st-anthony-810x500.jpg

Horlivé hlásanie evanjelia svätému Antonovi vynieslo titul "kladivo na heretikov".

38
Kultúra života

(LifeSiteNews) –– “Raduj sa, šťastná Padova, bohatá na svoj neoceniteľný poklad!” (Antifóna na Benedikta, na sviatok františkánskeho breviára) Antonius tým, že ti odkázal svoje telo, urobil pre tvoju slávu viac než hrdinovia, ktorí ťa založili na takom priaznivom mieste, alebo doktori, ktorí ilustrovali tvoju slávnu univerzitu!

Dne Charlemagne boli minulosťou a odišli: no dielo Leo III stále žilo, napriek tisícom ťažkostí. Nepriateľ, ktorý bol teraz na slobode, zasial na poli božského hospodára chrastie; kacírstvo sa objavovalo tu i tam, zatiaľ čo neresti sa rýchlo rozrastali na všetky strany. V mnohých hrdinských bojoch sa pápežom s pomocou mníšskeho rádu podarilo vyhnať neporiadok zo samotnej svätyne: napriek tomu sa ľud, príliš dlho pohoršovaný predajnými pastiermi, rýchlo vytrácal z Cirkvi.

Kto by ho mohol opäť zmobilizovať? Kto by mohol vyrvať Satanovi opätovné dobytie sveta? V tejto ťažkej chvíli Duch Letníc, stále živý, stále prítomný vo Svätej Cirkvi, vzkriesil synov svätého Dominika a svätého Františka. Statoční vojaci tejto novej domobrany, zorganizovanej na uspokojenie čerstvých potrieb, sa vrhli do poľa, prenasledovali kacírstvo do jeho najtajnejších úkrytov a hromžili proti neresti v každej podobe a kdekoľvek sa vyskytla. V meste alebo na vidieku ich bolo všade vidieť, ako rozbíjajú falošných učiteľov silným argumentom zázraku i učenia; miešali sa s ľuďmi, ktorých pohľad na ich hrdinskú oddanosť ľahko získal k pokániu. Davy ľudí sa hrnuli, aby sa dali zapísať do Tretích rádov , ktoré títo dvaja svätí zakladatelia založili, aby poskytli bezpečné útočisko pre kresťanský život uprostred sveta.

Najznámejším a najpopulárnejším zo všetkých synov svätého Františka je Antonín, ktorého oslavujeme v tento deň. Jeho život bol krátky: vo veku tridsaťpäť rokov sa na krídlach vydal na cestu do neba. Takto krátka doba však umožnila, aby náš Pán venoval značnú časť času príprave tohto vyvoleného služobníka na službu, ktorá mu bola určená. V Božej úcte, keď ide o to, aby sa apoštolskí muži stali nástrojmi spásy pre väčší počet duší, nie je dôležitá dĺžka času, ktorý môžu venovať vonkajším dielam, ale skôr stupeň osobného posvätenia, ktorý dosiahli, a dôkladnosť ich sebadarovania na cestách Božej prozreteľnosti.

Ak ide o Antonína, možno takmer povedať, že až do posledného dňa jeho života sa zdalo, že večná Múdrosť s potešením zneisťuje všetky jeho myšlienky a plány. Z dvadsiatich rokov svojho rehoľného života prežil desať medzi Kanons Regular, kam ho božské volanie pozvalo v pätnástich rokoch, v plnom rozkvete jeho nevinnosti; a tam – úplne uchvátený nádherou liturgie, zaujatý sladkým štúdiom Svätého písma a Otcov, blažene stratený v tichu kláštora — jeho serafínska duša bola stále unášaná do vznešených výšin, kde (tak sa zdalo) mala vždy zostať, držaná a skrytá v tajomstve Božej tváre —.

Ale zrazu, hľa — Boží Duch ho pobáda, aby hľadal mučenícku’korunu: a vzápätí ho vidíme, ako vychádza zo svojho milovaného kláštora a nasleduje Minulých bratov k vzdialeným brehom, kde už niektorí z nich vytrhli zakrvavenú palmu. Nie toto, ale mučeníctvo lásky však malo byť jeho. Keď ochorel a upadol do bezmocnosti, skôr než jeho horlivosť mohla na africkej pôde čokoľvek vykonať, poslušnosť ho odvolala do Španielska; namiesto toho ho však búrka vrhla na talianske pobrežie.

Stalo sa, že svätý František práve vtedy zvolával celú svoju rodinu, už po tretí raz, na generálnu kapitulu. Antonín neznámy, stratený v tomto obrovskom zhromaždení, videl na jej konci, ako každý z bratov postupne dostáva svoj určený cieľ, zatiaľ čo na neho sa ani len nepomyslelo. Aký to bol pohľad! Potomok slávneho rodu de Bouillon a kráľov Astúrie, úplne prehliadnutý v dave synov svätej chudoby! V okamihu odchodu otec minister Bolognskej provincie – poznamenal si izolovaný stav mladého rehoľníka, ktorého nikto neprijal medzi seba — prijal ho z lásky k blížnemu do svojej spoločnosti. Keď teda prišiel do pustovne Monte Paolo, Antonína poverili, aby pomáhal v kuchyni a pri zametaní domu, keďže sa domnieval, že na nič iné sa nehodí. Medzitým augustiniánski kanonici, naopak, trpko oplakávali stratu toho, ktorého pozoruhodná učenosť a svätosť, oveľa viac ako jeho šľachetnosť, boli až doteraz slávou ich rádu.

Nakoniec prišla hodina, ktorú si vybrala prozreteľnosť, aby sa Antonín zjavil svetu; a hneď, ako sa hovorilo o samotnom Kristovi, celý svet sa vydal za ním. (Ján 12,19) Okolo kazateľníc, kde tento pokorný mních kázal, sa diali nekonečné zázraky v poriadku prírody a milosti. V Ríme si vyslúžil prívlastok Archa zmluvy; vo Francúzsku Kladivo na heretikov. Bolo by pre nás nemožné sledovať ho v celej jeho svetlej ceste, ale stačí povedať, že Francúzsko, ako aj Taliansko, vďačí za veľa jeho horlivej službe.

Svätý František túžil byť sám nositeľom evanjelia pokoja po celom krásnom francúzskom kráľovstve, ktoré bolo vtedy veľmi spustošené kacírstvom; ale namiesto seba tam poslal Antonína, svojho milovaného syna a akoby svoj živý portrét. Čím bol svätý Dominik na prvej krížovej výprave proti Albigéncom, tým bol Antonín na druhej.

V Toulouse sa udial ten zázrak, keď sa vyhladovaný mulica odvrátila od ponúkaného obilia, aby sa poklonila pred svätou Hostiou. Z provincie Berry bolo počuť jeho horiace slovo hromžiace v rôznych vzdialených provinciách; zatiaľ čo nebo obdarúvalo jeho dušu lahodnými milosťami, ktorá zostávala stále detinská uprostred úžasných víťazstiev, ktoré dosiahol, a opojného potlesku obdivujúceho davu.

Pred očami svojho hostiteľa, v osamelom dome v Limousin, k nemu prišlo Dieťa Ježiš, ktoré žiarilo krásou; a vrhlo sa do Antoniovho náručia, zahrnula ho najsladším pohladením a naliehala na pokorného mnícha, aby ho obdarúval podobnými milosťami.

Na jeden sviatok Nanebovzatia Panny Márie bol Antonín smutný z vety, ktorá sa vtedy nachádzala v ofíciu a ktorá akoby vrhala tieň diskreditácie na skutočnosť, že Máriino telo bolo vzaté do neba spolu s jej dušou. Vzápätí prišla sama božská matka, aby potešila svojho oddaného služobníka v jeho pokornej cele a uistila ho o pravdivosti učenia o jej slávnom nanebovzatí; a tak ho opustila, uchvátená sladkým pôvabom jej tváre a melodickým zvukom jej hlasu.

Nazdajky, keď kázal v Montpellieri, v kostole tohto mesta preplnenom ľuďmi, si Antonín spomenul, že bol poverený spievať Alleluja, na konventnej omši vo vlastnom kláštore, a celkom zabudol, aby mu zabezpečili miesto. Hlboko zarmútený týmto nedobrovoľným opomenutím sklonil hlavu na prsia: kým takto nehybne a mlčky stál na kazateľnici, akoby spal, jeho bratia ho videli, ako vstúpil do ich chóru, zaspieval svoj verš a odišiel; hneď na to ho jeho sluch uvidel, ako sa mu vrátila živosť a pokračoval v kázni s rovnakou výrečnosťou ako predtým.

V tom istom meste Montpellier sa stala ďalšia známa príhoda. Keď sa venoval vyučovaniu teológie pre svojich bratov, zmizol jeho komentár k žalmom; zlodej však bol vzápätí donútený, dokonca aj samotným diablom, priniesť späť zväzok, ktorého strata spôsobila nášmu svätcovi takú veľkú ľútosť. Všeobecne sa predpokladá, že takýto je pôvod ľudovej úcty, podľa ktorej sa svätému Antonínovi pripisuje zvláštna schopnosť získať späť stratené veci. Nech je to akokoľvek, je isté, že táto úcta sa od samého začiatku opiera o svedectvo prekvapujúcich zázrakov tohto druhu; a v našich časoch ju stále opakované milosti podobného charakteru stále potvrdzujú.

Nasleduje skratka tohto krásneho života, ako sa uvádza v liturgii:

Antonius sa narodil v Lisabone v Portugalsku zo vznešených rodičov, ktorí ho vychovali v láske k Bohu. Ešte ako mladík vstúpil do inštitútu regulárnych kanonikov. Keď však do Coimbry priniesli telá piatich svätých umučených menších bratov, ktorí práve trpeli v Maroku pre Krista,&nbspv jeho duši sa rozhorela túžba, aby sa aj on stal mučeníkom, a preto prešiel do františkánskeho rádu. Potom, stále poháňaný tou istou túžbou, už takmer dorazil do krajiny Saracénov, keď na ceste ochorel a musel sa vrátiť; loď smerujúca do Španielska však bola unášaná smerom k Sicílii.

Ze Sicílie prišiel do Assisi, aby sa zúčastnil na generálnej kapitule svojho rádu, a odtiaľ sa odobral do pustovne Monte Paolo pri Bologni, kde sa na dlhý čas oddal rozjímaniu o Božích veciach, pôstom a bdeniam. Keď bol neskôr vysvätený za kňaza a poslaný hlásať evanjelium, jeho múdrosť a výrečnosť vzbudili u ľudí taký výrazný obdiv, že ho panovník pápež raz, keď ho počul kázať, nazval "Archa zmluvy".”Hlavne proti herézam vynakladal celú silu svojej ráznosti, odkiaľ si získal pomenovanie “večné kladivo na heretikov.”

Bol prvým zo svojho rádu, ktorý pre svoj vynikajúci učiteľský dar verejne prednášal v Bologni o výklade Svätého písma a riadil štúdium svojich bratov. Potom, keď precestoval mnohé provincie, prišiel rok pred smrťou do Padovy, kde zanechal niekoľko pozoruhodných pamiatok svätosti svojho života. Nakoniec, keď podstúpil veľa námahy na Božiu slávu, plný zásluh a nápadný zázrakmi, zaspal v Pánovi na júnové idy v roku spásy tisíc dvesto tridsaťjeden. Vládnuci pontifik, Gregor IX zapísal jeho meno medzi svätých vyznávačov.

Nedostatok miesta nás núti byť veľmi skromní v počte liturgických skladieb, ktoré uvádzame; nemôžeme tu však vynechať miraculous responsory, ako sa nazýva, ktorej zloženie sa pripisuje svätému Bonaventurovi. Naďalej ospravedlňuje svoje meno v prospech tých, ktorí ho recitujú v hodine núdze. Vo františkánskom breviári je ôsmym responzóriom ofícia svätého Antona Paduánskeho. Veľmi skoro sa toto spolu s deviatimi utorkami na počesť nášho svätca stalo veľmi obľúbenou pobožnosťou a bolo plné nesmiernych plodov milosti.

ZÁZRAKY (zvané “zázračné”)

Ak hľadáte zázraky,—hľa! smrť, bludy, nešťastia, démon a malomocenstvo, všetko uteká preč; aj chorí povstávajú uzdravení. * More a reťaze ustupujú; mladí i starí, pýtajte sa a znovu dostávajte údy na používanie, ako aj veci stratené.

℣. Nebezpečenstvá miznú; nevyhnutnosť prestala: nech tí, čo takéto veci zažili, rozprávajú tieto skutočnosti; nech Paduánci opakujú:

* More a t.j. Gloria. t.j. * More, atď.

℣. Modli sa za nás, blahoslavený Antoníne,

℟. Aby sme sa stali hodnými Kristových prisľúbení.

Modlime sa:

Nech votívna slávnosť blahoslaveného Antona, tvojho vyznávača, prinesie radosť tvojej Cirkvi, Bože; nech je vždy chránená duchovnou pomocou a zaslúži si večné radosti. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

O slávny Antoníne, jednoduchosť tvojej nevinnej duše z teba urobila poddajný nástroj v rukách Ducha lásky. Serafínsky lekár, svätý Bonaventúra, hymnus na tvoju chválu, si za prvú tému berie tvoju detskú dušu, a za druhú tvoju múdrosť, ktorá z nej pramení. Vskutku múdry si bol, 0&nbspAnton, lebo od svojich najútlejších rokov si sa usilovne usiloval o&nbspbožskú Múdrosť; a keďže si ju chcel mať za svoj údel sám, ponáhľal si sa ukryť svoju lásku v&nbspniektorom kláštore, aby si sa skryl v&nbsptajomstve Božej tváre, a&nbsptak si sa lepšie mohol tešiť z&nbspjej cudných pôžitkov.

Ticho a skrytosti v jej sladkej spoločnosti boli jedinou túžbou tvojho srdca’a aj tu dole ťa jej ruky rady zdobili neporovnateľnou nádherou. Kráčala pred tebou; a ty si ju bezstarostne nasledoval, len kvôli nej samej, netušiac, ako sa ti v jej spoločnosti mali stať všetky ostatné dobrá. (Múdrosť 7) Šťastný detský duch, ako je tvoj, ktorému sú vždy vyhradené štedrejšie milosti večnej Múdrosti!

“Ale,” zvolá tvoj svätý panegyrista Bonaventúra, “kto je dnes naozaj dieťaťom ? Pokorná malosť už nie je; preto už nie je láska. Nič už nevidno, len údolia vybiehajúce do kopcov a kopce dvíhajúce sa do hôr. Čo hovorí Sväté písmo? Keď boli vyvýšení, zvrhol si ich. (Ps 72,18) Takýmto vznešeným chvastúňom, Boh opäť hovorí: Hľa, urobil som ťa malým dieťaťom, ale mimoriadne opovrhovaným medzi národmi takým je detstvo. Prečo sa chcete držať tejto detinskosti, 0 ľudia, a robiť zo svojich dní nekonečný rad nestálosti, hlučnej a márnej snahy o zberanie úbohých plev? Iná je tá detinskosť, ktorá sa vyhlasuje za najväčšiu v krajine pravej veľkosti.  (Matúš 18,4) Taký bol tvoj, Antoníne! a tým si sa úplne poddal posvätnému vplyvu Múdrosti’”

Za tvoju láskyplnú podriadenosť Bohu, nášmu Otcovi na nebesiach, ťa ľud poslúchal a najzúrivejší tyrani sa triasli pred tvojím hlasom. (Múdrosť 8,14-15) Iba kacírstvo sa raz odvážilo neposlúchnuť ťa, odvážilo sa odmietnuť počúvať tvoje slovo; vtom sa samé morské ryby ujali tvojej obrany, lebo pred očami celého mesta priplávali v húfoch, aby počúvali tvoje kázanie, ktorým kacíri pohŕdali.

Behužiaľ, blud, ktorý sa už dávno spamätal z ráznych úderov, ktoré si mu zasadil, sa v týchto dňoch ešte viac osmelil a nárokuje si dokonca jediné právo hovoriť. Potomok Mánesa, proti ktorému si pod menom Albigénci, tak úspešne bojoval, by teraz pod novým prívlastkom Slobodomurárstvo, mal na dosah celé Francúzsko; tvoje rodné Portugalsko vidí tú istú obludu, ako sa za bieleho dňa plazí takmer až k samotnému oltáru; a celý svet je opojený jej jedom.

O ty, ktorý denne prilietaš na pomoc svojim oddaným klientom v ich súkromných potrebách, ty, ktorého moc je na nebi rovnaká ako doteraz na zemi, pomôž Cirkvi, pomôž Božiemu ľudu, zľutuj sa nad spoločnosťou, ktorá je teraz všeobecnejšie a hlbšie ohrozená ako kedykoľvek predtým. Ó, ty Archa zmluvy, priveď späť naše pokolenie, tak strašne zbavené lásky a viery, k vážnemu štúdiu posvätných listov, v ktorých je taká povzbudzujúca sila. Ó, ty bijak heretikov,  uštedri ešte raz také údery, pri ktorých sa peklo zachveje a nebeské mocnosti sa zachvejú radosťou.

Tento text je prevzatý z Liturgický rok, ktorého autorom je Dom Prosper Gueranger (1841-1875). LifeSiteNews je vďačný Ecu-Men webovej stránke za jednoduché sprístupnenie tohto klasického diela online.