Nová biografia bývalého britského premiéra Tonyho Blaira má poskytnúť výpovede o jeho pôsobení v úrade ministerského predsedu, vrátane odhalení o jeho manipuláciach v súvislosti s vojnou v Iraku, o jeho obchodných rokovaniach a o imigračnej politike.
Podľa knihy Toma Bowera, Porušené sľuby: Tony Blair – tragédia moci, ktorá vychádza na pokračovanie v novinách Daily Mail, riadil pán Blair „tichú konšpiráciu“ s cieľom zaplaviť Spojené kráľovstvo migrantmi a nariadil svojim ministrom mlčať o tejto záležitosti na verejnosti. Biografia tvrdí, že britská vláda sa ani len nepokúsila kontrolovať migráciu a nútila krajinu „vidieť výhody multikultúrnej spoločnosti“, následkom čoho do krajiny dorazilo „o dva milióny migrantov viac“, než sa očakávalo.
To, že vláda zaplavila krajinu cudzincami aby si vynútila demografickú a politickú zmenu a že pán Blair bol údajne stredobodom tejto konšpirácie, dodáva v tejto veci vierohodnosť aj postrehom bývalého autora prejavov labouristov, Andrewovi Neatherovi. Pán Neather napísal prejav aj ministerke labouristickej strany pre imigračnú politiku, pričom čerpal z internej správy odborných znalcov vládneho kabinetu. Pán Neather sa o nej v roku 2009 vyjadril:
„Predošlé verzie [správy], ktoré som videl, zahŕňali určujúci politický cieľ: vláda chcela premeniť Britániu na multikultúrnu krajinu prostredníctvom masovej imigrácie.“
„Pamätám si, že z niektorých diskusií som celkom jasne vycítil, že cieľom tejto politiky, aj keď možno nie hlavným, bolo "vymáchať čumák pravici" v jej rozmanitosti a poukázať na jej argumenty ako na staromódne.“
Podľa knihy podnikla ministerka Barbara Rocheová, pre ktorú bol tento prejav napísaný, výnimočné kroky za účelom nárastu čistej migrácie – presiahla dokonca aj požiadavky pána Blaira. Istý štátny úradník v rozhovore pre knihu uviedol, že ministerka v súvislosti s deportáciou imigrantov povedala: „Žiadateľom o azyl by sa malo povoliť ostať v Británii. Ich vyhostenie by trvalo príliš dlho a bolo by plné emócií."
Iný štátny úradník komentoval osobitné poslanie ministerky Rocheovej takto: „Bolo jasné, že Rocheová chcela, aby do Británie prišlo viac imigrantov. Za svoju úlohu nepovažovala kontrolovať vstup do Británie – chcela, aby sme vnímali veci „holisticky“ a aby sme pochopili výhody multikultúrnej spoločnosti.“
Berúc do úvahy názor, že sa labouristická vláda naozaj angažovala v tejto konšpirácii, nová Bowerova biografia tvrdí, že kabinetní ministri mali zakázané čo i len debatovať o pozitívach masovej migrácie. Aj napriek tomu, že sa o tejto téme nesmelo diskutovať, vláda v tom čase rozhodovala o epoche bezprecedentnej demografickej zmeny.