shutterstock_1872688300-e1714040162431-810x500.jpg

Komunistickou Čínou vymenovaný biskup odkazuje katolíkom, aby študovali Si Ťin-pchinga: správa

12
Kultúra smrti

Počas novembrového seminára o “sinifikácii náboženstva v Šanghaji” Joseph Shen Bin, “biskup” kontroverzne menovaný Komunistickou stranou Číny (KS Číny), nabádal šanghajské duchovenstvo, aby študovalo a hlásalo ideológiu KS Číny, konkrétne dokumenty “tretieho plenárneho zasadnutia 20. ústredného výboru ČKS” a “myšlienky generálneho tajomníka Si Ťin-pchinga” o sinifikácii náboženstva,” podľa správy spravodajského portálu Bitter Winter.

Katolícki účastníci spomínaného seminára pre Bitter Winter dosvedčili, že Shen Bin povzbudil členov publika, aby sa sústredili na “sinicizáciu” katolíckeho náboženstva, čo je proces, ktorý, ako zdôraznila Bitter Winter, “neznamená prispôsobenie náboženstva čínskym zvyklostiam, ale ideológii ČKS’.”

Šen Bin okrem toho upozornil na význam užšej spolupráce s Oddelením pre prácu Jednotného frontu, ktoré dohliada na “oficiálne” náboženstvo v komunistickej Číne. V tej istej správe Bitter Winter sa dodáva, že “na celom podujatí sa zúčastnili Yin Du, riaditeľ odboru pre etnické a náboženské záležitosti mestského pracovného oddelenia Jednotného frontu, a Gu Weidong, riaditeľ odboru pre katolícke záležitosti mestského úradu pre etnické a náboženské záležitosti.”

Keď sa Shen Bin bol 4. apríla minulého roka vybraný ČKS za nového biskupa Šanghaja, Vatikán oficiálne priznal, že “Svätá stolica sa o inštalácii dozvedela z médií” len krátko pred vymenovaním.

“Biskup Shen Bin, doteraz biskup Haimen, bol dnes ráno inštalovaný v diecéze Šanghaj v Číne,” Vatican News reportoval.

“Svätá stolica bola pred niekoľkými dňami informovaná o rozhodnutí čínskych úradov,” povedal hovorca Svätej stolice Matteo Bruni.

“Zatiaľ nemám čo povedať k posúdeniu tejto záležitosti zo strany Svätej stolice”- dodal Bruni.

Inými slovami, bola to ČKS a nie Vatikán, kto jednostranne vymenoval Šen Bina za šéfa Šanghaja.

Počas inauguračnej ceremónie Šen Bin’prisľúbil, že “sa bude držať princípu nezávislosti a samosprávy”, ktorý tvorí raison d’etre pro-čínskej ČKS Patriotickej katolíckej cirkvi.

V vyhlásení zo 4. apríla minulého roka šanghajská diecéza prezradila, že na slávnostnej inaugurácii Šen Bina’bolo prítomných približne 200 ľudí.

“Biskup Shen Bin povedal, že bude naďalej pokračovať v krásnej tradícii vlastenectva a lásky Katolíckej cirkvi v Šanghaji, dodržiavať princíp nezávislosti a samosprávy, držať sa smerovania katolicizmu v Číne a lepšie podporovať zdravú tradíciu katolíckej evanjelizácie v Šanghaji,” uvádza sa vo vyhlásení.

Prekvapivo, mnohí kritici považovali inštaláciu Shen Bina’ČKS za porušenie spornej a tajnej čínsko-vatikánskej dohoda týkajúca sa menovania biskupov podpísaná v septembri 2018.

Podľa čínsko-vatikánskej dohody z roku 2018 Rím uzná sedem biskupov menovaných ČKS, ako aj pripustí zriadenie novej katolíckej diecézy v meste Chengde v severnej provincii Hebei. Vatikán by síce oficiálne vymenoval nových čínskych biskupov, títo muži by však boli vybraní ČKS.

Okrem toho by vznikla nová správu, ktorej autorkou je Nina Sheaová pre Hudsonov inštitút, zverejnila podrobnosti o utláčaní desiatich katolíckych biskupov v Číne, ktorí sa od čínsko-vatikánskej dohody z roku 2018 bránia snahám ČKS’zasahovať do náboženských záležitostí. Táto správa Hudsonovho inštitútu rozpráva o traumatických stretnutiach biskupov schválených Vatikánom, ktorí zažili “zadržanie bez riadneho procesu, sledovanie, policajné vyšetrovanie a vykázanie zo svojich diecéz za to, že sa odmietli podriadiť Čínskemu vlasteneckému katolíckemu združeniu (CPCA), štátom riadenej skupine kontrolovanej oddelením pre prácu v rámci Jednotného frontu ČKS”; Catholic News Agency (CNA) reported.

“Táto správa ukazuje, že náboženské represie voči Katolíckej cirkvi v Číne sa zintenzívnili po dohode medzi Čínou a Vatikánom z roku 2018 o menovaní biskupov,” uviedol Shea.

“Peking sa zameral na týchto 10 biskupov po tom, ako sa postavili proti Čínskemu vlasteneckému katolíckemu združeniu, ktoré od svojich členov vyžaduje, aby sa zaviazali k nezávislosti od Svätej stolice,” spresnila.

Horká zima upozornil, že vo svetle viacerých udalostí, ktoré nasledovali po čínsko-vatikánskej dohode z roku 2018, je zrejmé, že ČKS považuje dohodu za platnú len pre Vatikán, od ktorého sa očakáva, že nebude deklarovať náboženské prenasledovanie v Číne. Zo svojej strany môže ČKS stále jednostranne menovať “biskupov” podľa vlastného uváženia.