Holanďania odmietli v referende dohodu EÚ s Ukrajinou. Vláda to vyhlásila po oznámení jasného výsledku, že zmluva nemôže byť ratifikovaná bez ďalšieho rokovania. Prezident EÚ Juncker predtým povedal, že odmietnutie bude znamenať “kontinentálnu krízu”.
Holanďania v referende odmietli asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, väčšina hlasovala podľa predbežných údajov záporne. Približne 61 percent účastníkov odmietlo dohodu a 38 % hlasovalo v prospech dohody, ako hlási tlačová agentúra ANP. Účasť na referende prekročila hranicu 32 percent voličov, účasť na referende bola teda platná. Bolo dosiahnuté minimálne kvórum 30 percent oprávnených voličov (približne 12,5 milióna).
Premiér Mark Rutte včera večer uznal, že odporcovia dohody vyhrali presvedčivo. Vo svojej súčasnej podobe nemôže byť dohoda ratifikovaná. Asociačná dohoda by mala podporovať ekonomickú, vojenskú a politickú spoluprácu medzi EÚ a Ukrajinou. Asociačnú dohodu Bruselu s Kyjevom ratifikovalo už 27 členských krajín EÚ i Ukrajina. V Holandsku ju podpísala vláda, ktorej postup v prípade negatívneho výsledku plebiscitu nie je zrejmý.
Výsledky referenda však pre vládu nie sú právne záväzné. Vláda ale zvažuje pozastavenie ratifikácie. Premiér Mark Rutte sa chce poradiť so svojim kabinetom. “Ak bude referendum platné, potom nemôžeme jednoducho ratifikovať zmluvu,” povedal holandskej televízii pred sčítaním všetkých hlasov.
Skôr, prezident EÚ Jean-Claude Juncker varoval v NRC Handelsblad, že odmietnutie zmluvy v Holandsku by vyvolalo “kontinentálnu krízu”. Zamietnutie by bolo interpretované ako úspech Ruska, povedal Juncker. To je zaujímavé tvrdenie, pretože dohoda nie je formulovaná proti Rusku.
FT analyzoval, že teraz prídu niekoľko mesiacov trvajúce bolestné rokovania s EÚ. Nie je jasné, či zmluva EÚ s podpismi 27 členských štátov môže byť uplatnená v plnej sile. Podpora pre Ukrajinu sa v minulosti prejavila najmä v multi-miliardových dolárových úveroch. Akonáhle budú tieto pôžičky pochádzať od daňových poplatníkov vo všetkých krajinách EÚ, nie je jasné, či sa na úveroch budú podieľať aj peniaze holandských daňových poplatníkov proti vôli Holanďanov.
Dokonca aj pre NATO predstavuje tento výsledok v Holandska problém. Predtým vojenská spolupráca nebola súčasťou dohody EÚ o voľnom obchode. Opäť sa vynára otázka, aké plné dôsledky bude mať výsledok referenda v Holandsku.
Plebiscit v Holandsku je výsledkom úsilia euroskeptických iniciatív, ktoré si ho vynútili zozbieraním 400.000 podpisov. Sľubovali si od neho predovšetkým vyslanie jasného protiúnijného signálu. Kým stúpenci dohody pripomínali nové možnosti v hospodárskej oblasti, predovšetkým vďaka dohode o voľnom obchode, kritici vidia v dohode prvý krok na ceste k plnoprávnemu členstvu Ukrajiny v EÚ.
Iniciátori referenda boli spokojní. Právnik Thierry Baudet z Fóra pre demokraciu, povedal: “Výsledok nie je možné ignorovať.” Jasné odmietnutie zmluvy zakladajúcim členom EÚ Holandsko, považuje agentúra dpa za porážku.
V utorok večer sa predstavitelia šiestich najväčších parlamentných strán stretli v televíznej debate venovanej spornému referendu. Všetci zdôraznili, že vláda by mala brať výsledky referenda “vážne”, ak bude prekročená 30-percentná účasť.
Šéf holandskej Strany práce Diederik Samsom upozornil, že prípadný negatívny výsledok referenda povedie k “otváraniu šampanského” v Moskve. “Rusko bude ťažiť z našej roztrieštenosti a povedie to k tomu, že Ukrajina sa bude musieť viac zamerať na Rusko,” upozornil Samsom.