VATIKÁN (CNS) - Od svätého Petra po pápeža Františka bolo 266 pápežov; 78 z nich je svätorečených a toto číslo sa zvýšilo na 80 po tom, čo 27. apríla prebehla kanonizácia blahoslavených Jána XXIII. a Jána Pavla II.
Prví pápeži boli umučení pre svoju vieru, čo Katolícka Cirkev prijíma ako jasné znamenie svätosti. Po tom, ako prenasledovanie Cirkvi skončilo, zoznamy pápežov s prívlastkom „svätý“ pred menom sa zúžili.
Za posledných 701 rokov boli iba štyria pápeži vyhlásení za svätých.
Tu je zbežný pohľad na desať najzaujímavejších svätých pápežov predchádzajúcich čias:
1. Svätý Peter, ktorý sa najprv volal Šimon, bol prvý, ktorý sa vyslovil o Ježišovi ako o Kristovi, Synovi živého Boha. Jeho zvláštne postavenie v evanjeliách, totiž, aby „pásol“ Kristove „ovce“, mu pomohlo naplniť jeho poslanie hlásať, chrániť a živiť vieru. Je tiež považovaný za prvého pápeža. Skorá tradícia hovorí, že bol ukrižovaný na úpätí Vatikánskeho kopca v polovici 60. rokov za vlády cisára Nera a zomrel mučeníckou smrťou kvôli svojej kresťanskej viere a ohlasovaniu. Verí sa, že jeho hrob bol nájdený pod Bazilikou svätého Petra.
2. Svätý Soter bol biskupom Ríma asi od roku 167 n.l. do svojej smrti, t.j. asi o sedem rokov neskôr. Traduje sa, že svätý Soter oficiálne zaviedol každoročné slávenie Veľkej noci v Ríme.
3. Svätý Fabián bol pápežom v rokoch 236 - 250. Je známy kvôli svojmu zázračnému zvoleniu, pri ktorom údajne na jeho hlavu zostúpila holubica, aby tak označila nečakanú voľbu Ducha Svätého, aby sa práve on stal budúcim pápežom.
4. Svätý Damaz sa narodil v Ríme a bol pápežom v rokoch 366 - 384. Jeho pontifikát sa časovo prekrýval s uzákonením kresťanstva ako oficiálneho náboženstva Rímskej ríše v roku 380. Bol presvedčeným zástancom primátu rímskeho biskupa ako priameho nástupcu svätého Petra. Hovorí sa, že on ustanovil latinčinu ako štandardný liturgický jazyk v Ríme.
5. Svätý Lev Veľký už pri narodení dostal meno Lev, ktoré si ponechal aj neskôr ako pápež. Bol pápežom v rokoch 440 - 461 a bol vôbec prvým pápežom, ktorého nazvali „Veľký“ a dostal titul Učiteľ Cirkvi. Potvrdil postoj Cirkvi voči inkarnácii Krista - že Kristus mal božskú i ľudskú prirodzenosť. Je známy najmä svojím stretnutím s Attilom v roku 452, pri ktorom ho presvedčil, aby upustil od svojej invázie do Talianska.
6. Svätý Gregor Veľký bol pápežom v rokoch 590 - 604 a bol po pápežovi Levovi druhým pápežom, ktorého nazvali „Veľký“. Bol príbuzným dvoch pápežov, jeho matka a dve tety - tiež kanonizované - ho v viedli k tomu aby uvažoval nad sebou ako „svätým medzi svätými“. Bol rehoľníkom a po svojom zvolení odmietal byť pápežom. Často nariekal kvôli svojim novým pápežským povinnostiam, napríklad, že musí niesť bremeno „svetských starostí“ a že už viac nie je súčasťou pokojného a kontemplatívneho života kláštora. Avšak dával veľký dôraz na jednoduchosť a charitu: darúval jedlo rímskym chudobným a tiež ich pozýval, aby s ním každý deň jedli.
7. Svätý Mikuláš I. Veľký bol pápežom v rokoch 858 - 867. Je tretím a zatiaľ posledným pápežom, ktorý má titul „Veľký“. Pracoval na posilnení pápežskej autority a poprel, že by ktokoľvek bez pápežskej autority mal právo zosadiť biskupa. Vytrvalo presadzoval manželské práva a vyzval biskupov, aby splnili svoju povinnosť a exkomunikovali katolíkov z kráľovských rodín, ktorí opustili svoju manželku/manžela kvôli niekomu inému. Podporoval slobodu v manželstve a nepodporil biskupov, ktorí exkomunikovali osoby z kráľovských rodín len kvôli sobášu vykonaného bez súhlasu otca.
8. Svätý Gregor VII. bol pápežom v rokoch 1073 - 1085. Vykonal mnoho reforiem ako napríklad, odvrátil stáročia trvajúcu kontrolu štátu nad cirkevnými záležitosťami a získal tak pápežom úplnú zvrchovanosť nad všetkými cirkevnými záležitosťami Západu. Zasadzoval sa za väčšiu svätosť biskupov a kňazov a bojoval proti svätokupectvu - kupovaniu a predávaniu cirkevných úradov. Zaviedol legislatívu, ktorá upevnila dodržiavanie celibátu aj napriek častým debatám o tejto otázke. Nariadil rímsky rítus pre celú Európu a ustanovil 1.november ako sviatok Všetkých svätých. V roku 1077 sňal exkomunikáciu z cisára Henricha IV. po tom, ako robil cisár verejné pokánie príduc [za pápežom] naboso po snehu.
9. Svätý Celestín V. bol benediktínsky mních a pustovník, ktorý odstúpil z pápežskej služby len po niekoľkých mesiacoch od svojho zvolenia v roku 1294, pretože sa chcel vrátiť k svojmu skromnému mníšskemu životu. Vydal pápežskú bulu, v ktorej sformuloval možnosť pápežovej abdikácie a ktorou pre ňu aj ustanovil pravidlá. Pápež Benedikt XVI., ďalší pápež v dejinách, ktorý dobrovoľne odstúpil v roku 2013, umiestnil v roku 2009 pálium, ktoré dostal pri zvolení v roku 2005 na hrob svätca v Aquile v Taliansku a nechal ho tam ako darček.
10. Svätý Pius X. bol zvolený za pápeža v roku 1903 a bol ním až do svojej smrti v roku 1914. Podporoval väčšiu zbožnosť medzi veriacimi, povzbudzoval k častému prijímaniu sviatosti pokánia a Eucharistie a trval na dôstojnom správaní počas slávenia svätej omše. Zdôraznil krásu a vhodnosť gregoriánskeho chorálu, varoval pred používaním populárnych hudobných štýlov a povzbudzoval k akémukoľvek úsiliu o to, aby sa veriaci mohli spevom aktívne podieľať na omši. Zreorganizoval rímsku kúriu a ustanovil zbor kardinálov kvôli kodifikácií kanonického práva. Vítal vedecký výskum a skonštruoval slnečné hodiny. Keď však v roku 1909 dostal od vtedajšieho New Yorského arcibiskupa Johna M. Farleya prvé pápežské auto, nikdy ho nepoužil a zostal verný svojmu koňovi a koču.