Andrea Lagová, 12 ročné dievča trpiace na zriedkavú a neliečiteľnú neurologickú poruchu, zomrela na hladovku a dehydratáciu, o ktorú v Santiago de Compostela v Španielsku požiadali jej rodičia.
Miestne médiá vyhlásili, že doktori v pondelok nakoniec súhlasili s odpojením prístrojov, ktoré ju držali pri živote. Tomuto rozhodnutiu predchádzala dlhá diskusia medzi jej rodičmi a riadením nemocnice, keďže centrum z počiatku odmietlo dievča vyhladovať.
Sergio Campos, rodinný právnik, podľa BBC povedal, že jej koniec „síce mohol trvať niekoľko dní, ale mohol trvať aj štyridsať.“ Campos podľa EFE médiá uistil, že dievča „bude mať pokojný koniec – o niečo ľahší, než bol jej život.“
„Chcem, aby moja dcéra mohla pokojne zavrieť oči a ja som sa s ňou mohla rozlúčiť.“ Povedala médiám matka dievčaťa, Estela Ordoñezová. „Želáme si, aby mala naša dcéra dôstojnú smrť.“
Prvotná správa nemocnice tvrdila, že Lagová nepociťovala žiadne bolesti, a preto pediatri nemohli schváliť požiadavku rodičov. Nečakaný zvrat nastal v pondelok, keď doktori „súhlasili s rodičmi v tom, že dievča veľmi trpelo“ a rozhodli sa odpojiť ju z prívodných prístrojov, hlásil El Pais.
Súčasná legislatíva v Galícii, kde sa Santiago de Compostela nachádza, dáva právo „trpiacim nevyliečiteľnými chorobami v konečnom štádiu na odmietnutie operačných zákrokov, vrátane hydratácie, stravy a oživovania.“
V prípade maloletých môžu takéto rozhodnutia za nich urobiť ich rodičia.
InfoVaticana začal zbierať podpisy na petíciu za záchranu dievčaťa. Tvrdia, že nie je v konečnom štádiu: „Jej dýchanie je v poriadku a jej orgány fungujú. Stravu dostáva priamo do žalúdka (bežné opatrenie zvané gastrostrómia) spolu s tisíckami iných pacientov v Španielsku.“
„Nenechajú ju umrieť,“ pokračuje správa. „Namiesto toho ju usmrtia hladom a smädom.“
Biskup Gil Tamayo, hovorca Španielkej episkopálnej konferencie, ponúkol rodičom spirituálnu a náboženskú pomoc počas tlačovej konferencie. Zdôraznil, že Katolícka cirkev je „proti eutanázii“ a že „súcit nemôže viesť k smrti.“
Cirkevné učenie jasne hovorí, že „potrava a tekutiny, aj keď podané umelo, sú súčasťou bežnej starostlivosti o pacientov v tomto štáte, rovnako ako iné podmienky, napríklad teplo, či čistota.“
Kŕmenie pacienta by sa podľa Cirkvi nemalo považovať za „výnimočnú starostlivosť“ keď ju pacient potrebuje k prežitiu.
Španielska asociácia kresťanských právnikov sa obáva vplyvu Lagovej prípadu na možnú legalizáciu eutanázie v Španielsku.