Minister Waszczykowski: Toto nie je únia, za ktorú Poliaci hlasovali

1,101
Kultúra života

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski dnes obvinil lídrov Európskej únie z krokov, ktoré prekračujú pravidlá únie. Minister dodal, že toto nie je únia, do ktorej chceli Poliaci vstúpiť.

Waszczykowski sa takto vyjadril v Bruseli pred dnešným vydaním oficiálneho názoru Európskej komisie (EK) o stave zákonnosti v Poľsku a o konflikte tamojšej vlády s ústavným súdom. Podľa očakávania bude názor EK kritický. Komisia dala Poľsku čas do dneška, aby našlo riešenie spomínaných problémov, lebo inak mu hrozia postihy.

Poľská vláda premiérky Beaty Szydlovej reagovala na ultimátum so vzdorom. Poľsko je členským štátom EÚ od roku 2004, pripomína agentúra AP. Minister Waszczykowski vyhlásil, že vyhrážky postihmi prekračujú základné dohody Európskej únie a nemali by sa proti Poľsku zavádzať. Šéf poľskej diplomacie dodal: “Toto nie je únia, nie ten druh členstva, ktorý sme schválili.”

Európska komisia sa chystá zaslať stanovisko na adresu poľskej vlády

Európska komisia (EK) sa dnes chystá zaslať stanovisko na adresu poľskej vlády týkajúce sa vývoja v Poľsku, ktorý podľa exekutívy EÚ porušuje zásady európskej legislatívy. Nemenované diplomatické zdroje EÚ naznačili, že rokovania medzi Bruselom a Varšavou pokračovali do poslednej chvíle.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans pripravil stanovisko, ktoré komisia pošle do Varšavy, ak poľská vláda do dnešného dňa neučiní zásadné kroky, v súlade s odporúčaniami EK, týkajúce sa poľského ústavného súdu.

Komisia otvorila bezprecedentné konanie voči Poľsku v súvislosti s porušovaním pravidiel právneho štátu. Komisia v rámci “otvoreného dialógu”, ako to v januári uviedol Timmermans, vedie rokovania s poľskou vládou. Tie však skončili v slepej uličke, keď sa poľský vládny kabinet ani po piatich mesiacoch nepričinil o ukončenie tejto krízy.

Európsky týždenník Politico pripomenul, že líder strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski, najmocnejší politik v krajine, navrhol určité kompromisy, ktoré zahŕňajú prepísanie ústavy a nájdenie spôsobu, ako upokojiť pomery na ústavnom súde, ale poľská opozícia takéto čiastkové riešenie odmietla.

Začiatkom minulého týždňa bol Timmermans poverený svojimi kolegami z exekutívy EÚ, aby dnes, 23. mája, odoslal zásadné stanovisko EK do Varšavy, ak sa dovtedy nenájde riešenie kritizovanej situácie.

Po odoslaní dokumentu EK bude mať Varšava na odpoveď dva týždne. Ak reakcia poľskej vlády nebude uspokojivá, Brusel môže vydať upozornenie o porušení pravidiel právneho štátu a udeliť Poľsku konkrétny termín na vyriešenie spornej situácie.

Komisia bude naďalej ostro sledovať vývoj situácie, a ak nedôjde k požadovanej náprave, tak vznikne možnosť, že Európska komisia, Európsky parlament alebo skupina desiatich štátov v Rade EÚ sa odvolá na právny postup podľa článku sedem Lisabonskej zmluvy o “riziku vážneho porušenia hodnôt EÚ”, ktorý najskôr znamená formálne varovanie a následne môže vyústiť do podoby uloženia sankcií a pozastavenia hlasovacích práv danej krajiny v Rade EÚ.
Použitie článku sedem musí byť v Rade EÚ podporené všetkými ostatnými 27 členskými krajinami EÚ, pričom maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého krajina má svoje vlastné problémy s EK, dal jasne najavo, že bude stáť na strane Poľska.

Hovorca EK: EÚ ešte stále konštruktívne rokuje s Poľskom

Hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas následne pred novinármi odmietol potvrdiť, či komisia ešte dnes zašle stanovisko na adresu poľskej vlády, týkajúce sa situácie okolo ústavného súdu.

“To, čo môžem povedať, je, že komisia stále konštruktívne rokuje s poľskou stranou a chceme dospieť k riešeniu,” uviedol hovorca exekutívy EÚ na otázky novinárov, či prvý podpredseda EK Frans Timmermans už odoslal svoje avizované stanovisko do Varšavy.

Schinas odmietol odpovedať na otázky, či EK odošle stanovisko do Varšavy ešte v priebehu dnešného dňa, upozornil len, že príslušné rokovania medzi oboma stranami stále pokračujú.  Dodal, že komisia v súvislosti s dnešným dňom a rokovaniami s Poľskom nepoužilo termín “ultimátum”, ako to možno uvádzajú niektoré médiá.