Arcibiskup Malty súhlasí s požehnaním prsteňov homosexuálov kňazom

2,453
Kultúra smrti

Po škandále, keď kňaz na Malte„požehnal“ prstene dvoch homosexuálov, ktorí sa chceli civilne zosobášiť, novozvolená hlava maltskej katolíckej cirkvi podporila tohto kňaza v tom, aby pokračoval v „pastoračnej činnosti“ v prospech homosexuálov.

Arcibiskup Charles Scicluna dominikánskeho kňaza Marka Montebella ani zďaleka nekarhal, ale podporil ho v jeho činnosti. Malta Independent napísal, že arcibiskup Scicluna ohlásil „súrne“ stretnutie s kňazom a očakávalo sa, že objasní toto požehnanie prsteňov.

Arcibiskup však nezačal obraňovať učenie katolíckej cirkvi. Vo svojich komentároch v národnom vysielači RTK iba povedal, že obrad požehnania prsteňov pri zásnubách a svadbách je vyhradený pre páry tvorené mužom a ženou. Dodal, že povzbudil otca Montebella pokračovať v jeho „pastoračnej“ činnosti s homosexuálmi, a že kňaz sľúbil „rešpektovať praktiky a poriadok Cirkvi.“

Arcidiecézny hovorca Malty vydal vyjadrenie, že stretnutie kňaza a arcibiskupa bolo „srdečné,“ a že arcibiskup „podporil otca Marka pokračovať v jeho činnosti v prospech týchto ľudí a požiadal ho, aby vo svojom povolaní pokračoval v nasledovaní praktík a poriadku Cirkvi, predovšetkým v slávení posvätných obradov a v obradoch Cirkvi.“

Otec Mark Montebello má dlhoročné skúsenosti s médiami a preslávil sa ako aktivista verejne protirečiaci učeniu katolíckej cirkvi v záležitostiach morálky. Malta Independent poznamenal, že kňazovo konanie „ide proti umserneniam“ Cirkvi „a mohlo by byť považované za ďalší incident, v ktorom otec Montebello otvorene prispieva k rozpakom Cirkvi.“

Denník cituje kňaza z rozhovoru z roku 2005 kedy povedal, „že je potrebná zmena pohľadu“ Cirkvi na záležitosti týkajúce sa sexuality.

Argumenty používané dnes proti homosexuálom boli v minulosti adresované ženám.“ „Ja by som ich požehnal. Pravdaže nemôžem oslavovať manželstvo homosexuálov, keďže je to proti pravidlám Cirkvi, ale dal by som im požehnanie,“ povedal kňaz.

Aktivisti preniesli „prípad“ otca Montebella na sociálne siete. Skupina propagujúca normalizáciu homosexuálov na Facebooku – Support Gay Love Malta – uverejnila fotky pápeža Františka „podporujúceho otca Marka Montebella v žehnaní zväzku homosexuálov“ s neslávne-slávnym úryvkom vytrhnutým z kontextu: „Ak je niekto homosexuálom hľadajúcim Pána a je dobrej vôle, kto som ja, aby som ho súdil?“

Politické a sociálne inštitúcie Malty sa rapídne menia, aby sa zhodli s útočiacimi sekularistickými trendmi EÚ v tom, že sa chcú striktne dištancovať od identifikovania sa s katolíckou cirkvou – a to len krátko po začiatku kresťanskej éry. Niekoľko malých, ale narastajúcich pro-life a pro-rodinných hnutí obvinilo v súkromí vedenie cirkvi zo zrejmého neobraňovania učenia katolíckej cirkvi za posledné desaťročia.

Naozaj, v krajine s oficiálnym počtom 95-98% katolíkov sa na omšiach priemerne zúčastňuje menej a menej ľudí a počet mladých klesá ešte rýchlejšie. Prieskum z roku 2005 odhalil, že iba 51% ľudí na hlavnom ostrove chodí na omše týždenne, 72,7% na menšom ostrove Gozo a spolu 52,6% na oboch ostrovoch. Toto kontrastuje s odhadom z roku 1982, ktorý hovoril o spoločnom čísle 75,1%. Ten istý prieskum zároveň poukazuje na skutočnosť, že účasť mladých je ešte menšia.

Otec Mark Montebello je toho príkladom: je známym maltským ľavičiarskym kňazom, ktorý v rozhovore v roku 2012 povedal, že cíti opodstatnenie v svojom nesúhlase s Cirkvou v záležitostiach sexuality.

Máme rozdielne ekleziológie – Cirkev vnímame rozlične,“ povedal.

Maltské autority hovoria o monolitickej Cirkvi – teda, že je len jeden spôsob, ako byť katolíkom; všetko ostatné je buď heréza alebo odpadlíctvo. Ja tvrdím, že to nie je pravda; napríklad nedávny manifest strany Alternattiva Demokratika volal za niektoré práva tých, ktorí spolu žijú. Cirkev povedala, že by to tak nemalo byť. Ako keby to bol jej jediný názor!“

V zahraničí Cirkev pristupuje k ľuďom, ktorí takto žijú, primeranejšie. Na Malte je monolitická Cirkev akosi neznášanlivá. Iným príkladom by mohol byť prístup Cirkvi k homosexuálom. Nie je to otázka doktríny, ale politiky.“

Montebello, ktorý bol vedením Cirkvi kritizovaný za svoju knihu „Maltese philosophy“ povedal, že Cirkev sa so svojím „monolitickým“ prístupom „stáva nepodstatnou,“ pretože jej „monolitická štruktúra a chápanie ju v podstate posiela do vyhnanstva.“

Cirkev sa stále prezentuje ako svedomie ľudu, čo je absurdné. Spoločnosť sa zmenila, ale Cirkev nebola schopná sa tomu prispôsobiť. Myslím si, že cirkev na Malte sa stále nevyrovnala s Vatikánskym koncilom. Jej mentalita je stále tridentská.“

V obšírnej reflexii napísal otec Montebello na svojom blogu na veľkonočnú nedeľu: „Mnoho z nás má v hlave myšlienku, že pravda môže byť jedna a len jedna. Všetko ostatné, čo s tým nesúhlasí, je nesprávne.“

Táto idea pochádza z „katolíckej výchovy,“ ktorá je „často prezentovaná ako dogmatická, monolitická a jediná.“ Výsledkom tejto idey je, že „pravda je jedna a iná byť nemôže...“ a že „všetko, čo s ňou nesúhlasí, musí byť potom nesprávne.“

Táto myšlienka však nie je pravdivá. Pretože absolútna pravda neexistuje. Je niekoľko interpretácií, je niekoľko názorov, je niekoľko dojmov a stanovísk, perspektív.“ Dodal, že myšlienka nemennosti pravdy vedie k „neústupčivosti“ a „neznášanlivosti.“