Zákaz imigrantov vo Švajčiarsku by mohol spôsobiť demografickú krízu

1,173
Kultúra smrti

Inštitút výskumu populácie odsudzuje navrhovanú iniciatívu kontroly populácie vo Švajčiarsku, o ktorej sa má rozhodnúť v referende 30. novembra. Iniciatíva má obmedziť prisťahovalectvo vo Švajčiarsku a zvýšiť štátne výdavky na kontrolu populácie v zahraničí.

Navrhovaná iniciatíva má obmedziť povolený počet prisťahovalcov do Švajčiarska na 0,2% ročne (teda 1 z 500 osôb) a krajina by sa ňou zaviazala, že minimálne 10 % svojich finančných prostriedkov na zahraničnú pomoc vynaloží na antikoncepčné opatrenia. Iniciatíva je sponzorovaná spoločnosťou EcoPop, organizáciou zameranou na radikálnu kontrolu populácie. Hovorca kampane spoločnosti EcoPop Alec Gagneux, tvrdí, že populácia (t.j. ľudia) je zdrojom znečistenia a zredukovanie ľudí je prostriedkom k požadovanému zníženiu populácie.

Tento švajčiarsky návrh prichádza v čase, keď prominentný nigérijský hovorca, arcibiskup Ignatius Kaigama z Jos, nedávno odsúdil neprimerané financovanie programov regulácie populácie vládami vyspelých krajín. Arcibiskup Kaigama uviedol: „V prvom rade, deti zomierajú v dôsledku dojčenskej úmrtnosti, v kmeňových vojnách a kvôli chorobám, ale napriek tomu prídete a hovoríte nám: ,znížte populáciu a my vám poskytneme ekonomickú pomoc.‘ Chceme potraviny, chceme vzdelanie, chceme dobré cesty, zdravotnú starostlivosť.“

Zahraničná finančná pomoc sa rozdelí na menšie, samostatne pridelené rozpočty. Programy kontroly pôrodnosti alebo programy „populačného zdravia“ sú oddelené od prevencie HIV a zdravotných programov pre matky. Keďže rozpočty zahraničnej pomoci sú obmedzené, každý dolár pridelený do konkrétneho programu nemôže byť minutý inak. Stručne povedané, každý dolár, určený na programy kontroly pôrodnosti v chudobných krajinách je dolár, ktorý nemôže byť minutý na zdravie matiek, prevenciu HIV,  vybudovanie kanalizácie, alebo potravu. Kaigama stručne zhrnul tragické dôsledky tohto zlého rozdeľovania zdrojov, vyhlásil: „Dávajú nám zlé veci a žiadajú nás, aby sme ich prijali len preto, že sme chudobní.“

Hoci navrhovaná iniciatíva získala dostatok podpisov (minimálna hranica je 100 000), aby sa dostala na hlasovanie v referende 30. novembra, mnoho Švajčiarov je proti nej. „Proti chudobe musíme bojovať tak, že jednotlivcom pomôžeme k vykonávaniu ich ľudských práv a k zlepšeniu ich sociálneho, hospodárskeho a ekologického prostredia,“ povedala Ada Marraová, prezidentka švajčiarskej charitatívnej organizácie. „A nie rozdávaním antikoncepcie.“

Tento návrh prichádza v čase, keď Švajčiarsko potrebuje viac prisťahovalcov. Pôrodnosť vo Švajčiarsku nedosahuje hranicu potrebnú na obnovu obyvateľstva (hrubá miera pôrodnosti je 2,1) už od začiatku sedemdesiatych rokov. Predpokladá sa, že bez imigrácie obyvateľov začne počas nasledujúcich 20 rokov populácia vo Švajčiarsku klesať (bude viac úmrtí ako narodení). Steven Mosher, prezident Inštitútu výskumu populácie poznamenal: „Odmietanie imigrantov organizáciou EcoPop predstavuje sebadeštruktívny krok, pretože práve oni nám pomáhajú zmierniť dopady hroziacej demografickej krízy. Okrem toho, snaha EcoPop o vnútenie antikoncepcie rozvojovým krajinám ukazuje ako tvrdohlavo trvajú na nefunkčnom demografickom modeli.“

Aby bola iniciatíva uzákonená bude potrebné, aby v referende získala aspoň 50% -nú väčšinu. Inštitút výskumu populácie vyzýva Švajčiarov, aby tento návrh namierený proti ľuďom zamietli.