Aktualizované
Spory sa vedú o tom, či alžírska športovkyňa mala alebo nemala dostať povolenie súťažiť v olympijskom boxe žien.
Dnes 25-ročná boxerka Imane Khelifová porazila Talianku Angelu Cariniovú, tiež 25-ročnú, v ženskej hmotnostnej kategórii do 66 kilogramov. Cariniová ukončila zápas už po 46 sekundách, keď dostala silný úder do hlavy. Spadla na zem v ringu, hodila prilbu a kričala: “To je nespravodlivé!"”
Zápas vyvolal všeobecné pobúrenie, pretože na sociálnych sieťach sa hojne publikuje, že Khelif je “muž” alebo “muž” a má “chromozómy XY.” Ale fanúšikovia alžírskeho bojovníka, z ktorých niektorí údajne zverejnili fotografie Chalífa ako malého dievčatka, tvrdia, že boxer je skutočne žena.
Na Imane khelifovú teraz niektorí ľudia útočia a tvrdia, že je’muž
ako môžete vidieť na fotografiách, ona’je 100% dievča, narodila sa ako dievča a nič nezmenila
je to voči nej také neúctivé
neviem’si predstaviť jej reakciu keď uvidí všetky tieto sračky dúfam že zostane silná pic.twitter.com/DaPJl8I42U— 🎀 (@nvsrine) 30. júla 2024
Alžírske noviny ObservAlgerie uviedol, že “Khelifová je terčom nechutnej očierňovacej kampane, ktorú spustili najmä niektoré západné médiá, ktoré ju obviňujú z toho, že je transrodová. Kampaň, ktorá sa začala pred niekoľkými dňami, sa stále nezastavila. Naopak, šíri sa a mnohí používatelia internetu sú touto propagandou zavádzaní.”
Západné médiá uviedli, že Khelif sa neidentifikuje ako intersexuál ani ako transsexuál. Medzinárodná boxerská asociácia (IBA) však tohto športovca určite diskvalifikovala zo zápasu v roku 2023, údajne preto, že Khelif mal “zvýšenú hladinu testosterónu.” Včera však IBA zverejnila vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že alžírska boxerka a taiwanská boxerka Lin Yu-ting boli diskvalifikované ako “dôsledok nesplnenia kritérií spôsobilosti na účasť v súťaži žien”ako sú stanovené a uvedené v predpisoch IBA. Toto rozhodnutie, prijaté po dôkladnom preskúmaní, bolo mimoriadne dôležité a nevyhnutné na udržanie úrovne spravodlivosti a maximálnej integrity súťaže.”
“Bod na poznamenanie, športovci nepodstúpili vyšetrenie na testosterón, ale boli podrobení samostatnému a uznanému testu, pričom špecifiká zostávajú dôverné. Tento test presvedčivo ukázal, že obe športovkyne nespĺňajú požadované potrebné kritériá spôsobilosti a zistilo sa, že majú súťažnú výhodu oproti iným súťažiacim ženám,”pokračovala IBA.
Khelifová sa napriek tomu zúčastnila na mnohých šampionátoch v ženskom boxe”. Podľa britskej boxerky Amy Broadhurstovej, ktorá sama porazila Khelifa v roku 2022, bol alžírsky boxer porazený “ženami” deväťkrát.
Na videozázname zo štvrtkového zápasu je vidieť, ako 25-ročný Khelif tvrdo udrel Cariniho, tiež 25-ročného, do čeľuste a začal tak nerovný zápas.
NOVINY – Angela Cariniová (modrá) sa vzdáva zápasu s Imane Khelifovou, ktorá neprešla testom na pohlavie, na olympijských hrách. Zápas”trval menej ako minútu.pic.twitter.com/MFyow0yokz
— Disclose.tv (@disclosetv) 1. augusta 2024
Čítajte: Veriaci katolíci budú procesovať v rámci odškodnenia za rúhavý otvárací ceremoniál olympijských hier
Odozva proti Chelifovi bola intenzívna.
Bývalá britská olympionička a medailistka Sharon Daviesová kritizovala Medzinárodný olympijský výbor (MOV) za to, že dovolil “biologickému mužovi” súťažiť proti žene, a tiež povedala, že je “prekvapená” zo “slabosti médií.”
Toto je biologický muž, ktorý bojuje so ženou & úplne každý to vidí, tiež neprešiel rodovým skríningom, dvakrát & majú chromozómy XY. Neexistuje žiadna dvojznačnosť, že MOV je jedno, či sa žena vážne zraní. Alebo ešte horšie. Žasnem nad slabosťou médií pic.twitter.com/gXG1FCZDq5
— Sharron Davies MBE (@sharrond62) 1. augusta 2024
“Inklúzia. Prináša vám ju Medzinárodný olympijský výbor,” sarkasticky si zavtipkovala americká atlétka Riley Gainesová, ktorá je známa svojím odporom voči mužom v ženských športoch.
Začlenenie
Pripravil pre vás Medzinárodný olympijský výbor pic.twitter.com/HszyyDVEaZ
— Riley Gainesová (@Riley_Gaines_) 1. augusta 2024
Riley Gainesová, ktorá začala svoj boj za to, aby sa muži nedostali do ženských športov’po tom, čo musela plávať proti “transsexuálke” “Lia” Thomasovej, tiež vložila fotografiu Carini na X s odkazom “Muži nepatria do ženských’športov.” V priebehu 3 hodín jej príspevok získal viac ako 250 000 lajkov a bol zdieľaný viac ako 70 000-krát.
Muži nepatria do ženských’športov #IStandWithAngelaCarini
Nechajme’to trendovať 🔥 pic.twitter.com/ljlJJwE0hM
— Riley Gaines (@Riley_Gaines_) 1. augusta 2024
“Kedy sa toto šialenstvo zastaví?"” požiadala bývalá britská premiérka Liz Truss.
“Muži sa nemôžu stať ženami,” vyhlásila. “Prečo proti tomu britská vláda neprotestuje?"”
Kedy sa toto šialenstvo zastaví? Muži sa nemôžu stať ženami. Prečo proti tomu britská vláda neprotestuje? https://t.co/M1q8TkKzeS
— Liz Truss (@trussliz) 1. augusta 2024
“Mohol by nejaký obrázok lepšie vystihnúť naše nové hnutie za práva mužov’” pýtal sa autor Harryho Pottera J.K. Rowlingová. “Úškľabok muža, ktorý vie, že ho’chráni mizogýnne športové zriadenie, vychutnávajúci si utrpenie ženy, ktorú’práve udrel do hlavy a ktorej’práve rozbil životné ambície.”
Môže nejaký obrázok lepšie vystihnúť naše nové hnutie za práva mužov’? Úškľabok muža, ktorý’vie, že ho’chráni mizogýnne športové zriadenie, ktoré si užíva utrpenie ženy, ktorú’práve udrel do hlavy a ktorej’práve zničil životné ambície. #Paris2024 pic.twitter.com/Q5SbKiksXQ
— J. K. Rowlingová (@jk_rowling) 1. augusta 2024
“VYHÁŇAM MUŽOV Z ŽENSKÝCH’ŠPORTOV!” bývalý prezident USA Donald Trump sa ozval na svojej vlastnej platforme sociálnych médií TruthSocial.
Transgenderizmus, rovnako ako otvorená homosexualita, nie je v Alžírsku tolerovaný. Alžírske spravodajské zábery Imaneho Khelifa ukazujú veľmi androgýnne vyzerajúceho bojovníka v športovom oblečení alebo v tričkách a nohaviciach. Khelif sa tiež pohybuje mužským spôsobom. Alžírske médiá tvrdia, že Khelif trpí ochorením nazývaným hyperandrogenizmus, ktoré sa vyznačuje vysokou hladinou testosterónu. Podľa článku z roku 2019 v časopise Oxford Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism trpí mnoho elitných športovkýň miernou formou tohto syndrómu:
.Ukázalo sa, že [I]že mierny hyperandrogenizmus, ako pri PCOS [syndróm polycystických vaječníkov], je nadmerne zastúpený medzi elitnými športovkyňami… Športovci s PCOS majú vyššiu svalovú hmotu a zvýšenú kostnú hmotu ako ostatní športovci a existujú údaje, ktoré potvrdzujú, že PCOS je výhodný pre fyzický výkon… Okrem toho sa odhaduje, že výskyt závažného hyperandrogenizmu, ako u žien s 46XY DSD, je medzi elitnými športovkyňami približne 140-krát vyšší… Celkovo tieto výsledky podporujú kľúčovú úlohu endogénnych androgénov pri športovom výkone žien.
Problém s určením, či by Imane Khelifová mala mať povolené boxovať so ženami, ešte zhoršuje otázka lekárskeho tajomstva. Vyhlásenie IBA’o tom, že športovec nesplnil “kritériá spôsobilosti na účasť v ženskej súťaži”tak, ako sú stanovené a uvedené v predpisoch IBA.”však nemusí nevyhnutne znamenať, že športovec je muž.