V stredu 30. decembra 2020 schválil argentínsky Senát zákon, ktorý legalizuje potraty. Po maratónskom 12-hodinovom zasadnutí zákonodarcovia v pomere 38:29 (jeden sa zdržal hlasovania) odhlasovali povolenie interrupcie na požiadanie do 14. týždňa a po tomto termíne v prípadoch znásilnenia alebo ohrozenia života matky’. Zo dňa na deň sa Argentína zmenila z pro-life bašty na jeden z najpovolanejších potratových režimov na kontinente.
Pred dvoma rokmi zákonodarcovia po viac ako 15-hodinovej diskusii hlasovali v pomere 38:31 proti legalizácii potratov; v mesiacoch, ktoré predchádzali hlasovaniu, zástancovia života spustili hnutie, ktoré sa stalo známym ako “Svetlomodrá vlna”. Počas jedného Národného akčného dňa sa v celej krajine zišli viac ako 3 milióny zástancov života. V roku 2019 bol však za prezidenta zvolený ľavicový kandidát Alberto Fernández, ktorý prisľúbil legalizáciu potratov.
“Bezpečné, legálne a bezplatné potraty sú teraz zákonom,” Fernández po hlasovaní napísal na Twitteri. “Dnes sme lepšou spoločnosťou, ktorá rozširuje práva žien’a zaručuje verejné zdravie.” Pro-life aktivisti mali podozrenie, že Fernándezová tvrdo pracovala na tom, aby zákonodarcov dotlačila k legalizácii potratov akýmikoľvek prostriedkami.
ČÍTAŤ: Zakladateľka Live Action Lila Roseová vyzýva Trumpa: Odvtedy sme zistili veľa vecí, ktoré vrhajú svetlo na názor Fernández’na “práva žien’.”Začiatkom tohto mesiaca bývalá prvá dáma Fabiola Yanezová podala právnu sťažnosť proti bývalému prezidentovi, ktorý odišiel z funkcie v roku 2023. Tvrdí, že Fernández ju počas svojho pôsobenia vo funkcii bil; prezident Javier Milei, pro-life libertarián, ktorý ho nahradil, okamžite poukázal na “pokrokové pokrytectvo” ľavicových politikov, ktorí hlásajú “podvod, ktorý nazývajú ‘rodová politika”a pritom sa v súkromnom živote správajú otrasne.
Pri údajnom domácom násilí, ktoré zahŕňalo aj kruté facky a monokel, má tiež vyšlo najavo, že “pro-choice” šampión Alberto Fernández údajne nútil svoju manželku aj k potratu.
Pri výpovedi na argentínskom konzuláte v španielskom Madride 43-ročná bývalá novinárka obvinila bývalého prezidenta z “reprodukčného násilia”, že ju v roku 2016 prinútil podstúpiť interrupciu. Yanezová tvrdí, že pocítila “prekvapenie”, ale aj “radosť”, keď otehotnela – ale Fernández reagoval inak.
Fernández na ňu okamžite vyvíjal nátlak, aby dieťa potratila, a bez okolkov jej povedal: “Musíme to vyriešiť. Musíš ísť na potrat.”Yanezová povedala: “Tentoraz mi v súvislosti s naším nenarodeným dieťaťom povedal: ‘To sa nemôže’stať, som’v šoku.’” Potom ju podľa Yanezovej začal “úplne ignorovať.” Nakoniec podľahla jeho nátlaku a podstúpila potrat. Teraz hovorí, že to bolo “najhoršie rozhodnutie.”
ČÍTAŤ: Profesor Roberto de Mattei: Katolíci môžu voliť Trumpa ako menšie zlo
“Fabiola Yáñez preukázala veľkú odvahu, keď prehovorila o nátlaku, ktorému bola vystavená, aby podstúpila interrupciu,” Catherine Robinson z Right To Life UK uvádza sa v tlačovej správe:
Fernández sa však správal úplne sebecky a zrejme matku svojho dieťaťa tlačil do rozhodnutia, ktoré chcel on. Nielenže údajne tlačil na svoju partnerku, aby išla na potrat, ale zohral kľúčovú úlohu pri zavádzaní potratov v Argentíne.
Tento príbeh, žiaľ, nie je ničím výnimočným. Pre mužov ako Alberto Fernández nie je potrat ani tak právom ženy, ako skôr výsadou muža. V potratových režimoch sa fetišizmus predáva ako “voľba” – a nevyhnutne sa pre desaťtisíce žien, ktoré si vyšliapu únavnú cestu na potratovú kliniku, stáva povinnosťou.
Ak je nenarodené dieťa “voľbou ženy”muža, ako je Fernández a mnohí ďalší, považujú dieťa tiež za problém ženy”. Fernández’ovo krížové ťaženie za potraty nebolo kampaňou za práva žien. Bola to obrana smrteľného egoizmu a “reprodukčného násilia.”