Vatikán potvrdil pápežove slová o používaní antikoncepčných prostriedkov v boji proti vírusu Zika

1,872
Kultúra života

Je pravda, že Svätý Otec sa vyjadril k otázke používania prezervatívov a antikoncepčných prostriedkov v súvislosti s vírusom Zika. Potvrdil to vatikánsky hovorca, páter Federico Lombardi. Stalo sa tak počas pápežovho spiatočného letu z apoštolskej cesty v Mexiku. Pápež František povedal, že v súvislosti so šíriacou sa panikou z vírusu Zika, majú páry právo „vyhýbať sa otehotneniu“.

Páter Lombardi 19. februára 2016 pre Vatikánsky rozhlas uviedol: „Len v mimoriadnych a závažných prípadoch a pri ťažkom rozhodovaní na základe svedomia, je možné uvažovať, či by používanie antikoncepčných prostriedkov a prezervatívov slúžilo na dobré. Takto sa vyjadril pápež.“

Lombardi tvrdí, že pápež hovoril o „možnosti použiť antikoncepčné prostriedky alebo prezervatívy ako východisko v riešení mimoriadnych a výnimočných situácií. Nepovedal, že sa máme rozhodnúť pre tento spôsob bez prvotného rozlíšenia dobra a zla. Práve naopak, jasne sa vyjadril, že táto možnosť pripadá do úvahy len v tých najnevyhnutnejších prípadoch“.

Páter Lombardi zopakoval príklad, ktorý uviedol pápež František. „Pápež Pavol VI. dovolil používanie antikoncepcie rehoľníčkam, ktoré boli vystavené vážnemu nebezpečenstvu znásilnenia.“ Lombardi dodal: „Práve tento príklad je dôkazom, že takéto opatrenie nebolo prijaté za normálnych okolností.“

Pri pápežovom návrate z Mexika na palube lietadla sa ho jedna reportérka  opýtala: „Môže vziať Cirkev do úvahy koncept tzv. menšieho zla v kontexte vyhýbania sa otehotneniu, aby sa zabránilo šíreniu vírusu Zika?“

Pápež rázne odsúdil potrat ako riešenie vírusu Zika. V súvislosti s vyhýbaním sa otehotneniu dodal: „Ide tu o konflikt medzi piatym a šiestym prikázaním.“

„Významná osobnosť, Pavol VI., v ťažkej situácii v Afrike, dovolil rehoľným sestrám používať antikoncepciu pre prípad znásilnenia,“ vysvetlil reportérom.

„Vyhýbanie sa otehotneniu nie je absolútne zlo,“ dodal pápež. „Sú prípady, ako ten, ktorý som spomenul v súvislosti s blahoslaveným Pavlom VI., kedy je to nevyhnutné.“

Pápežova odpoveď naznačila podobnosť medzi prípadom, kedy rehoľné sestry používali antikoncepciu a prípadom s vírusom Zika. Práve to viedlo k desinterpretácii jeho slov a médiá šírili názor, že pápež v istých prípadoch schvaľuje používanie antikoncepcie.

(Celý prepis pápežovho vyjadrenia na palube lietadla v angličitne nájdete tu.)

Pápež Pavol VI., vo svojej slávnej encyklike Humanae Vitae [O správnom spôsobe regulovania pôrodnosti] z roku 1968, zopakoval dlhodobé a definitívne učenie katolíckej cirkvi. To hovorí, že užívanie antikoncepcie je vo svojej podstate zlé. Inými slovami, vždy predstavuje zlo, pretože znemožňuje základný zmysel manželského aktu, čiže splodenie života.

Niektorí teológovia hovoria, že v prípade znásilnenia by sa mohli použiť neabortívne antikoncepčné prostriedky ako istý prostriedok sebaobrany proti agresorovi. To však nemožno uplatniť pri dobrovoľnom pohlavnom styku párov, ktoré sa boja vírusu Zika.

Okrem príkladu s rehoľnými sestrami z Konga, pripomenul Lombardi aj vyjadrenie pápeža Benedikta XVI. na otázku používania prezervatívov uverejnené v knižnom spracovaní rozhovorov z roku 2010, ktoré vyšli pod názvom Svetlo sveta. „Benedikt hovoril o používaní prezervatívov len v súvislosti s možným rizikom nakazenia chorobou AIDS.“

V knihe sa uvádzajú nasledovné slová pápeža Benedikta v rozhovore s novinárom Petrom Seewaldom: „V niektorých prípadoch, ako je napríklad mužská prostitúcia, môže byť použitie prezervatívov prvým krokom smerom k umravňovaniu a základným predpokladom zodpovednosti, aby sme sa spamätali a pochopili, že nie všetko je dovolené a nemôžeme si robiť, čo sa nám zachce. No nie je to pravým riešením zla – nakazenia vírusom HIV. Skutočné riešenie spočíva v poľudštení sexuality.“ Pápež Benedikt pokračuje takto: „Cirkev to nepovažuje za skutočné, ani morálne riešenie, no napriek tomu takýto postup odporúča v niektorých výnimočných prípadoch, kedy je hlavným cieľom zníženie rizika nákazy. Je to prvý krok na ceste k inému, ľudskejšiemu prežívaniu sexuality.“

Niektoré mienkotvorné médiá zverejnili nesprávne interpretácie, ktoré nepravdivo ospravedlňujú užívanie antikoncepcie. Vatikánska Kongregácia pre náuku viery (KNV) ich uviedla na pravú mieru. Vyjadrila sa nasledovne: „Objavilo sa množstvo chybných interpretácií, ktoré spôsobili zmätok ohľadom postoja katolíckej cirkvi k niektorým otázkam sexuálnej morálky.“

Ďalej pokračuje: „Benedikt XVI. sa vyjadril, že v niektorých prípadoch je dovolené použiť antikoncepciu s cieľom zabrániť neželanému otehotneniu. Každý však môže Benediktove slová pochopiť svojím spôsobom, no všetky svojvoľné interpretácie nezodpovedajú ani jeho slovám, ani jeho mysleniu.“

KNV svojím vyjadrením tiež zavrhla desinterpretáciu, že by sa používanie prezervatívov v prostitúcii osobami nakazenými HIV dalo označiť ako „menšie zlo“. „Táto interpretácia je nesprávna. Nemožno chcieť, aby bol zákonom povolený čin, ktorý je zlý ako taký, hoci by aj šlo o menšie zlo.“

Kongregácia KNV zhrnula zámer, ktorý sledoval pápež svojím vyjadrením: „Katolícka cirkev nás učí, že prostitúcia nie je v súlade s morálkou a treba proti nej bojovať. Všetci tí, ktorí prostitúciu vykonávajú, sú HIV pozitívni a v používaní prezervatívu vidia spôsob ako znížiť riziko nakazenia, môžu použiť tento spôsob a urobiť tak prvý krok smerom k rešpektovaniu života toho druhého – hoci zlo prostitúcie ostáva zlom v celej svojej závažnosti.“ [V opačnom prípade by takáto osoba nekonala len proti šiestemu prikázaniu, ale aj proti piatemu prikázaniu, pretože by vedome ohrozila život druhej osoby. – pozn. prekl.]