WASHINGTON, D.C., (LifeSiteNews.com) –Prezident Barack Obama popiera výpoveď svojho blízkeho poradcu o tom, že klamal o svojich názoroch na homosexuálne „manželstvo,“ aby sa v roku 2008 stal prezidentom. V rozhovore 10. februára Obama povedal, že neklamal, iba bol zle pochopený.
Obama však priznal, že podporoval vládou vynútené uznanie homosexuality a tiež povedal: „bolo pre mňa frustrujúce, že som sa musel prispôsobiť celej tej náboženskej citlivosti tam vonku.“
Obamov blízky pracovník na jeho predvolebnej kampani a hlavný poradca David Axelrod napísal, že Obama vždy podporoval predefinovanie manželstva, no klamal, aby si neznepriatelil černošských pastorov a voličov v Severnej Karolíne.
Obama veľmi intenzívne podporoval homosexuálne „manželstvá“ počas kandidatúry na post senátora v štáte Illinois v roku 1996. Povedal: „Som za legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia a budem bojovať proti snahám, ktoré budú chcieť takéto manželstvo zakázať.“
Svoj postoj však zmenil, pretože „obzvlášť silné odmietanie homosexuálnych manželstiev bolo práve v černošských cikvách,“ napísal Axelrod vo svojej novej monografii Veriaci: Mojich štyridsať rokov v politike.
V roku 2004, keď kandidoval do amerického Senátu proti Alanovi Keyesovi, povedal: „Som kresťan. A tak, hoci sa snažím, aby moje náboženské presvedčenie neovplyvňovalo môj politický názor na túto problematiku, verím v to, čo hovorí tradícia a moje náboženské presvedčenie, že manželstvo je niečo posvätné medzi mužom a ženou.“
Počas svojej kampane v roku 2008 zostal vo verejnej opozícii voči homosexuálnym „manželstvám“ a dištancoval sa od registrovaných partnerstiev. Axelrod napísal, že tak konal na podnet vedúceho jeho prezidentskej kampane, Jima Messina, ktorý ho varoval, že štát Severná Kalifornia nebude voliť kandidáta, ktorý podporuje predefinovanie manželstva.
Axelrod napísal, že „nepochybuje,“ že Obamova „úprimná viera“ počas kampane v roku 1996 a rozruch, ktorý sa okolo neho začal koncom roka 2010 kvôli zmene jeho postojostov na homosexuálne „manželstvo,“ ktoré sa zmenili, boli iba politickou vypočítavosťou.
„Obamove názory sa nemenili verejne, ale za zatvorenými dverami,“ napísal Axelrod. „Prezident netrpezlivo čakal, kedy bude môcť verejne vyjadriť svoju podporu homosexuálom na právo uzatvárať manželstvá.“
V nedávno rozhovore Obama povedal, že nikdy neklamal, len Axelrod to celé zle pochopil.
„Myslím si, že David mieša moje osobné pocity s mojím politickým stanoviskom k tejto otázke,“ povedal Benovi Smithovi pre BuzzFeed. „Presvedčenie, že som bol nejakým spôsobom vždy len za tradičné manželstvo, nie je celkom presné.“
„Vždy som cítil, že homosexuálne páry by mali mať možnosť tešiť sa z rovnakých práv ako ktokoľvek iný, a preto bolo pre mňa frustrujúce, keď tomu tak nebolo a musel som sa prispôsobiť celej tej náboženskej citlivosti tam vonku,“ povedal.
Povedal, že registrované partnerstvá sa mu zdali ako „nedosiahnuteľný cieľ.“
Obama v roku 1996 zjavne v žiadnom rozhovore nevydal vyhlásenie o predefinovaní manželstva, keďže počas svojej predchádzajúcej kampane tvrdil, že to napísal v jeho mene niekto iný. Namiesto toho povedal Smithovi, že „starý dotazník ... je príkladom toho, ako som bojoval s tým, čo bolo v tej dobe skutočným problémom. Ako zaistiť ľuďom rovnaké práva, a zároveň byť nábožensky citlivým?“
Obamova meniaca sa rétorika mnohých znepokojuje. Huffington Post narátal, že Obama a jeho administratíva klamali americkému ľudu o prezidentových postojoch k „manželstvám“ osôb rovnakého pohlavia celkovo 16-krát, keď často vyhlasovali, že jeho odmietavý postoj je založený na silnej kresťanskej viere.
Mnohí kritici preto tvrdia, že Obamovo odvolávanie sa na náboženstvo je politickým trikom. Reverend Jesse Lee Peterson z organizácie The Brotherhood Organization of A New Destiny (BOND), silný hlas tradičných hodnôt v černošskej komunite, povedal pre LifeSiteNews: „Mnoho kresťanov by za neho nehlasovalo, keby vedeli, že nie je kresťan.“
Ak sa zmenili Obamove názory, zmenila sa aj jeho viera? Novinár David Harsanyi sa zamýšľal nad tým, prečo sa ho nikto z médií neopýta na tento zjavný rozpor v jeho názoroch. „Prečo sa niekto Obamu nespýta, čo sa zmenilo na kresťanstve, čo spôsobilo túto zmenu jeho postoja? Je jasné, že Obama sa nehanbí odvolávať sa na kresťanstvo, keď sa to hodí jeho politickým potrebám. Kresťanstvo je prostriedkom na posilnenie jeho progresívnych ideálov.“
Spisovateľ Dan Calabrese obvinil mainstreamové médiá za ich zaujatosť najmä v spoločenských otázkach. „Prečo sa ho médiá na to nespýtajú? Z dvoch dôvodov:
1. Odpoveď už poznajú. Klamal hlúpym ľuďom ako sú černošskí pastori, aby od nich dostal hlasy,“ napísal. „2. Nevidia na tom nič zlé. Myslia si, že úlohou černošských pastorov je podporovať demokratov a nie hlásať evanjelium Ježiša Krista, takže ak tvrdohlavo trvajú na tom, že chcú hlásať Krista na úkor podporovania demokratov, zaslúžia si, aby ich klamali.“