosť odmietla.
Majitelia pekárne dôsledne obsluhovali všetkých zákazníkov bežným spôsobom, ale príprava torty pre Cryerovú a Bowmanovú by pre nich znamenala umožniť a osláviť zväzok osôb rovnakého pohlavia. To by bolo proti ich náboženskému presvedčeniu, že manželstvo je zväzkom jedného muža a jednej ženy.
Túto hodnotu odvodzujú zo svojej otvorenej kresťanskej viery. Pozrite si obrázok, ktorý pekáreň zdieľala na facebookovom profile.
P.S. — Aj oregonské zákony definujú manželstvo ako zväzok medzi jedným mužom a jednou ženou.
Ale lesbický pár podal sťažnosť podľa oregonského zákona o rovnosti z roku 2007, ktorý zakazuje diskrimináciu založenú na sexuálnej orientácii. V januári agentúra vydala rozhodnutie, ktoré uvádza, že firma Sweet Cakes by Melissa porušila oregonský zákon o sexuálnej orientácii, keď odmietla upiecť tortu.
Keď sa príbeh dostal do pozornosti lokálnych médií, boli majitelia, Melissa a Aaron Kleinovci, okamžite vystavení vyhrážkam, úporným protestom a bojkotom.
V obave o svoju bezpečnosť Kleinovci zavreli pekáreň Sweet Cakes by Melissa v septembri 2013.
3. Masterpiece Cakeshop [Majstrovská cukráreň]
Zoznámte sa s Jackom Phillipsom, majiteľom cukrárne Masterpiece Cakeshop v štáte Colorado.
Odmietol upiecť tortu na svadobnú hostinu homosexuálneho páru.
V roku 2012 pár získal manželskú licenciu v štáte Massachusetts a požiadal Phillipsa upiecť tortu na hostinu, ktorá sa mala konať u nich doma v Denveri. Ale kvôli svojej viere ju Phillips odmietol pripraviť:
„Necítim to tak, že by som sa mal podieľať na ich svadbe a keď pripravím tortu, cítim, akoby som sa zúčastnil slávnosti, na ktorú je torta určená.“
Ale Americká únia občianskych slobôd [American Civil Liberties Union] s tým nesúhlasí. „Podali sťažnosť proti firme Masterpiece Cakeshop na základe údajného porušenia coloradského zákona o verejne poskytovaných službách. Sudca Robert N. Spencer rozhodol v neprospech pekárne 6. decembra 2013. Podľa neho Phillips porušil zákon odmietnutím služby dvom mužom na základe ich sexuálnej orientácie.“
Phillipsovou odpoveďou bola námietka.
Povedal, že veľmi rád predá tomuto páru svoj upečený tovar na hocijakú príležitosť, ale upiecť svadobnú tortu by ho nútilo vyjadriť čosi, v čo on neverí. Porušil by svoju slobodu podnikať podľa vlastnej viery.
„Ide o svadobnú tortu, nie o ľudí. Nie o životný štýl. Radšej zavrieme pekáreň, než by sme mali zradiť naše presvedčenie.“
4. Arlene’s Flowers [Arlenine kvety]
Barronelle Stutzmanová vlastní firmu Arlene’s Flowers and Gifts [Arlenine kvety a darčeky] v štáte Washington.
Jej dlhoroční zákazníci Roger Ingersoll a Curt Freed ju požiadali naaranžovať kvety na ich homosexuálny svadobný obrad.
Stutzmanová odpovedala, že „nemôže prijať túto prácu kvôli svojmu vzťahu s Ježišom Kristom a presvedčeniu, že manželstvo má byť medzi jedným mužom a jednou ženou“.
Pár podal sťažnosť a washingtonský generálny žalobca Bob Ferguson vzniesol žalobu „proti Stutzmanovej tvrdiac, že porušila zákon štátu o sexuálnej orientácii“.
Stutzmanová teraz čelí pokute $2 000, súdnemu príkazu a hnevu miestnych obyvateľov. Tu je facebooková stránka so 626 podporovateľmi.
Ako ukazujú tieto prípady, náboženská sloboda a diskriminácia sú takmer určite záležitosťami, s ktorými tak súdy ako aj občania budú mať do činenia a budú sa s nimi musieť v nasledujúcich rokoch vysporiadať.