V denníku La Prensa som sa dočítal, že arcibiskup Buenos Aires Jorge García Cuerva zverejnil pastiersky list, v ktorom navrhuje “revolúciu radosti.” Sleduje charakteristické črty pápeža Františka, najmä jeho exhortáciu Gaudete et exsultate. Novinka je ilustrovaná fotografiou usmievajúceho sa preláta.
Viac ako polstoročie sa ľudia občas stojaci na čele Cirkvi nadchýnali touto stránkou kresťanského života, odmietajúc “octovú tvár” a spomienky na pohromy. Pápež Ján XXIII. sa pri ohlasovaní slávenia ekumenického koncilu oboril na “prorokov nešťastí”. nepopieram, že evanjeliová radosť je hodnota, ktorá integruje kresťanskú koncepciu života, samozrejme, ale je tiež nesporné, že nešťastia existovali, existujú a že proroci mali pravdu, keď pred nimi varovali. Neviem si predstaviť nášho Pána Ježiša Krista s večným úsmevom. Vážnosť, hĺbka a rozvážnosť sú nevyhnutné aspekty evanjelia. Ako je možné, že katolícki predstavitelia nevnímajú, že falšujú skutočnosť, a tým zavádzajú veriacich?
Po vymenovaní charakteristík mesta arcibiskup Buenos Aires píše, že považuje za “zásadné zamyslieť sa nad naším pastoračným poslaním v Buenos Aires vo svetle radosti, radosti srdca, hlbokej radosti, radosti z evanjelia, na ktorej pápež tak veľmi trvá a ktorá by mala poznačiť novú evanjelizačnú etapu.” Aká ilúzia, predsudok a z toho vyplývajúca bezradnosť! Chýba objektívna, komplexná reflexia, ktorá by sa nebála rozpoznať zlo a varovať pred ním.
Evanjelium a stáročná Tradícia Cirkvi”neváhajú odsúdiť chyby. Stačí nahliadnuť do mnohých encyklík pápežov, ktoré odhaľujú číhajúce zlo a pripravujú veriacich na to, aby sa nedali zviesť úskokmi diabla. Zdá sa mi, že zlom nastal na slávnom Druhom vatikánskom koncile. Je čas preskúmať uplynulých niekoľko desaťročí a uvedomiť si výsledky v Argentíne a vo svete. Nie je potrebná “revolúcia radosti” to, čo chýba, je zdravý rozum a odvaha.
Čítajte: Svätý Jakub’ odvážne mučeníctvo inšpirovalo obrátenie a púť mnohých
Revolucie sú veľmi častými udalosťami na celom svete, ale história zaznamenáva tie, ktoré skutočne prekonali a poznačili epochu. Spomínam si na tri, ktoré majú tento charakter a podfarbujú moderné storočia: Anglická revolúcia sa uskutočnila v rokoch 1642 až 1688. Francúzska revolúcia bola a je revolúciou s veľkým “R” par excellence, ktorá svojou ideológiou zasiala “práva človeka a občana.” Je považovaná za počiatok republikánskych režimov; République je ikonickým vzorom mnohých politických prevratov. A ruská revolúcia v roku 1917 znamenala uchopenie moci boľševickou stranou a začiatok diktatúry, ktorá s rôznym stupňom marxistickej nákazy exportovala komunizmus do celého sveta, až kým sa v roku 1989 nezačala rúcať v dôsledku vyčerpania. Tieto odkazy, ktorým uniká argumentácia tohto pastierskeho listu, tu ponechávam.
Vráťme sa k arcibiskupovmu’pastierskemu listu, ktorý navrhol (mínusovú) “revolúciu radosti” Prvá vec, ktorú možno arcibiskupovi García Cuervovi odporučiť, je spoznať mesto, jeho štvrte, námestia a kontrast veľkosti a biedy – to je priestor, v ktorom sa musí vykonávať jeho pastoračná vláda. Priviesť mesto k Bohu, priblížiť ho k nemu a prevziať zodpovednosť za náboženskú nevedomosť, ktorá je medzi Argentínčanmi taká rozšírená.
Teda spoznať pastoračnú organizáciu platnú už niekoľko desaťročí, a to rozdelenie mesta na štyri zóny: V centre mesta, Belgrano, Devoto a Flores. Tento systém umožňuje arcibiskupovi mať prehľad o problémoch mesta’. Každú zónu vedie jeden z pomocných biskupov a všetci sa pravidelne stretávajú ako pastoračná rada. Šesť rokov som bol vikárom zóny Belgrano; súčasný pápež František bol v tom istom čase vikárom zóny Flores. Mesto je zložité a mnohotvárne – nie je potrebná revolúcia, ale skôr pozorné sledovanie zmien a rytmu života vo veľkomeste.
V apoštolských časoch Korint a Rím predstavovali problémy a alternatívy analogické tým, ktoré v súčasnosti predstavuje Buenos Aires. Arcibiskup García Cuerva bol do mesta vyslaný ako nástupca apoštolov. Úsmevná “revolúcia radosti” nemôže nahradiť vážnu a triezvu radosť v Kristovi, ktorá má svoje sídlo v kresťanskom srdci.
+ Héctor Aguer
Emeritný arcibiskup La Platy
Buenos Aires, štvrtok 25. júla 2024
Sviatok svätého Jakuba apoštola