RÍM - Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo (IPPF) v Taliansku zaznamenala na pôde Rady Európy výzrazné víťazstvo proti zákonom o výhrade vo svedomí. Výbor Rady Európy pre sociálne práva volil v prospech podania sťažnosti IPPF proti Taliansku, že veľkému počtu tamojších doktorov je umožňené odmietnuť zúčastniť sa na potrate.
Sťažnosť bola iniciovaná v novembri 2012 Európskou sieťou Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo (IPPFEN) s tvrdením, že talianski doktori „zneužívajú“ toto právo, garantované talianskym potratovým zákonom, aby neboli nútení vykonávať potraty. Uvádzali, že taliansky zákon je „porušením práva na zdravie ... kvôli nedostatočnej ochrane práva na prístup k procedúram na ukončenie tehotenstva.“
Zákon, ako tvrdia, „nenaznačuje presný spôsob, ktorým nemocnice a regionálne autority garantujú adekvátnu prítomnosť neprotestujúceho lekárskeho personálu vo všetkých verejných nemocniciach, tak aby vždy zabezpečili prístup k procedúram na ukončenie tehotenstva.“
„Kvôli tomuto nedostatku v normatívnej štruktúre existuje neadekvátna aplikácia Zákona č.194 z roku 1978, ako to ilustrujú fakty týkajúce sa praxe, čo obratom robí ústupky právu na život, zdravie a sebaurčenie žien, ktoré sa snažia o ukončenie tehotenstva.“
Minulý rok talianska vláda uviedla štatistiky ukazujúce, že v rámci krajiny 70 percent talianskych gynekológov odmieta participovať na potratoch. Toto číslo sa v istých okrskoch zvyšuje na 90-95 percent. Potratoví lobisti v Taliansku a na európskej úrovni desaťročia bojujú za zrušenie tej sekcie Zákona 194, legalizujúceho potraty, ktorá chráni právo na výhradu vo svedomí pre lekárov a iných zdravotných pracovníkov.
Komisia zvolila podporu sťažnosti IPPF so zdrvujúcou väčšinou 13 hlasov k 1. Marilisa D’Amicová, feministická právnička a bývalá politička strany Partito Democratico v Miláne pomáhala vo vytvorení sťažnosti. V jej komentári pre noviny Corriere della Sera uviedla: „V krátkosti, rozhodnutie hovorí, že Taliansko bude musieť demonštrovať, že zmenilo kurz. Dúfam, že sa čo najskôr podniknú nevyhnutné opatrenia a aplikácia vo všetkých 194 národných štruktúrach.
Vicky Claeysová, regionálna riaditeľka IPPF, povedala, že talianska vláda „predviedla fundamentálny nedostatok v aplikácii talianského zákona.“
„Žiadosť ženy o potrat sa nemôže brať ako lotéria, v závislosti na šťastí pacientky, jej bohatstve alebo mieste kde žije,“ uvádza Claeysová v tlačovom vyhlásení.
Eugénia Roccellová, poslankyňa a bývalá ministerka zdravotníctva, rovnako bývala feministka, však povedala, že rozhodnutie bolo iba ďalším príkladom, kedy IPPF, „temné teleso,“ použilo Radu Európy, aby „napadlo“ právo suverénnej krajiny na spravovanie vlastných záležitostí.
„Nie je to prvý raz, čo sa IPPF, mimovládna organizácia, ktorá podporuje anti-pôrodnosť, potraty a koncepcie, často pochybnými metódami, pokúsila napadnúť Taliansko ohľadom Zákona 194,“ povedala Roccellová. Rozhodnutie je „úplne neopodstatnené a domýšľavé,“ a je výsledkom „nedostatku znalosti talianskych faktov.“
„Mali by sme si spomenúť,“ uviedla Roccellová, „že Rada Európy v októbri 2010 prijala rozhodnutie s veľkým vplyvom, ktoré obraňuje právo na výhradu vo svedomí a týka sa nielen ľudí, ale aj inštitúcií.“
Dodala, že podľa posledných správ z talianskeho parlamentu je v Taliansku veľmi nízky dopyt po potratoch, gynekológovia bez výhrady vo svedomí zaznamenali iba 1.7 potratu za týždeň v rámci celej krajiny.
„Takže je jasné, že to nie je počtom personálu s výhradou vo svedomí, nech už je toto číslo akokoľvek vysoké, ktoré by vytváralo ťažkosti v aplikácii Zákona 194, ale je to organizáciou zdravotných okrskov.“
Aj keď rozhodnutie komisie nemá žiadnu právnu záväznosť pre talianský parlament, monsignor Ignacio Barreiro, vedúci Rímskej kancelárie organizácie Human Life International, povedal pre LifeSiteNews, že je to „dôležitým nábojom v rukách pro-potratových aktivistov v talianskej vláde, aby zvýšili tlak na gynekológov.“
„Rozhodnutie zvýši už aj tak vysoký tlak na zmenu zákona,“ uviedol.
Msgr. Barreiro povedal, že jednanie IPPF a ich podporovateľov na Rade Európy je „osobitne znepokojivé,“ pretože je to priamy útok na princíp právnej ochrany výhrady vo svedomí v Taliansku a pokus potlačiť alebo dokonca zrušiť toto autentické ľudské právo, aby sa vytvorilo falošné „právo“ na potrat.
„Potratoví partizáni,“ povedal, „napádajú právo na výhradu vo svedomí už roky a toto nevysvetliteľné rozhodnutie skutočne dostáva taliansku vládu pod tlak, aby potlačila skutočné ľudské právo, právo nebyť nútený páchať zločin.“
V roku 2010 Rada Európy rázne odmietla pokus účinne zrušiť práva na výhradu vo svedomí v Európe. Správa podaná britskou delegátkou Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy (PACE), Kristínou McCaffertyovou, bola premenovaná na „Právo na výhradu vo svedomí v zákonnej zdravotnej starostlivosti.“
Namiesto vytvorenia príkazu pre doktorov, aby sa zúčastňovali potratov, prepísaný návrh potvrdil ich právo odmietnuť to, uvádzajúc, „žiadny človek, nemocnica alebo inštitúcia nesmie byť nútená, braná na zodpovednosť alebo diskriminovaná akýmkoľvek spôsobom kvôli odmietnutiu vykonávať, zastrešiť, asistovať alebo vydať na aborciu, výkon ľudského potratu, alebo eutanáziu alebo akýkoľvek iný akt, ktorý môže zapríčiniť smrť ľudského plodu alebo embrya, a to z akéhokoľvek dôvodu.“