Screenshot-2024-10-10-at-8.49.08-AM-4-e1728573271469-810x500.png

40 000 účastníkov štvrtého Národného pochodu za život na Slovensku

20
Kultúra života

KOŠICE, Slovensko - Slovensko zažilo svoj štvrtý Národný pochod za život.

Pochod, ktorý vyzýval na ochranu každého ľudského života, sa v stredoeurópskej krajine konal v nedeľu 22. septembra. Organizátori odhadujú, že sa na ňom zúčastnilo 40 000 ľudí.

Podľa hovorkyne podujatia Rebeky Lukáováovej je ochrana života predovšetkým otázkou lásky. Účastníci sa zišli, “aby verejne vyjadrili, že chcú dobro každej ľudskej bytosti, vrátane nenarodených detí.” Motto pochodu, “Láska je za život,” má vyjadrovať práve toto.

Národný pochod za život na Slovensku (Kredit: Juraj Kostolanský)

Patrik Daniška uviedol, že účastníci pochodu požadujú ochranu života každej ľudskej bytosti, najmä nenarodených detí. Zákon, ktorý legalizuje potraty, označil za nespravodlivý, pretože “zbavuje nenarodené deti ochrany, ktorá im právom patrí.”Zrušenie potratov je preto hlavným cieľom pochodu. “Ak niekoho milujeme, chceme, aby bol chránený,” vysvetlil Daniška.

Pochodu za život sa zúčastnilo 17 slovenských katolíckych biskupov, ktorí v ten deň ráno celebrovali nedeľnú svätú omšu v 17 kostoloch a väčšina z nich krátko pred začiatkom pochodu vystúpila spoločne na pódiu.

Slovenskí katolícki biskupi na Národnom pochode za život (Kredit: Anna Opinová)

Pápež František poslal účastníkom pochodu pozdrav prostredníctvom svojho apoštolského nuncia na Slovensku arcibiskupa Nicolu Girasoliho.

“Pápež František dnes pochoduje s vami,” povedal Girasoli. “Nech je to pochod radosti a nadšenia, nech je to skutočný pochod za život. Nech je to pochod nádeje. Buďte vždy podporovateľmi života. Život je Boží dar. Buďte vždy hrdí a pripravení chrániť život. Prijmite od pápeža Františka objatie plné pokoja a nádeje."

Na obranu práv nenarodených detí sa prihovoril aj komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý povedal, že sa považuje za komisára všetkých detí, teda aj nenarodených. Mikloško vo svojom prejave citoval Dohovor o právach dieťaťa. V ňom sa uvádza, že dieťa vzhľadom na svoju telesnú a duševnú nezrelosť potrebuje osobitné záruky a starostlivosť, vrátane primeranej právnej ochrany, a to tak po narodení, ako aj pred narodením.

Na Pochode za život vystúpila aj Susan Laškayová, Ukrajinka žijúca na Slovensku, ktorá vedie linku pomoci pre tehotné matky v ukrajinčine a ruštine. “Je barbarské, kruté a nespravodlivé klamať tehotnú ženu v ťažkej životnej situácii, že interrupcia je riešením. Ako je možné, že v našich slobodných krajinách sa pod rúškom takzvaných práv žien’nielen zachovávajú, ale aj rozširujú potratové praktiky, v ktorých vynikali totalitné režimy?"”

Národný pochod za život na Slovensku (Kredit: Dominik Šuplata)

V prejavoch sa opakovala aj téma pooperačného uzdravenia. Daniela Obšajsníková z Ráchelinej’vinice sa venuje pomoci ženám po umelom alebo spontánnom potrate. Povedala, že stratená matka je druhou obeťou potratu. V nedeľu sa prihovorila účastníkom pochodu slovami: “Priatelia, postabortívny syndróm je skutočný.” Počas jedenástich rokov v tejto službe osobne videla, že potrat spôsobuje utrpenie matkám a otcom, narúša ich život a rodinné vzťahy. Ale tam, kde iní vidia beznádejný koniec, “my vidíme nekonečnú nádej,” uzavrela.

Účastníkov pozdravili hostia z Veľkej Británie, Emmet Dooley zo Spoločnosti na ochranu nenarodených detí (SPUC) a Robert Colquhoun zo 40 dní za život, ako aj organizátor pochodov za život a rodinu v Poľsku Mgr. Marcin Perłowski z Centra pre život a rodinu.

Aborcia bola vo vtedajšom Československu legalizovaná v roku 1958 na pokyn Sovietskeho zväzu. Prudký nárast interrupcií nastal v roku 1987, keď bola prijatá liberálnejšia legislatíva a interrupcie z akéhokoľvek dôvodu boli povolené do dvanásteho týždňa tehotenstva. Najviac interrupcií bolo vykonaných v roku 1988: takmer 50 tisíc.

Od roku 1989, keď sa zrútil komunistický režim, do roku 2022 počet interrupcií na Slovensku kontinuálne klesal. V tomto roku bolo na Slovensku vykonaných viac interrupcií ako v predchádzajúcom roku. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bol zvýšený počet interrupcií zaznamenaný aj v roku 2023, kedy bolo vykonaných 5 420 interrupcií; to zodpovedá 4,2 interrupcie na 1 000 žien v reprodukčnom veku. Zároveň v posledných dvoch rokoch na Slovensku výrazne klesla pôrodnosť.

Slovenské národné pochody za život sa konali v roku 2013 v Košice a v rokoch 2015 a 2019 v hlavnom meste Bratislave. Patria medzi najväčšie masové podujatia v krajine od pádu komunizmu v roku 1989. Manifestom prvého Národného pochodu za život bola požiadavka doplniť do ústavy definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy. To sa stalo skutočnosťou v roku 2014.