LONDÝN – Dolná snemovňa britského parlamentu v pondelok 23. februára zamietla návrh dodatku zákona zakazujúci vykonávanie potratov z dôvodu preferencie druhého pohlavia pomerom hlasov 292 proti 201.
V prvom čítaní, 4. novembra minulého roku, síce dodatok k zákonu v snemovni prešiel, no v druhom čítaní zákonodarcovia schválili namiesto neho opatrenie, ktoré má zistiť, či sa vyskytuje prevaha potratov založených na selekcii pohlavia vo Walese, Anglicku a Severnom Írsku.
Konzervatívna poslankyňa Fiona Bruceová vytvorila tento návrh dodatku o (selektívnych) potratoch, ktorý mal objasniť, že „nič v sekcii jeden z Potratového zákona z roku 1967 nepovoľuje ukončenie tehotenstva z dôvodu pohlavia nenarodeného dieťaťa.“
Proti návrhu sa silne postavili odbory a niektorí politici zo strany Labouristov na základe toho, že by dodatok zákona „rozdeľoval komunity.“
V liste, ktorý zaslal Konges odborových zväzov labouristickým poslancom v parlamente, sa písalo, že zákaz selektívnych potratov by urobil ženy „zraniteľné voči domácemu násiliu“ a že „dodatok sa nepokúša riešiť základné príčiny hlboko zakorenenej diskriminácie na základe pohlavia, ale skôr rozdeľuje komunity.“
Náboženskí vodcovia ázijských komunít, o ktorých rozdelení odborári pravdepodobne v liste chceli hovoriť, však urýchlene zareagovali, že kvôli tejto praktike nevzniká žiadne rozdelenie, keďže všetci považujú potraty z dôvodu selekcie pohlavia za neprípustné.
Moslimskí, sikhskí a hinduistickí predstavitelia plne podporili návrh dodatku zákona proti selektívnym potratom a zamietli tvrdenia odborárskeho kongresu ako „absurdný nezmysel.“
Dr. Majid Katme z Islamskej medicínskej asociácie, povedal: „Tvrdenie, že dodatok spôsobuje rozdelenie, je absurdný. Je to nezmysel.“ Informoval o tom denník Daily Mail.
„Nikto tomu neuverí. Akým spôsobom toto rozdelí komunity? Jediný, koho to robí nespokojným, sú pro-choice ľudia, to je všetko,“ uviedol. „Všetky významné náboženské skupiny v Británii sú silne proti tomuto zločinu zabíjania dievčat potratom.“
„Prečo sa v civilizovanej spoločnosti zameriavame na dievčatá, aby boli zabíjané? Prečo ideme cestou Indie a Číny a urobili sme dievčatá cieľom?“
Bal Sandu z Rady sikhov v Británii povedal: „Som totálne šokovaný. Toto je úplne mimo kompetencií odborových zväzov. Je to veľmi urážlivé.“
List Kongresu odborových zväzov tiež tvrdil, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa v Británii naozaj diali selektívne potraty, osobitne dievčat. Takisto, že existujúce lekárske smernice zakazujú takéto praktiky.
Naproti tomu Fion Bruceová predložila tento zákon na základe rozhodnutia Britskej korunnej služby trestného žalobcu, ktorá odmietla trestne stíhať potratárov, ktorých nakamerovali ako dali súhlas na potrat z dôvodu nechceného pohlavia. Bol to výsledok utajeného odhalenia novinami The Telegraph. Trestný žalobca vyhlásil, že takéto trestné stíhanie „nie je vo verejnom záujme“ a že neexistujú „žiadne realistické vyhliadky na usvedčenie.“
Dvaja potratári natočení na kameru, Dr. Prabha Sivaraman and Dr. Palaniappan Rajmohan, však dostali od súdu nariadenie, aby sa dostavili na súd čeliť obvineniam z ponúkania vykonania nelegálneho selektívneho potratu na základe pohlavia.
V inom liste, ktorý bol zaslaný labouristickým poslancou od Yvette Cooperovej, tieňovej ministerky vnútra, sa zase uvádzalo, že zákaz potratov na základe pohlavia by mal „znepokojujúce následky,“ keďže by sa mohli zakázať potraty kvôli „abnormalitám špecifických pre určité pohlavie.“ Jej formálny list takisto spochybnil slová „nenarodené dieťa“ v návrhu zákona od Bruceovej. Tvrdila, že „deťom sa udeľuje široké spektrum ochrany a práv, ktoré však nepatria plodu.“
Peter D. Williams, vedúci Práva na život, označil Cooperovej tvrdenia „pri najlepšom za aburdnú dezinformáciu, pri najhoršom za deštruktívne strašidelné štvanie.“
„Yvette Cooperová zavádza svojich spoluposlancov, keď tvrdí, že by dodatok zákona ovplynil potraty pre abnormality plodu špecifické pre pohlavie. Tento dodatok v tejto oblasti jednoducho nie je relevantný, keďže abnormality plodu sa v potratovom zákone pokladajú za legitímny dôvod a dodatok neobsahuje nič, čo by tento stav zmenilo,“ povedal Williams pre Breitbart London.
„Jej reakcia na slová ‚nenarodené dieťa‘ ukazuje na jej skutočnú motiváciu: extrémistickú ideológiu, ktorá obhajuje potraty aj v prípade, ak predstavujú týranie proti ženám. Pravda je, že zákon samotný pripisuje slovo ‚dieťa‘ ľudským bytostiam v štádiu plodu, keď označuje za ťažký zločin ‚deštrukciu dieťaťa,‘ ktorý sa aplikuje od tretieho trimestra,“ dodáva Williams.
Tému uzavrel slovami, „Tento dodatok zákona by neurobil nič iné ako to, že by jednoducho prinútil vládu (ktorá sa už údajne vyjadrila, že si myslí, že selektívne potraty na základe pohlavia sú nelegálne), aby začala bojovať proti selektívnym potratom, a tak pomohla zraniteľným ženám a dievčatám. Ale tieňová ministerka vnútra a Kongres odborových zväzov tým, že sú proti nemu zrádzajú vlastné poslanie.“