- Nový škótsky zákon kriminalizuje slobodu prejavu na témy ako biologické pohlavie a rodová identita.
- Zákon zavádza nový trestný čin vyhrážania alebo urážlivého správania na základe rôznych charakteristík.
- Rôzne skupiny a jednotlivci námietajú voči zákonu, obávajú sa obmedzenia slobody prejavu.
- J. K. Rowlingová kritizuje zákon a obhajuje názory týkajúce sa biologického pohlavia a ženských práv.
Tvorkyňa Harryho Pottera J. K. Rowlingová sa bráni novému škótskemu zákonu, ktorý podľa mnohých obáv účinne kriminalizuje slobodu prejavu na témy ako biologické pohlavie a rodová identita.”
Zákon o trestných činoch z nenávisti a verejnom poriadku (Škótsko), ktorý bol prijatý v roku 2021, ale až teraz nadobúda účinnosť, konsoliduje rôzne už existujúce “zákony o trestných činoch z nenávisti” a zároveň vytvára nový trestný čin, “vyhrážanie alebo urážlivé správanie, ktorého cieľom je podnecovať nenávisť” na základe veku, zdravotného postihnutia, náboženstva, sexuálnej orientácie, transrodovej identity alebo rozdielov v pohlavných znakoch.
Ako informovali denníky The Guardian a The Scotsman, námietky voči zákonu vzniesli rôzni jednotlivci a skupiny vrátane poslankyne Joanny Cherryovej, ktorá predpovedá, že “bude zbraňou aktivistov za práva transrodových osôb, ktorí sa pokúsia umlčať, a čo je ešte horšie, kriminalizovať ženy, ktoré nezdieľajú ich presvedčenie”; uviedla Škótska strana rodiny, ktorá tvrdí, že to bude znamenať “smrť” slobody prejavu; a Asociácia škótskych policajných superintendantov a Škótska policajná federácia, ktoré sa obávajú, že to nadmerne zaťaží policajné sily, ktoré nie sú dostatočne vyškolené na zvládnutie prílevu nových trestných činov.
Škotský prvý minister Humza Yousaf, ktorý zákon obhajoval, trvá na tom, že zneužívaniu zabráni “veľmi vysoký prah” pre stíhanie prípadov a chráni slobodu prejavu rôznymi spôsobmi vrátane “obhajoby v rozumnej miere”. Bývalý poslanec za stranu Torysa Adam Tomkins tvrdí, že samotné “tvrdenie, že pohlavie je biologický fakt alebo že sa nemení len na základe pohlavia, podľa ktorého sa niekto rozhodne identifikovať, nie je a nikdy nemôže byť podľa tejto legislatívy trestným činom z nenávisti.”
Takéto ubezpečenia však narazili na prekážku, keď výzvy na stíhanie Rowlingovej podľa zákona podnietili škótsku’ministerku pre bezpečnosť komunity Siobhian Brownovú, aby odvolala svoje pôvodné ubezpečenia, že “nesprávne určenie rodu” nebude “vôbec” porušovať zákon, The Telegraph informoval. “Mohlo by sa to nahlásiť a mohlo by sa to vyšetriť,” povedala, “či by to polícia považovala za trestný čin, alebo nie, to už je na škótskej polícii.”
V pondelok Rowlingová zdieľala na Twitteri/X dlhé vlákno s príkladmi “trans žien” (t. j, mužov) a pro-LGBT aktivistov, ktorým navrhla, aby boli teraz “chránenou kategóriou” napriek ich násilným, urážlivým činom a/alebo nenávistnému správaniu, pričom použila hashtag #ArrestMe, aby účinne vyzvala úrady na jej prenasledovanie.
“Nová legislatíva je široko otvorená na zneužitie aktivistami, ktorí chcú umlčať tých z nás, ktorí hovoria o nebezpečenstve eliminácie žien”a dievčat” priestoroch pre jedno pohlavie, o nezmyselnosti údajov o kriminalite, ak sa násilné a sexuálne útoky spáchané mužmi zaznamenávajú ako ženské trestné činy, o grotesknej nespravodlivosti, keď sa mužom umožňuje súťažiť v ženských športoch, o nespravodlivosti, keď sa pracovné miesta, vyznamenania a príležitosti pre ženy berú transrodovým mužom, a o realite a nemennosti biologického pohlavia,” napísala. “Už niekoľko rokov sú škótske ženy pod tlakom svojej vlády a príslušníkov policajného zboru, aby popierali dôkazy svojich očí a uší, odmietali biologické fakty a prijímali nenáboženskú koncepciu pohlavia, ktorá je nedokázateľná a nespochybniteľná.”
“Momentálne som mimo krajiny, ale ak to, čo som tu”napísala, kvalifikujú ako trestný čin podľa podmienok nového zákona, teším sa, že ma zatknú, keď sa vrátim do rodiska škótskeho osvietenstva,” dodala Rowlingová.
Škotský zákon o trestných činoch z nenávisti dnes vstupuje do platnosti. Ženy, samozrejme, nezískavajú žiadnu dodatočnú ochranu, ale známa trans aktivistka Beth Douglas, miláčik prominentných škótskych politikov, spadá do chránenej kategórie. Uff! 1/11 pic.twitter.com/gCKGwdjr5m
— J. K. Rowlingová (@jk_rowling) 1. apríla 2024
Krpatá kvetina Katie Dolatowski, vysoká 180 cm, bola po odsúdení právom poslaná do ženskej väznice v Škótsku. To jej zabezpečilo ochranu pred násilnými, dravými mužmi (na rozdiel od 10-ročného dievčatka, ktoré Katie sexuálne napadla na verejných ženských záchodoch). 3/11 pic.twitter.com/13J5XfRo3a
— J. K. Rowlingová (@jk_rowling) 1. apríla 2024
Škótka a mäsiarka Amy Georgeová uniesla 11-ročné dievča, keď bola oblečená v ženskom oblečení. Netuším, prečo sa to spomínalo na súde – samozrejme, že mala na sebe ženské oblečenie’je to žena! Amy vzala dievča domov a sexuálne ho zneužívala počas 27 hodín. 5/11 pic.twitter.com/xy3DmnqZrc
— J. K. Rowlingová (@jk_rowling) 1. apríla 2024
Mridul Wadhwa, vedúca škótskeho krízového centra pre prípad znásilnenia, hovorí: ‘Sexuálne násilie sa deje aj bigotným ľuďom.’ Nemá certifikát o rozpoznaní pohlavia, ale napriek tomu bola vymenovaná na pracovné miesto, ktoré bolo inzerované len pre ženy. Je načase, aby ste boli ‘vyzvaní na súboj s vašimi predsudkami’, obete znásilnenia! 7/11 pic.twitter.com/YfxUhbh6cw
— J. K. Rowlingová (@jk_rowling) 1. apríla 2024
Katie Neeves bola vymenovaná za delegátku OSN pre ženy vo Veľkej Británii. Vo veku 48 rokov prešla z heterosexuálnej na lesbickú orientáciu a v uniknutom webovom seminári z roku 2022 opísala, ako si užívala kradnutie a nosenie spodnej bielizne svojej sestry’. Skutočne príbuzná zástupkyňa! 9/11 pic.twitter.com/VKzF7IuJTU
— J. K. Rowlingová (@jk_rowling) 1. apríla 2024
🎉🌼🌸Apríl! 🌸🌼🎉
Jedine žarty. Samozrejme, že ľudia uvedení v uvedených tweetoch vôbec nie sú ženy, ale muži, všetci do jedného.
Pri prijímaní škótskeho zákona o zločinoch z nenávisti škótski zákonodarcovia zrejme pripisovali vyššiu hodnotu pocitom mužov, ktorí vykonávajú svoje…
— J. K. Rowlingová (@jk_rowling) 1. apríla 2024
Rowlingová, ktorej Potterovské romány sú najpredávanejšie knižné série na svete, je už dlho známy ako doktrinárny liberál vo väčšine otázok, v roku 2007 zašiel až tak ďaleko, že retroaktívne doplnil vzťah medzi osobami rovnakého pohlavia do zákulisia Harryho’mentora Albusa Dumbledora, a to napriek tomu, že v samotných knihách ani ich filmových adaptáciách sa o sexuálnej príťažlivosti tejto postavy’nehovorí (až krátko sa na ňu odkazuje v treťom filme Spinoff série Fantastické zvery).
Aj napriek tomu bola Rowlingová pro-LGBT aktivistami považovaná za bigotnú, pretože odmietla súhlasiť spredstavami, že pohlavie je sociálny konštrukt, ktorý možno ľubovoľne meniť, alebo že život meniace chirurgické či chemické “transformačné” postupy sú vhodné pre zmätených neplnoletých. V posledných rokoch sa napriek silnému kultúrnemu tlaku len odvážnejšie postavila proti transrodovej loby’škodlivým vplyvom na deti, ako aj na skutočné ženy.