shutterstock_2310267579-810x500.jpg

Budúcnosť Japonska je ohrozená, pretože potratová pilulka urýchľuje vážnu demografickú krízu

17
Kultúra smrti
  • Počet obyvateľov Japonska klesol o 595 000, čo je 0,48 %.
  • Japonsko schválilo prvú potratovú tabletu, čo vyvolalo kontroverzie.
  • Skupiny podporujúce potraty lobujú za ľahší prístup k interrupciám v Japonsku.
  • Pro-life hnutie v Japonsku protestuje proti zvýšenému prístupu k interrupciám.

 Z národných údajov zverejnených 12. apríla vyplýva, že počet obyvateľov Japonska klesol za rok o 595 000, teda o 0,48 %, a k 1. októbru 2023 bude mať 124 352 000 obyvateľov. Tento údaj predstavuje 13. rok po sebe, keď sa počet obyvateľov Japonska, krajiny, ktorú už aj tak trápi šedivenie obyvateľstva a prudký pokles pôrodnosti, znížil.

Ak sa v hlavných médiách veľa písalo o tom, že demografické problémy Japonska’sú dôsledkom rastúcich životných nákladov, stagnujúcich miezd a rastúceho konzumu, len málo správ pripisovalo pokles počtu obyvateľov Japonska’potratovej tabletke.

Môže ísť o nedopatrenie.

V apríli 2023 japonské ministerstvo zdravotníctva oficiálne povolilo krajine’prvú potratovú tabletku, ktorú vyrába Linepharma, britská farmaceutická spoločnosť. Pilulka údajne dokáže ukončiť tehotenstvo až do deviateho týždňa. V decembri 2021 spoločnosť Linepharma požiadala o povolenie svojho výrobku, dvojfázovej liečby mifepristónom a misoprostolom. V tom čase japonská národná televízia NHK uvádzala, že celkové náklady na potratovú tabletku a lekársku konzultáciu by stáli približne 100 000 jenov (641 USD).

Už roky vedú mnohé skupiny podporujúce potraty, ako napríklad Women’s Action Network Japan (WAN Japan), kampaň za to, aby zabíjanie nenarodených detí bolo v tejto východoázijskej krajine ľahšie dostupné. WAN Japan dokonca poukázala na internetové platformy, ako napríklad My Body My Life Japan, ktoré zhromažďujú príbehy žien, ktoré podstúpili interrupciu, aby “de-stigmatizovali” zabíjanie nenarodených detí.

V roku 2022 zorganizovala propotratová skupina Action for Safe Abortion Japan peticiu obsahujúcu približne 82 000 podpisov, v ktorej požadovala, aby japonské ministerstvo zdravotníctva odstránilo právnu klauzulu, ktorá vyžaduje, aby tehotné ženy získali súhlas manžela s vykonaním interrupcie. V petícii sa argumentuje, že klauzula v Japonskom’zákone o materskom zdraví nedáva ženám možnosť rozhodovať o usmrtení svojich nenarodených detí.

Podľa zákona môžu ženy podstúpiť interrupciu len vtedy, ak je pokračovanie v tehotenstve fyzicky alebo finančne náročné, ak bolo tehotenstvo výsledkom znásilnenia a v niektorých ďalších prípadoch.

Lekári tehotných žien, ktoré majú nárok na interrupciu, musia pred usmrtením dieťaťa získať súhlas od ženy aj jej manžela, vrátane partnerov zo spoločného manželstva.

Osoby ako Kumi Tsukahara, samostatne pracujúca výskumníčka v oblasti interrupcií v Japonsku, presadzujú, aby sa interrupčné tabletky stali v Japonsku dostupnejšími a cenovo výhodnejšími. Podobne Kazane Kajiya, aktivistka za potraty, ktorá tiež lobuje za lepší prístup k antikoncepcii, dokonca viedla kampaň za “bezpečné potraty” v Japonsku. Kajiya’petícia znie:

Žiadame, aby Japonsko zrušilo zákon, ktorý zbavuje ženy telesnej autonómie a núti ich pokračovať v nechcenom tehotenstve a rodiť proti ich vôli. Japonsko je jednou z 11 krajín na svete, kde tehotné ženy musia žiadať o ‘povolenie’ od svojho manžela na interrupciu, čo znamená, že japonské ženy sa nemôžu samy rozhodnúť o ukončení tehotenstva.

V roku 2021 Kajiya zorganizovala tlačovú konferenciu v Klube zahraničných korešpondentov’ v Tokiu s názvom “Nechajte ženy rozhodovať: Na tomto podujatí vystúpili rôzni pro-potratoví rečníci, vrátane Riza Haslam, zakladateľky a prezidentky WEI (Women Empowered Institute).

Čítajte: Počet narodených detí na celom Západe dosahuje rekordne nízke hodnoty a na vine je extrémna proabortívna politika

Našťastie, nie všetci v Japonsku podporujú zabíjanie nenarodených detí.

Talianska katolícka publikácia Servizio Informazione Religiosa minulý rok informovala, že hlasy za život pred japonským’ministerstvom zdravotníctva, práce a sociálnych vecí protestovali proti povoľovaniu potratov.

Kazuo Sasaki, 73-ročný vodca pro-life protestov, vtedy organizoval každodenné zhromaždenia a dokonca držal hladovku, aby sa postavil proti zvýšenému prístupu k interrupciám.

Katolícka tlačová agentúra tiež citovala Ligayu Acostu, regionálnu riaditeľku pre Áziu a Oceániu v Human Life International, ktorá uviedla, že mnohí zástancovia pro-life v Japonsku “majú ťažkosti” zúčastňovať sa na legislatívnom procese v krajine”. Acosta tiež zdôraznil, že japonská vláda dostáva “nátlak” od medzinárodných organizácií, aby rozšírila prístup k interrupciám v krajine.

“Toto [schválenie potratovej tabletky komisiou] nás veľmi mrzí,” dodal Acosta, narážajúc na minuloročné rozhodnutie japonskej vlády schváliť prvú potratovú tabletku v krajine”. Dodala, že Japonsko sa stalo “veľmi bohatou krajinou” a malo by “začať prehodnocovať svoje postoje” k interrupciám.

Japonská vláda prvýkrát podporila interrupcie prijatím zákona o ochrane eugeniky v roku 1948, aby sa vyrovnala s povojnovými hospodárskymi ťažkosťami krajiny. V súčasnosti je v Japonsku potrat legálny do 22. týždňa’tehotenstva.

Dúfajme, že vláda premiéra Fumio Kišidu a budúce japonské vlády dokážu prehodnotiť súčasný permisívny postoj Japonska’k potratom a poučiť japonskú verejnosť o riziká interrupcií a ich následné nebezpečenstvo pre celkovú znižujúcu sa populáciu Japonska. Masívne vládne výdavky nezvýšia ochabujúcu pôrodnosť v krajine ak sa budú naďalej propagovať tabletky a služby na zabíjanie detí.

PREČÍTAJTE SI: Japonsky vydavateľ knihy proti gender ideológii sa odmieta nechať zastrašiť LGBT aktivistami