Vzťah medzi aplikáciami na zoznamovanie, ako je Tinder, a potratovým priemyslom bol vždy skrytý. Digitalizácia hookup kultúry - potiahni prstom doľava, potiahni prstom doprava, stretni sa kvôli sexu - zjednodušila zoznamovacie prostredie pre tých, ktorí hľadajú príležitostné vzťahy. Od svojho spustenia v roku 2012 Tinder týždenne sprostredkuje 1,5 milióna rande a má viac ako 60 miliónov používateľov. Hoci niektorí určite používajú Tinder na hľadanie dlhodobých vzťahov, jeho hlavnou funkciou je sexuálny trh.
Ako sa zistilo v jednej nedávnej austrálskej štúdii: “Používatelia Tinderu vykazovali nižšie dodržiavanie prísnych sexuálnych noriem a vyššiu úroveň sexuálnej permisivity v porovnaní s tými, ktorí ho nepoužívajú. To naznačuje, že používatelia Tinderu viac akceptujú náhodné sexuálne stretnutia. Konkrétne používatelia Tinderu častejšie nesúhlasili s výrokmi ako ‘Mám problém rešpektovať dievča, ktoré má príležitostný sex’ a častejšie súhlasili s výrokmi ako ‘Príležitostný sex je prijateľný’” Pri miliónoch ľudí, ktorí sa stretávajú na príležitostné sexuálne stretnutia, je nevyhnutné, že niektorí z nich zistia, že výsledkom tohto aktu je dieťa. Je tiež nevyhnutné, že mnohé z tých, ktoré otehotnejú, budú vyhľadávať potraty.
V roku 2021 sa materská spoločnosť Tinderu, Match Group, verejne postavila proti zákonom na ochranu života v Texase; v roku 2022, ako uviedol Guardian, spoločnosť zašla ešte ďalej: “Match Group je hlasným zástancom práva na potrat, najmä po júnovom rozhodnutí najvyššieho súdu’. Spoločnosť v utorok oznámila, že do profilových možností používateľov’pridá ‘odznak za potrat’. Spoločnosť Match Group tiež podporuje organizácie Planned Parenthood a Bansoff.org prostredníctvom propagačných akcií v aplikácii.”Match Group tiež poskytuje svojim zamestnancom plné pokrytie potratov, vrátane cestovania do štátov bez potratových obmedzení pre zamestnancov žijúcich v štátoch s pro-life ochranou, podobne ako zoznamovacie aplikácie Bumble a Match.
Nie je teda prekvapením, že Tinder formálne a verejne zverejňuje svoj vzťah s najväčším poskytovateľom potratov v Spojených štátoch. Podľa to Teen Vogue, “Planned Parenthood and Area,” odevná značka, spolupracovala s Tinderom pri debute trička na newyorskom týždni módy, ktoré propaguje potraty. Čierne tričko obsahuje slogan “Zákazy mimo našich tiel,”logo Tinder’s plameňmi na hrudi a bizarne dve krvavočervené ruky, ktoré akoby sa naťahovali smerom k opasku nositeľa’. Na módnej prehliadke získali miesta v prvých radoch traja aktivisti z organizácie Planned Parenthood.
“Dizajnéri si povedali: ‘Toto sa mi zdá tak správne,’ a boli pre to takí zapálení,” povedala Melissa Hobleyová, marketingová riaditeľka Tinder’s. “Sme’naozaj zapálení pre reprodukčnú slobodu. Sme o tom hlasnejšie, než sme kedy boli. Premýšľali sme o tom, kto by bol tým správnym partnerom. [Plánované rodičovstvo a] Area, majú svoj názor na identitu. Majú názor na inkluzívnosť. Majú názor na znižovanie stigmy." Hobley má samozrejme na mysli znižovanie stigmy okolo zabíjania detí v maternici; ich módne partnerstvo prišlo s darom 25 000 dolárov pre plánované rodičovstvo.
Ako uvádza Live Action News reportáž, za postojom Tinder’môže byť rovnako pragmatizmus ako princíp. Tinder spolupracoval s Kinseyho inštitútom na štúdii, ktorá zistila, že “87 % daters uviedlo, že ich postoj a správanie pri randení sa zmenili” po Dobbsovi. “Vidíme, čo to [pro-life zákony] robí so spojením,” uviedol Hobley. “A sme’naštvaní, sme’znepokojení, sme’empatickí.” Zdá sa, že sú “naštvaní” predovšetkým preto, že ak sa ľudia rozhodnú správať sexuálne zodpovednejšie, poškodí to výsledky Tinderu”. Ako poznamenala Monica Snyder zo Secular Pro-Life v článku s názvom “Zákazy potratov nevedú k nadbytku nechcených detí”:
Existuje podstatný výskum, ktorý ukazuje že obmedzenia interrupcií sú spojené s nižšou mierou nechceného tehotenstva. Ide o to, že mnohí ľudia vnímajú interrupciu ako záložný plán alebo poistku; keď obyvateľstvo vopred vie, že interrupcia je menej dostupná, prijme viac opatrení, aby sa tehotenstvu vôbec vyhlo….
V dôsledku nových obmedzení interrupcií koexistuje nižšia miera tehotenstva s vyššou mierou pôrodnosti, pretože súčasne platí, že ľudia si dávajú väčší pozor, aby sa vyhli tehotenstvu, ale ak predsa len otehotnejú, je menej pravdepodobné, že sa dostanú k interrupcii.
Teraz vždy zabezpečoval prísun tehotných žien do plánovaného rodičovstva, ktoré existuje z veľkej časti preto, aby eliminovalo predčasne narodené deti, ktoré sú výsledkom reprodukčného aktu. Tento vzťah bol implicitný, ale zrejmý. Teraz je to’na tričku a Tinder odovzdáva peniaze potratovému priemyslu na lobovanie proti ochrane života. Pro-life zákony nielenže zachraňujú deti—ale aj znižujú biznis na zoznamovacích aplikáciách. To je pre Tinder jednoducho neprijateľné.