V Rusku sa podnikli prvé kroky na schválenie návrhu zákona o zákaze potratu s výnimkou prípadov, pri ktorých by bol v nebezpečenstve život matky. Rusko je pritom krajinou, v ktorej bolo 90% žien nad 30 rokov aspoň na jednom potrate a vykonáva sa v ňom viac než 900 000 potratov ročne.
Medzitým sa do konfliktu s ruským zákazom potratových reklám dostal vyhľadávač Google a mohol by byť právne stíhaný.
Dimitry Baranov, prezident hnutia Bojovníci za život (Warriors for Life), nazval návrh zákona o zákaze potratu „prelomom v oblasti ochrany života“, hoci uznáva, že výnimka, ktorá sa vzťahuje na „ohrozenie života matky“ je „plná všelijakých ťažkostí a môže zahŕňať čokoľvek. Lepšia možnosť však nateraz nie je k dispozícii.“
Podľa Alexeja Fokova (tiež z hnutia Bojovníci za život) predstavil Eugen Fedorov, člen vládnucej Zjednotenej ruskej ľudovej strany, minulý mesiac premiérovi Dmitry Medvedejovi návrh zákona v ruskej Dume (čiže parlamente).Tento návrh zákona musia preskúmať odborníci na zdravotníctvo a parlamentný výbor pre zdravotníctvo rozhodne, či návrh postúpi do Dumy.
Fokov pre LifeSiteNews povedal, že aj keď Medvedev povolil, aby zákon prešiel, neznamená to, že ho podoprí aj Spojený ruský výbor. „Myslím, že jeho manželka Svetlana je pro-life. Usporiadala niekoľko konferencií, ale nemyslím si, že by bola veľmi pevná.“
Pevný postoj, ktorým je úplný zákaz, zastáva hnutie pro-life a ruská pravoslávna cirkev, ku ktorej sa minimálne papierovo hlási väčšina Rusov.
Fokov je presvedčený, že proti potratom je až polovica Rusov, ale len 10% je proti nim až do tej miery, že by ich chceli zakázať. „Pre mnohých ide o veľmi osobnú záležitosť. Na potratoch bolo asi 90-95% žien nad 30 alebo 35 rokov. Mnoho ruských žien počas sovietskej éry bolo aj na deviatich potratoch. Preto sú najviac proti potratom mladí ľudia.“
Pokiaľ ide o dumu, výslovne pro-life nie je žiadna zo strán, keďže spoločensky konzervatívna strana Jednotné Rusko je rozdelená, uviedol Fokov. Ministerka zdravotníctva, Veronika Skvortsova, je za potraty. Vedenie - vrátane prezidenta Vladimira Putina – však identifikovalo neutešenú mieru pôrodnosti v národe ako zásadný problém. Hoci silné vládne opatrenia na podporu veľkých rodín zastavili v národe pokles pôrodnosti, tá sa ustálila pod úrovňou potrebnou na zachovanie populácie (tesne nad dve deti na jednu ženu) a počet obyvateľov stále klesá o niekoľko stotisíc ročne.
„Na jednej strane,“ povedal Baranov, „sa úrady obávajú demografického problému. Na druhej strane sa úrady boja akýchkoľvek sociálnych nepokojov. Kladú si otázku, čo spôsobí v spoločnosti viac pokoja: Zákaz potratu či iné riešenie?“
Vláda už zriadila tehotenské centrá, zakázala potraty v prvom trimestri a zakázali tabletky vyvolávajúce potrat (v ten istý deň ako sa užijú), ako aj reklamu na potraty. Ako informovali Bojovníci za život práve kvôli porušeniu tohto druhého zákona vyšetrujú ruský Google, pretože priniesol reklamy a odkazy na dve potratové kliniky.
„Nikto nemá právo porušovať zákazy ustanovené právnymi predpismi kvôli akejkoľvek reklame,“ poznamenala Irina Vasilenkova z Federálneho protimonopolného úradu. Vláda vydala rozkaz, aby Google prestal prinášať reklamy a zvažuje obvinenie.
Medzi zástancami pro-life je nezhoda v tom, či je dobrý nápad snažiť sa o právny predpis s úplným zákazom teraz, bez mohutnej podpory verejnosti. Alexey Komov, predseda Ruskej patriarchálnej ortodoxnej komisie pre rodinu a ochranu matiek a detí, pre LifeSiteNews povedal, že sa domnieva, že s takýmtom pokusom by mali počkať aspoň dva roky. Dúfa, že do tej doby by mohli získať podporu dvoch tretín populácie.
Bojovníci za život sa však domnievajú, že lepší čas ako je teraz už nebude. „Potrat by mal byť zakázaný okamžite,“ povedal Baranov. „Na verejnej mienke musíme popracovať; životy detí by sme však nemali ponechať na niečí názor.“