Fake_News-810x500.jpg

Američania nedôverujú mainstreamovým médiám viac ako kedykoľvek predtým: Gallupov prieskum

12
Kultúra smrti

Dôvera Američanov v spravodajské médiá v USA je podľa nového prieskumu Gallupu najnižšia za posledné polstoročie.

Analóg Gallupu sa respondentov pýtal: “Do akej miery dôverujete masmédiám - ako sú noviny, televízia a rozhlas - pokiaľ ide o úplné, presné a spravodlivé spravodajstvo?” Len 31 % respondentov odpovedalo “veľmi” alebo “dosť”, čo je najnižší výsledok od roku 1972, kedy Gallup začal s touto otázkou (a zistil, že dôvera je 68 %).

Naopak 33 % respondentov uviedlo, že tlači dôveruje “nie veľmi”, a 36 % respondentov “vôbec”, čo spolu predstavuje nedôveru 69 %.

Dôvera v mainstreamové médiá od roku 1970 neustále klesá po tom, čo v roku 1976 (dva roky po novinárskom vyšetrovaní škandálu Watergate, ktoré viedlo k odstúpeniu prezidenta Richarda Nixona) dosiahla historicky najvyššiu hodnotu 72 %. Od 90. rokov 20. storočia sa dôvera niekoľkokrát mierne vrátila nahor, ale s výnimkou 13-bodového nárastu v rokoch 2016 až 2018 (na maximálnu hodnotu 45 %) nebolo zlepšenie podstatné.

 Ako sa očakávalo, dôvera prudko klesá podľa straníckych názorov, pričom 59 % republikánov nemá “žiadnu”, zatiaľ čo len 6 % demokratov tvrdí to isté, hoci 42 % nezávislých túto nedôveru zdieľa.

Konzervatívci a republikáni už dlho obviňujú mainstreamové médiá z liberálnej zaujatosti, no najmä v poslednom desaťročí to schytali za množstvo správ, ktoré boli nielen skreslené, ale aj fakticky nepravdivé a aktívne zamlčované, napríklad prezidentov syn Hunter Biden’s odhodeným počítačom bola odmietnutá ako “ruská dezinformácia,” nepravdivé tvrdenia, že Južná Karolína’pro-life zákony zabránili ženám dostať život zachraňujúcu urgentnú starostlivosť, potlačenie každého významnejšieho nesúhlasného názoru o COVID-19 ako “lekárskej dezinformácie,” a rozsiahle utajovanie zdravotného stavu staršieho exprezidenta Joea Bidena’.

Viacerí členovia mainstreamových médií zrejme robia povrchné gestá na rehabilitáciu imidžu, ale zatiaľ bez úspechu. 

Vedúci televíznej stanice CNN Jake Tapper tento týždeň oznámil, že sa stal spoluautorom knihy o “úpadku prezidenta Bidena’a jeho utajení,” len aby sa dočkal rozsiahlej kritiky vlastnej spoluúčasti na podvode v čase, keď bol Biden ešte kandidátom. Televízia MSNBC nedávno vyradila krajne ľavicovú moderátorku Joy Beharovú zo svojej primetime zostavy, ale nahrádza ju panelom, ktorý bude pravdepodobne poskytovať podobné komentáre. Hŕstka novín odmietla podporiť demokratickú prezidentskú kandidátku Kamalu Harrisovú vrátane The Washington Post, ktorého majiteľ Jeff Bezos tento týždeň opäť rozhneval liberálnych čitateľov tým, že oznámil väčšie zastúpenie “osobných slobôd a voľného trhu” na redakčnej stránke novín’.

Odchádzajúca moderátorka MSNBC a bývalá tlačová tajomníčka Bidenovej administratívy Jen Psakiová vyzvala demokratov, aby zdvojnásobili svoje ľavicové postoje, ako napríklad LGBT aktivizmus, napriek dôkazom, že víťazstvo prezidenta Donalda Trumpa’bolo odmietnutím takýchto priorít, čo zase naznačuje súvislosť so sledovanosťou MSNBC’. 

Výskum verejnej mienky prodemokratickej spoločnosti Blueprint ukázal, že výrok “Kamala Harris sa viac zameriava na kultúrne otázky, ako sú otázky transrodových osôb, než na pomoc strednej triede” bolo tretím najväčším dôvodom, prečo sa voliči celkovo rozhodli nevoliť ju, a dôvodom číslo jeden, prečo ju swingoví voliči odmietli a namiesto toho volili Trumpa.