Pápež vraj nie je profesionálnym teológom

1,405
Kultúra života

Kardinál Gerhard Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery (KNV) vo Vatikáne, v nedávnom rozhovore pripustil, že občas musí usmerňovať pápeža Františka v otázkach dogmy. Podľa neho pápež nie je profesionálnym teológom.

V rozhovore pre nemecký denník Kölner Stadt-Anzeiger 1. marca sa kardinála Müllera pýtali na jeho vzťah s pápežom a či je naozaj jeho najväčším oponentom. Müller najskôr spomenul, že za kardinála ho vymenoval pápež Benedikt XVI. a vysvetlil: „K nemu som mal akosi bližšie. Práve preto, že sme obaja teoretickí teológovia, máme rovnakú [nemeckú] národnosť a rovnaký pohľad na svet.“

So súčasným pápežom má však iný vzťah. „Pápež František nie je úplne profesionálnym teológom. Formovali ho najmä skúsenosti z pastorácie, ktorá sa veľmi líši od tej našej [tu v západnej Európe].“ Kardinál Müller zdôrazňuje: „Súčasný pápež má veľkú duchovnú a teologickú moc utvárať mienku, čím nasleduje duchovnosť zakladateľa jezuitského rádu – svätého Ignáca z Loyoly, do ktorého sám patrí.“ Müller však uznáva, že je absolútne legitímne, aby sa pápež nechal ovplyvňovať predošlými životnými skúsenosťami počas svojho pontifikátu. Dodáva: „Vďaka Bohu som žil dlhý čas v Južnej Amerike. Preto viem pochopiť a zhodnotiť toto neobyčajné pastoračné približovanie sa pápeža veriacim.“

V spomínanom rozhovore pre nemecké noviny sa Müllera tiež spýtali, či zvykne opravovať pápeža, keď pre svoje charizmatické zanietenie povie niečo dogmaticky nesprávne: „Pápež František to dokonca tri alebo štyrikrát verejne priznal (smeje sa). Potom ma objal a, ako aj sám povedal, po tomto geste utíchli všetky pochybnosti,“ odpovedal kardinál.

Na druhej strane kardinál Müller uvádza, že by sme nemali podceňovať teologické chápanie pápeža a dodáva: „Znovu to zopakujem. Pápež sa snaží učenie cirkvi podávať len inou formou – interpretáciou. V mnohých rozhovoroch reaguje spontánne.“ V tomto sú obaja odlišní. Preto sa kardinál niekedy zamýšľa nad tým, že ak by sme žili v rozprávke, boli by zrejme triedni nepriatelia.

Müller to vidí takto: „Tí, čo chcú pápeža využiť na vlastné záujmy, sa chytajú akýchsi cielených dezinformácii. Nikto sa však nesnaží pochopiť jeho spôsob vyučovania v Katolíckej cirkvi. Každému rozumnému človeku musí byť jasné, že... funkciu pápeža – ako nás to učí Katolícka cirkev – ustanovil už sám Kristus. Kongregácia pre vieru s 25 kardinálmi, ktorých menuje pápež, sú len akýmsi nástrojom legitimizovaným pápežom. Majú mu pomáhať a zároveň byť pomocníkmi uplatňovania jeho všeobecného učiteľského úradu. My nie sme do KNV menovaní, aby sme sa pápežovi zaliečali, ale aby sme čo najlepšie prispeli svojimi odbornými znalosťami.“