17.februára 2015 (LifeSiteNews.com) - National Health Service (NHS) rozširuje program, ktorý bol pred šiestimi rokmi vymyslený vďaka Brook Advisory Service, čo je britská organizácia zameraná na „sexuálne zdravie“ tínedžerov. Tá dáva 12-ročným chlapcom kondómové „kreditné karty“ alebo „C-karty“, ktoré im umožnia, aby na športoviskách, v kluboch či v kaderníctvach dostali kondómy zdarma.
V rámci rozšíreného programu môžu teraz C-karty získať 13-roční chlapci alebo dievčatá v knižniciach, zdravotných strediskách a lekárňach aj bez oznámenia rodičom.
Program funguje už na mnohých miestach po celej Veľkej Británii a podľa NHS bude za krátko zavedený v celom západnom Sussexe.
Keď dieťa ukáže kartu, dostane 12 kondómov, sexuálny lubrikant a a informačný leták s návodom na použitie. Tí, ktorí majú 16 a viac, môžu použiť kartu šesťkrát, trinásť až päťnásť roční ju môžu použiť trikrát; potom ju treba vymeniť.
Kritici režimu hovoria, že toto [opatrenie] len povzbudí deti k tomu, aby boli sexuálne aktívne už v mladšom veku.
Pro-rodinná skupina Family Education Trust ostro kritizovala program kvôli tomu, že tento systém rodičom upiera možnosť chrániť svoje deti pred začiatkom sexualizácie a pred dôsledkami sexu maloletých.
„Pri ochrane mladých ľudí je životne dôležité to, ako sú rodičia a opatrovatelia zasvätení do ich emočnej pohody, skupín ich priateľov a neobvyklého správania,“ povedal hovorca Family Education Trust.
„Majú preto jedinečnú pozíciu na to, aby mohli zasiahnuť a ochrániť ich. Systém C-kariet upiera rodičom možnosť radiť svojim deťom a chrániť ich pred fyzickými a emocionálnymi dôsledkami sexu.“
Simon Calvert z Christian Institute pre Daily Mail povedal: „Je znepokojujúce, že sa zdá, že dospelí, ktorí zastávajú posty na zdravotných úradoch si neuvedomujú, že to, aby mali neplnoleté deti sex, je v rozpore so zákonom. Namiesto toho, aby neplnoletým pomáhali, aby mali sex, mali by sa zamerať na ich ochranu. Nechajme deti byť deťmi.“
Všetci sme znepokojení sexualizácou mladých ľudí a to najmä vplyvom internetu a sociálnych médií,“ píše Calvert vo vyhlásení.
„Tri desaťročia sa vykrikovalo, že musíme mať viac sexuálnej výchovy, ktorá má byť čoraz názornejšia a čím v mladšom veku - a pozrite sa, kde sme sa dostali.“
„Mali by sme prestať s tým porazeneckým postojom, ktorý hovorí, že všetky deti budú nevyhnutne vystavené pornografii a zapletú sa ako neplnoleté do sexuálnej aktivity. Je to rada zúfalstva,“ vyhlásil Calvert.
Josephine Quintavalle, zakladateľka Comment on Reproductive Ethics (CORE), čo je kresťanská pro-life organizácia vo Veľkej Británii, varovala pred prototypom programu C-kariet hovoriac, že „len uľahčujeme a podporujeme sexualitu bez hlbšieho porozumenia emocionálnej stránky vzťahov.“
„Zvykli sme hovoriť o sexe zo zábavy medzi 18-ročnými - a teraz je to medzi 13-ročnými,“ povedal Quintavalle.
Matka dvoch detí z Lancingu v Západnom Sussexe, kde sa program spustí najbližšie, zopakovala pre Daily Mail Quintavallovu obavu a povedala, že je presvedčená, že 13-ročným by sa nemali dávať kondómy.
„Nie som naivná, aby som si myslela, že by ochrana a informácie nemali byť k dispozícii až do 16-tich; súhlasím s tým, že určité rady treba dať,“ povedala Sarah Underwood. „No myslím si, že 13 je trochu málo na to, aby dostávali zadarmo kondómy – toho sa bojím.“
Spojené kráľovstvo má stále najvyššiu mieru tehotenstiev dospievajúcich v západnej Európe a to napriek všadeprítomnej sexuálnej výchove a antikoncepčným programom.
Štúdie opakovane preukázali, že výchova k „bezpečnému sexu“ a ľahký prístup ku kondómom neredukuje ani počet tehotenstiev dospievajúcich ani výskyt pohlavne prenosných chorôb.
Profesor David Paton z katedry priemyselnej ekonómie na univerzite v Nottinghame zistil, že školská sexuálna výchova v Spojenom kráľovstve nemala za posledných 40 rokov za následok takmer alebo úplne žiadne štatistické zmeny v miere tehotenstiev dospievajúcich.
V jednom článku v časopise Education and Health Paton napísal: „Politicky nariadené metodiky, ktoré deti „implicitne (a niekedy aj explicitne)“ učili o „bezpečnom sexe“ a sprístupňovali im „plánovanie rodiny“ predpodkladali, že sa „tým zníži miera tehotenstiev u tých dospievajúcich, ktorí už majú pohlavný styk, no nespôsobí sa tým celkové zvýšenie počtu tínedžerov, ktorí sa zaoberajú sexuálnou aktivitou“.
Paton však poznamenal, že údaje naznačujú, že to, že sa deťom rozpráva o tom ako mať „bezpečný“ sex a to, že sa im poskytne antikoncepcia je s tým, že deti potom otehotnejú „nenávratne prepojené“. Stále čoraz ľahší prístup k antikoncepcii v kombinácii s permisívnym posolstvom učiteľov a autorít spôsobuje, že sa „znižuje skutočná hodnota sexuálnej aktivity“ a maloletých dospievajúcich povzbudzuje k tomu, aby sa zaplietli do sexuálnej aktivity.
„Na záver,“ Paton napísal, „napriek nedávnemu celkovému poklesu miery počatia u maloletých, sa nechcené tehotenstvo medzi neplnoletými v Anglicku a Walese ukázalo výrazne odolnejšie voči politickým iniciatívám, ktoré za posledných 40 rokov uskutočnili rôzne vlády.
Neviem sa dočkať toho, keď dozrie čas na zmenu zamerania: od politických postupov zameraných na znižovanie rizík spojených s neplnoletou sexuálnou aktivitou na také, ktoré sú viac zamerané priamo na zníženie miery neplnoletej sexuálnej aktivity.“
Dr. Philip Ney, vyslúžilý profesor psychiatrie s veľkými akademickými a klinickými skúsenosťami, v komentári k sexuálnej výchove napísal: „čo sa týka prevencie chorôb a tehotenstva, sexuálna výchova zlyhala. Sexuálna výchova je pri prevencii mladých ľudí pred zapletením sa do rizikového sexuálneho správania kontraproduktívna.
Zavedenie sexuálnej výchovy úplne koreluje s nárastom potratov, pohlavne prenosných chorôb a medziľudských problémov medzi chlapcami a dievčatami. Dobré vzdelávania dáva ľuďom túžbu vyskúšať si to alebo sa o tom dozvedieť viac prostredníctvom zážitku. Paradoxne, v tomto ohľade, sú aktuálne formy sexuálnej výchovy dobrým vzdelávaním, ale majú zlé výsledky,“ uzatvára Dr. Ney.
Kompletný text komentára Dr. Neya k sexuálnej výchove je k dispozícii tu.