shutterstock_155908070-810x500.jpg

Študent medicíny podporujúci život obnovil boj proti svojmu vylúčeniu z kanadskej univerzity

14
Kultúra života
  • Rafael Zaki bojuje za svoje pro-life presvedčenie na súde, čo je povzbudzujúce.
  • Univerzity zneužívajú moc na potlačenie pro-life názorov, čo je neprijateľné.
  • Ospravedlnenia Zakiho neboli akceptované, čo ukazuje na nespravodlivosť systému.
  • Prípad Zakiho zdôrazňuje potrebu ochrany práv pro-life jednotlivcov v akademickom prostredí.

Kresťanský študent medicíny, ktorý bol vylúčený za vyjadrenie svojho pro-life presvedčenia na internete, bojuje proti svojmu vylúčeniu na súde.

Od 26. do 27. marca Manitobský kráľovský súd (Manitoba Court of King’s Bench) vypočul odvolanie Rafaela Zakiho proti rozhodnutiu Výboru pre pokrok Manitobskej univerzity (University of Manitoba’s Progress Committee) vylúčiť ho z univerzitného’lekárskeho programu pre “neprofesionálne správanie”, pretože na sociálnych sieťach zverejnil pro-life komentáre.

“Prípad Zakiho’podčiarkuje obrovskú moc, ktorú majú univerzity nad akademickou a profesionálnou budúcnosťou študentov’”, uviedlo Združenie pre reformovanú politickú činnosť (ARPA). “Ukazuje, ako sa dajú profesionálne normy zneužiť na ideologické a politické účely.”

Zaki, koptský pravoslávny, sa vo februári 2019 dostal pod paľbu kritiky zo strany univerzity za pro-life komentáre na internete. Zaki zverejnil na Facebooku množstvo pro-life príspevkov vrátane jedného, ktorý bol charakterizovaný ako pro-life a pro-gun.

Dodatočne napísal 27-stranovú esej, v ktorej porovnával vraždenie nenarodených detí prostredníctvom potratov s inými porušeniami ľudských práv, ako sú genocída a otroctvo. Uviedol tiež, že zástancovia potratov sú vinní z vraždy prvého stupňa.

PREČÍTAJTE SI: Panely pre práva osôb s postihnutím vyzývajú Kanadu, štáty USA, ktoré presadzujú eutanáziu chorých pacientov

Univerzita následne dostala množstvo sťažností týkajúcich sa jeho príspevkov. Hoci Zaki napísal päť listov, v ktorých sa za príspevky ospravedlnil, univerzita považovala jeho vyjadrenia za nedostatočné.

“Vaše piate ospravedlnenie postrádalo úprimnosť, keďže nebol predložený žiadny dôkaz o osobnom skúmaní alebo sebaskúmaní niektorého z vašich postojov,” univerzita stated, podľa súdnych dokumentov. “Ďalej ste sa naďalej ospravedlňovali za dopad, ktorý mal váš článok na čitateľov, a naznačovali ste, že to bola ich chyba, že sa urazili.”

Zaki sa proti rozhodnutiu odvolal v rokoch 2020 a 2022, ale v oboch prípadoch školský výbor rozhodnutie potvrdil. Potom sa rozhodol obrátiť so svojím prípadom na Manitobský’súd kráľovnej’lavice, ktorý rozhodol, že univerzita bola vo svojom rozhodnutí zaujatá.

Sudca vysvetlil, že Dr. Ira Ripstein, prodekan pre vysokoškolské lekárske vzdelávanie, pôsobil v Zakiho’prípade ako “vyšetrovateľ, prokurátor a sudca”. V dôsledku toho nariadil, aby univerzita opätovne prerokovala Zakiho’odvolanie.

Univerzita sa však opäť rozhodla potvrdiť svoje rozhodnutie a odmietla Zakimu povoliť návrat na vyučovanie.

Nynie je teraz opäť na súde, aby bojoval za svoje práva podľa Charty. Zaki prezradil, že podľa jeho názoru univerzita porušila jeho práva, pretože ho potrestala za to, že odmietol odvolať svoje pro-life presvedčenie.

PREČÍTAJTE SI: Pro-life hospic môže podať žiadosť na Najvyšší súd BC o zdravotnícke priestory bez eutanázie