GettyImages-1409942788-810x500.jpg

Torontský kardinál Leo vyzýva Trudeauovu vládu, aby prestala "normalizovať eutanáziu

11
Kultúra smrti

Kardinál Francis Leo z torontskej arcidiecézy vyzval liberálnu federálnu vládu premiéra Trudeaua, aby normalizovala eutanáziu, ktorú Katolícka cirkev odsudzuje ako ťažko hriešnu. 

“Vaša vláda normalizuje eutanáziu - tým pádom sú tí, ktorí prežívajú osamelosť, izoláciu a depresiu spojenú s ich zdravotným stavom, čoraz náchylnejší na voľbu eutanázie,” napísal Leo v liste zo 14. februára kanadskému’ministrovi zdravotníctva Markovi Hollandovi. 

“Na toto by naša krajina nemala byť hrdá. Mali by sme sa posudzovať podľa starostlivosti, lásky a dôstojnosti, ktoré poskytujeme tým najzraniteľnejším, najmä vo chvíľach zúfalstva a utrpenia. Urýchľovanie smrti nie je prelomom v zdravotníctve.” 

Leo, ktorý bol koncom minulého roka povýšenýna kardinála, vo svojom liste poznamenal, že ho znepokojuje znenie nedávneho prieskumu federálnej vlády, v ktorom sa od Kanaďanov zisťovali názory na národný program eutanázie, ktorý sa nazýva “Lekárska pomoc pri umieraní (MAID).”

Poznamenal, že podľa jeho “názoru,” a podľa názoru tých, “ktorí sa hlboko zaoberajú otázkami konca života,” “znenie a celkový prístup prieskumu predpokladá, že respondenti podporujú eutanáziu.” 

“Vieme, že to jednoducho nie je pravda,” dodal.  

Leo poznamenal, že odkedy sa eutanázia stala v Kanade v roku 2016 legálnou, pretrváva “hlboké znepokojenie mnohých Kanaďanov nad rýchlym rozširovaním” tejto nemorálnej praxe, najmä zo strany tých, “ktorí žijú so zdravotným postihnutím, zdravotníckych pracovníkov a tých, ktorí majú hlboko zakorenené presvedčenie o posvätnosti života v každom jeho štádiu, aby sme vymenovali aspoň niektorých.” 

V roku 2021 Trudeauova vláda rozšírila MAID zo zabíjania len nevyliečiteľne chorých pacientov na možnosť kvalifikovať sa aj chronicky chorým. Odvtedy sa vláda snažila zahrnúť aj tých, ktorí trpia výlučne duševnými chorobami. 

Vo februári 2024, po nátlaku pro-life, lekárskych a psychiatrických skupín, ako aj väčšiny kanadských provincií, federálna vláda odložila rozšírenie o duševné choroby do roku 2027. 

Leo vo svojom liste Hollandovi vyzdvihol štatistiky MAID v Kanade, podľa ktorých len v roku 2023 zomrelo na následky eutanázie približne 15 343 Kanaďanov, čo predstavuje 15,8-percentný nárast oproti roku 2022. 

Kanada musí ‘zastaviť’ rozširovanie eutanázie

Prípady, keď sa ľuďom ponúka MAID ako riešenie ich zdravotných problémov, sa v Kanade stali bežnými, ako informoval LifeSiteNews.  

V dôsledku toho kanadskí pro-life lídri kritizovali Trudeauovu vládu’za pokračujúce presadzovanie rozšírenia MAID. 

V liste Hollandovi Leo označil súčasnú snahu o povolenie takzvaných “pokročilých smerníc” za “znepokojujúcu.” 

“Povzbudzujeme tých, ktorí ešte neboli diagnostikovaní, aby ‘naplánovali’ svoju smrť na základe strachu z toho, čo môže prísť. Na iných môže byť vyvíjaný nátlak, dokonca aj zo strany lekárov, ktorí sa považujú za príťaž pre svoju rodinu alebo opatrovateľov,” napísal. 

Leo potom vyzval kanadskú federálnu vládu, aby zastavila akékoľvek plánované rozširovanie eutanázie v Kanade a namiesto toho podporila paliatívnu starostlivosť.  

“Chcel by som úctivo požiadať vládu, aby vážne zvážila zastavenie akéhokoľvek ďalšieho rozširovania eutanázie v Kanade, najmä pokiaľ ide o predbežné pokyny. Budúce konzultácie by mali zohľadniť aj všetky názory na starostlivosť na konci života,” napísal. 

Leo tiež požiadal, ako poznamenal, že iní to “už roky robia,” aby “federálna vláda uprednostnila paliatívnu starostlivosť pred eutanáziou, uznávajúc potrebu, aby kvalitná paliatívna starostlivosť bola dostupná a prístupná každému Kanaďanovi.” 

Ak sa Leo’vo svojom vyhlásení zameriava predovšetkým na zastavenie rozširovania eutanázie, je dôležité poznamenať, že Katolícka cirkev praktizovanie eutanázie priamo zakazuje a odsudzuje ju ako ťažko hriešnu a rovnajúcu sa vražde. Katolíci sa preto musia za každých okolností postaviť proti legalizácii alebo pokračujúcej legalizácii eutanázie.