Vláda vypláca odškodné za narodenie zdravých detí

1,317
Kultúra smrti

Eugenické testovanie zamerané na vykonávanie potratov detí s diagnostikovaným zdravotným postihnutím je príkladom extrémneho tlaku na lekárov a systémy zdravotnej starostlivosti. Vyšlo totiž najavo, že NHS (národná zdravotná služba vo Veľkej Británii) zaplatila za posledné desaťročie viac ako 95 miliónov libier za „neoprávnené pôrody“ v 104 súdnych sporoch Šesťdesiat prípadov zostáva nevyriešených. Väčšina týchto peňazí sa prerozdelila rodičom, ktorým sa narodilo dieťa so zdravotným postihnutím po tom, ako im lekár nediagnostikoval anomálie plodu.

Avšak 40 zo zmienených prípadov boli pôrody úplne zdravých detí, a to: 6 po „nevydarených potratoch,“ 24 po „nevydarených sterilizáciách,“ 8 po „zlyhaní antikoncepčného implantátu,“ 1 po tom, ako „lekár nediagnostikoval tehotenstvo“ a 1 ako dôsledok „nesprávneho poradenstva v oblasti plodnosti.“

Členka parlamentu a Strany práce Mary Glindon (North Tyneside) sa spýtala na sumu peňazí vyplatenú NHS v rokoch 2003 až 2013, ktoré si vyžiadali rodičia za „neoprávnené pôrodyMinister zdravotníctva Daniel Poulter zverejnil tieto čísla v písomnej parlamentnej odpovedi.

 Denník Daily Mail priniesol aj bližšie informácie o jednom z prípadov, kde boli tieto peniaze vyplatené.

Pred 4 rokmi zaplatila NHS Katie Kellyovej-Inceovej 11 000 libier v mimosúdnom vysporiadaní za porodenie zdravej dcéry. 

Napriek tomu, že Kellyová-Inceová trvala na tom, že jej dcéra Niamh je „drahocenným dieťaťom,“ ako 23-ročná žalovala NHS a tvrdila, že nepodarená procedúra zavedenia antikoncepčného implantátu „ju okradla o mladosť, nezávislosť, ambície a budúcnosť, keď kvôli nedbanlivosti zdravotníckych pracovníkov priviedla na svet Niamh.“

Kellová-Inceová povedala sa po trojmesačnom vzťahu so svojím priateľom v roku 2009 rozhodli spolu sexuálne žiť, a tak išla na „kliniku plánovania rodiny,“ aby jej zaviedli antikoncepčný implantát „Implanon“.

Hoci jej sestra, ktorá zavádzala implantát, povedala, že si nie istá, či je ohybná tyčinka veľkosti zápalky s antikoncepčnými látkami správne na svojom mieste a Kellyová-Inceová si ju sama nenahmatala, pretože „je na také veci háklivá,“ druhá sestra jej povedala, že implantát bol „zavedený.“

Nakoniec sa ukázalo, že implantát nebol „zavedený“ a ona zistila, že je tehotná a to len krátko po tom, čo ju jej priateľ opustil, pretože potreboval „prestávku.

Na obhajobu Kellyovej-Inceovej môžeme povedať, že hoci sa sama považuje za zástankyňu „pro-choice,“ rozhodla sa, že na potrat nepôjde: „Cítila som, že môj duševný stav by bol horší, keby som podstúpila potrat, ako keby som ho nepodstúpila.“

Tiež poznamenala, že jej matka Paula „vyrastala v prísnom katolíckom prostredí“ a jej ujo je kňaz.

Kellyová-Inceová povedala, že jej dcéra Niamh „vie, ako veľmi ju miluje,“ a keď zistí, za akých okolností ju počala, „povie jej, že je tou najlepšou nehodou, aká sa jej kedy stala.“

Britská televízna redaktorka Kirstie Alsopp, ktorá je verejne známa tým, že podnecuje ženy k tomu, aby mali deti, kým sú mladé a prirodzene plodné, sa pre Daily Mail vyjadrila, že si myslí, že väčšina ľudí by bola proti obrovským vyplácaniam NHS za neúspešné postupy, ktorých cieľom je zničiť plodnosť, obzvlášť v prípadoch, ak ide o narodenie zdravého dieťaťa.

„Zdá sa mi, že možnosť zažalovať NHS po narodení zdravého dieťaťa je jednoducho niečo, s čím by väčšina ľudí nesúhlasila. NHS nedostala neobmedzené množstvo peňazí. Myslím si, že rodičia v tejto pozícii by to mali poriadne zvážiť,“ povedal Alsopp.

Aj bývalý biskup z Rochesteru Michael Nazir-Ali kritizoval toto vyplácanie.

„Zdravé dieťa je dôvodom na vďačnosť, nie na žalobu NHS a získavanie značných finančných prostriedkov, ktoré by mohli byť použité užitočnejšie,“ povedal Nazir-Ali.