Podľa dvoch rôznych prieskumov, ktoré práve zverejnili hlavné médiá, klesla priazeň Američanov k Demokratickej strane na rekordne nízku úroveň, hoci republikáni sú na tom len o málo lepšie.
Podľa prieskumu SSRS, ktorý si objednala CNN, má priaznivý názor na demokratov len 29 % Američanov, čo je najnižší výsledok od roku 1992, keď ho televízia začala sledovať. Naopak, priaznivý názor na Republikánsku stranu má 36 % opýtaných.
“Čiastočne je to spôsobené pomerne vysokou mierou nespokojnosti v rámci Demokratickej strany. Len 63 % demokratov a nezávislých demokratov uvádza priaznivý názor na svoju stranu, čo je pokles oproti 72 % v januári a 81 % na začiatku vlády prezidenta Joea Bidena,”uvádza CNN.
“Politickí nezávislí ako skupina majú nevýrazný názor na obe strany, pričom 19 % hodnotí demokratov priaznivo a 20 % to isté hovorí o republikánoch.”Prieskum tiež zistil, že respondenti sú rovnomerne rozdelení v názore, či je každá strana “príliš extrémna” alebo “vo všeobecnosti mainstreamová.”
Medzičasom len 27 % respondentov na nový prieskum NBC News mal priaznivý názor na demokratov, tiež spôsobený predovšetkým nespokojnosťou vo vnútri strany. Priaznivý názor na GOP malo 39 % opýtaných.
Obe ankety ukázali, že radoví demokrati sú frustrovaní z nedávnych straníckych prehier a chcú, aby ich lídri zaujali tvrdý postoj voči republikánom, namiesto toho, aby hľadali oblasti konsenzu.
“Pri týchto číslach Demokratická strana nepotrebuje rebranding. Potrebuje reštart,”povedal demokratický prieskumník Jeff Horwitt. “Aj keď tento prieskum ukazuje zmiešaný výsledok pre Donalda Trumpa, demokrati sú momentálne tí, ktorí sú na púšti. Ak sú nejaké dobré správy, tak sú to preferencie v otázke kontroly Kongresu, kde majú demokrati 1-bodový náskok.”
Zistenia naznačujú, že v čase, keď sú demokrati historicky nepopulárni, chce základňa strany ešte stále zdvojnásobiť stranícku podporu namiesto toho, aby sa zaoberala hlavnými príčinami jej problémov.
Výskumy verejnej mienky ukazujú, že prezident Donald Trump vyhral voľby v roku 2024 predovšetkým vďaka všeobecnej nespokojnosti so stavom ekonomiky a južných štátov USA.hraniciach s Mexikom za vlády bývalého prezidenta Joea Bidena, čo bývalá viceprezidentka a prípadná kandidátka demokratov Kamala Harrisová signalizovala, že jej politika sa nezmení.
Zvlášť treba spomenúť, výskum verejnej mienky prodemokratickej spoločnosti Blueprint zistil, že výrok “Kamala Harris sa viac zameriava na kultúrne otázky, ako sú otázky transrodových osôb, než na pomoc strednej triede” bolo tretím najväčším dôvodom, prečo sa ju voliči celkovo rozhodli nevoliť, a dôvodom číslo jeden, prečo ju swingoví voliči odmietli a namiesto toho volili Trumpa.
Akokoľvek hrozivo vyzerá politická situácia demokratov, prieskumy ukazujú, že ani GOP si nie je zďaleka istá svojou pozíciou. Američania schvaľujú postup Trumpovej administratívy’v oblasti imigrácie o 6,7 percentuálneho bodu vďaka sérii agresívnych deportácií, ale neschvaľujú jeho doterajšie hospodárske výsledky o 7,9 bodu vzhľadom na pretrvávajúce otázky týkajúce sa jeho ciel a prípadných rozpočtov.