Náboženská sloboda znamená, že „nikto nie je nútený konať proti svojej viere“. „Väčšinu času svojho života to bolo pre Američanov samozrejmosťou. Dnes je náboženská sloboda v ohrození,“ povedal Samuel Alito (67), sudca Najvyššieho súdu USA na slávnosti ukončenia semestra na Seminári sv. Karla Boromejského vo Philadelphii.
Náboženská sloboda je jedným zo základných práv v USA, ako zdôraznil Alito v interview v blogu seminára, ktoré poskytol krátko pred podujatím. Otcovia zakladatelia Spojených štátov vnímali a žili súvislosť náboženstva a schopnosti spoločnosti spravovať republiku. „To, čo otcovia zakladatelia pred viac ako 200 rokmi spoznali, platí rovnako ešte aj dnes. Dnes je však dôvod k starosti,“ obáva sa Alito.
Sudca napísal už v r. 2015, že sa obáva, že tí, ktorí verne stoja pri tradičnom presvedčení ho budú môcť čoskoro vyslovovať už len v súkromí! „Akonáhle tieto názory verejne vyjadria, označia ich zo strany štátu, zamestnávateľov a škôl ako fanatikov a ako k takým sa k nim aj správajú. Náznaky tohto vývoja tu už pozorujeme. Najvyšší súd USA odmietol ujať sa prípadu lekárnika, ktorého prinútili predávať tzv. potratovú pilulku po sexuálnom vzťahu, hoci sa to nezlučovalo s vierou vlastníka lekárne,“ napísal sudca Alito.
Samuel Alito je praktizujúci katolík. Na Najvyšší súd USA ho nominoval prezident George W. Bush a pôsobí na ňom od r. 2006.