- Podujatia NHL podporujú LGBT, čo môže naraziť na tradičné hodnoty katolíkov.
- Hráči ako Provorov a Staalovci odmietajú nosiť dresy, vyjadrujúc svoje presvedčenie.
- Hnutie LGBT presadzuje svoje požiadavky, ignorujúc právo na osobný názor.
- Rastúci tlak na hráčov môže viesť k profesionálnym následkom za odmietanie ideológie.
Národná hokejová liga (NHL) Edmonton Oilers usporiadala začiatkom týždňa zápas “Celebrating Pride” a predstavila nové logo Oilers Pride. Logo obsahuje “Oilers” v gýčových farbách, dúhu a slzu vo farbe transgenderovej vlajky a nachádza sa na širokom sortimente “Pride” tovaru, ktorý je k dispozícii na zakúpenie online.
“Hlavnou témou môjho návrhu je vyjadrenie, ktoré povzbudzuje jednotlivcov, aby otvorene vyjadrili svoje autentické ja - prijali lásku, kreativitu a individualitu ako základné prvky Pride,” uviedol Matthew Brownoff, grafický dizajnér, ktorý logo vytvoril.
“Moja typografická interpretácia loga Oilers má byť zábavná a odvážna, pričom jadro konceptu tohto loga je inšpirované popartom. Výrazné farby a grafické prvky sú použité tak, aby hovorili o reprezentácii, inkluzívnosti a láske v rámci komunity 2SLGBTQl+ v Edmontone.”
Tim Shipton zo spoločnosti OEG Sports & Entertainment povedal pre CTV News, že záväzok Oilers’ voči hnutiu LGBT je zásadný: “Prostredníctvom podujatí, ako je Pride Cup, zápas Oilers Celebrating Pride a organizácií, ako je Pride Tape, ktorá vznikla práve tu v Edmontone, pokračujeme v práci na budúcnosti, v ktorej každý v Oil Country môže patriť k hokeju a byť hrdý na to, kým je a koho miluje.”
Hnutie LGBT tvrdo pracovalo na tom, aby dobylo hypermaskulínny svet profesionálneho športu, a obzvlášť úspešní boli v Kanade. V Spojených štátoch niektoré tímy NHL upustili od “Pride” vyčíňania po tom, čo sa hráči odmietli zúčastniť. Športoví komentátori sa v roku 2023 rozplývali nad tým, že ruský pravoslávny hráč Ivan Provorov z tímu Philadelphia Flyers odmietol nosiť “Pride” dres.
Mnohí volali po jeho prepustení, ale Provorov ich pokojne ignoroval rovnako ako vedenie tímu . Podobne ako mnohí iní hráči, ktorí boli menej náchylní vyjadriť sa, ani Provorov—nemal záujem zapájať sa do sexuálnej politiky—a rezolútne to odmietol, keď bol dotlačený k diskusii o svojom rozhodnutí—ale ani nechcel fyzicky nosiť na svojom tele logo ideológie nepriateľskej jeho náboženstvu.
Predsudkom hnutia LGBT je, že ich požiadavky nemajú nič spoločné s “ži a nechaj žiť.” Ich požiadavky sú všeobjímajúce: Nos našu vlajku na chrbte, alebo si’fanatik. Niekoľko týždňov po Provorovom’stanovisku Sportsnet písal ďalší titulok: “Minnesota Wild najnovším tímom NHL, ktorý si počas Pride Night neoblečie dresy Pride.”Redakčný článok temne varoval, že povzbudený príkladom Provorova’by mohol čoraz väčší počet hráčov NHL odmietnuť nosiť dresy LGBT hnutia’
Najmä viacerí Kanaďania sa postavili proti týmto požiadavkám—ale nie v Kanade. James Reimer, brankár tímu San Jose Sharks (teraz Anaheim Ducks) z Morweenu v Manitobe, odmietol v marci 2023 nosiť dres “Pride” a vyhlásil: “Rozhodol som sa nepodporovať niečo, čo je v rozpore s mojím osobným presvedčením, ktoré vychádza z Biblie.” Nosenie dresu, ako uviedol, bolo v rozpore s jeho hlbokým presvedčením.
V tom istom mesiaci Eric a Marc Staalovci z Thunder Bay v Ontáriu odmietli nosiť “Pride” dresy počas rozcvičky na zápase Floridy Panthers. Bratia vydali spoločné vyhlásenie: “Cítime, že tým, že nosíme dres Pride, je to v rozpore s naším kresťanským presvedčením.”Zaujímavé je, že keď Eric hral za Montreal Canadiens, nosil “dres Pride”, ale počas pôsobenia v Kanade mal jasný pocit, že sa nemôže vyjadriť.
Ak má niektorý z hráčov Edmonton Oilers výhrady voči používaniu svojho tela ako billboardu hnutia LGBT, zatiaľ to nepovedal. Na hráčov je vyvíjaný obrovský tlak, aby vychádzali v ústrety a zaujať stanovisko je spojené s profesionálnymi nákladmi. To je, samozrejme, presne to, čo hnutie LGBT zamýšľa.