Catherine Glenn Foster mala potrat, keď bola iba tínedžerka. Dnes proti potratom vedie boj ako prezidentka jednej z najväčších pro-life skupín v USA. V tejto epizóde je hosťom exkluzívneho rozhovoru, aby sa podelila o svoj príbeh, čo momentálne robí a povie nám o posledných úspechoch pro-life hnutia. Prečítajte si prepis zverejnený nižšie alebo si vypočujte podcast:
Rachel del Guidice: Naším dnešným hosťom podcastu Daily Signal je Catherine Glenn Foster. Je prezidentkou a výkonnou riaditeľkou Americans United for Life (Američania zjednotení za život, pozn. prekladateľa). Catherine, ďakujem Vám veľmi pekne za to, že ste dnes s nami.
Catherine Glenn Foster: Je mi potešením.
del Guidice: Takže na začiatok, môžete nám povedať niečo o organizácii Americans United for Life, jej poslaní a o tom, čo práve robíte?
Foster: Určite. Organizácia bola založená v roku 1971, dva roky pred tým, ako prípad Roe vs. Wade zrušil život-potvrdzujúce zákony naprieč krajinou, a zaviedol tento celonárodný režim potratov na požiadanie.
A usilujeme sa o to, pracujúc v snemovniach, v kongrese, na súdoch, na verejnosti, aby sme vzdelávali ľudí a prijímali zákony týkajúce sa života - život-potvrdzujúce zákony - a potom potlačujeme niektoré z týchto hrozieb pre život, ktorých sme boli nedávno svedkami v niekoľkých štátoch.
del Guidice: Boli ste zaneprázdnení. Viem, že ste nedávno uskutočnili prieskum verejnej mienky o neskorých potratoch, ako aj o financovaní organizácie Plánované rodičovstvo - financovanie podľa hlavy č. 10 - čo je v podstate financovanie plánovania rodiny.
Aké boli zistenia tohto prieskumu?
Foster: Samozrejme. Takže sme zistili, že celkovo 80% Američanov a dve tretiny samozvaných pro-choice Američanov, je dlhodobo voči neskorým potratom. Sú proti týmto potratom, ktoré sa dejú, keď už sú deti životaschopné, keď sú schopné cítiť bolesť, a keď je riziko pre matku omnoho väčšie, exponenciálne väčšie, ako sa v priebehu tehotenstva zväčšuje ako dieťa rastie. A dokonca aj riziko smrti.
A tak sú dve tretiny pro-choice Američanov voči neskorým potratom.
Máme stále prácu pred sebou. Musíme sa dostať ešte k tretine pro-choice Američanov. Prieskum nám však ukazuje, že väčšina Američanov súhlasí s niektorými fundamentmi o živote - či už hovoríme o potratoch, alebo o celom spektre problémov, s ktorými sa stretávame v našej organizácii.
Väčšina Američanov je v zhode, keď sa pustíte do skutočných politických otázok.
del Guidice: A to je zaujímavé, pretože ak by ste sledovali Plánované rodičovstvo na sociálnych sieťach, nikdy by ste nevedeli, že ide o takéto čísla, že dve tretiny týchto Američanov sú vlastne pro-life. Je preto zaujímavé, že ste to zistili, a som rada, že to zverejňujete.
Vy máte svoj osobný príbeh o tom, čo vás priviedlo k pro-life hnutiu. Môžete nám niečo o tom povedať?
Foster: Rozhodne. Viete, nikdy som o potratoch veľmi nepremýšľala, kým som s tým nebola osobne konfrontovaná. Moja najlepšia priateľka v siedmej triede bola pro-life a hovorila o tom a celá jej rodina bola pro-life. Bolo to krásne svedectvo.
Ale ja som skutočne nevedela, čo je to potrat. Bola to jedna z tých vecí v pozadí, a preto som sa o to nezaujímala. A v mojom rozmýšľaní sa to objavilo, až keď som mala 19 rokov a bola som druháčka na výške a zistila som, že som neočakávane otehnotnela. Netušila som, kam sa obrátiť.
Nevedela som, že existuje pro-life hnutie, nikdy som s tým nemala skúsenosť. Vedel som len to, že som mala túto jednu priateľku a ani som o tom v skutočnosti nepremýšľala.
Iba som uvažovala: čo ďalej? Kam pôjdem? Priala by som si, aby som sa cítila pohodlne to povedať mojej matke. Povedala som jej to len o niekoľko týždňov neskôr, ja však ... Sedela som v univerzitnej ambulancii trápiac sa hneď, ako som to zistila. Myslela som si, že by som jej to rada povedala. No bála som sa to povedať, pretože som ju nechcela sklamať.
Nemyslela som si, že by sa nahnevala. Len som ju nechcela sklamať. A nikto nepovedal: "Ach, zavolajme tvojej mame," či "Komu musíš zavolať? Ako ti môžeme pomôcť? Chyťme sa za ruky. Objímem ťa. Nájdeme prostriedky. Si dostatočne silná, dostatočne rozumná, dokážeš to."
Všetky tie veci, ktoré dnes viem, že by som povedala žene, a hovorím ženám, ktoré čelia týmto situáciám. Nikto mi to nepovedal, nikto ma neodkázal na tehotenské centrum. Nikto mi na tejto ceste nepomohol.
Takže mi na noc zostal iba Google, myslím, že v tom čase to bola dotazníková stránka AskJeeves alebo niečo také. Iba som hľadala na internete: Čo mám urobiť? Kam ísť?
A na internete som našla potratové kliniky. A tak som si vybrala tú druhú najlacnejšiu. Uvažovala som: "OK, možno je o trochu bezpečnejšia než absolútne najlacnejšia." A dohodla som si termín na sobotu.
Vedela som, že to musí byť rýchle, pretože dochádzalo k zbližovaniu. Prechádzala som sa po univerzite. Nosila som nadrozmernú mikinu svojho priateľa a vlastne som sa pri prechádzke rozprávala so svojim dieťaťom.
Ale išla som na kliniku, pretože som nevedela, kam sa obrátiť. Mala som pocit, že neexistuje iná možnosť. Malá kresťanská škola, čo urobíš? Netušila som, komu to povedať.
A tak som vošla. A od tej chvíle, keď som vošla to tých dverí, nič neobnovilo moju voľbu, moju autonómiu, môj zmysel pre kontrolu nad vlastným životom. Neustále som o to prichádzala prostredníctvom toho, čo sa dialo za tými zatvorenými dverami.
del Guidice: Wau. Takže aká bola vaša cesta k uzdraveniu a tiež nám povedzte o tom, čo sa stalo vo vašej minulosti a na vašej ceste k pro-life hnutiu. Ako to vyzeralo?
Foster: Áno, takže uzdravovanie bolo ťažké. Viete, v samotnej klinike to bolo opäť také paralyzujúce. Kladenie otázok, nedostávanie odpovedí, nedostávanie skutočných informácií.
Najprv zaplatíte a potom zrazu dostanete tabletku a následne vám spravia ultrazvuk. A ja hovorím: "No, môžem vidieť ultrazvuk? Chcem vidieť svoje dieťa. Stále sa tu snažím urobiť rozhodnutie." A oni hovoria: "Nie, je to proti normám."
A keď sme sa posunuli ďalej, tak povedali, že v skutočnosti moje dieťa nebolo ani dostatočne staré. A ja som povedala: "Takže tu je moja odpoveď. OK, som preč, idem odtiaľto, nechajte si peniaze."
A oni povedali: "Dobre, poďme to znova skontrolovať," a skontrolovali to znova. A povedali: "Napokon je dostatočne staré."
A potom na skutočnom stole som si to rozmyslela. Pokúsila som sa vstať a znova som povedala: "Nechajte ma ísť, nechajte si moje peniaze, ale toto pre mňa nie je dobré." A nakoniec poslali dnu viac ľudí, pridržiavali ma a bola som donútená k potratu. Takže boli tu vrstvy traumy, z ktorých som sa musela vyliečiť.
Nebolo to ... Chcem povedať, že každá žena zažíva rozdielnu cestu a iný príbeh, a je to pre mnohé také náročné. Ale ja, a úprimne povedané, hovorila som s toľkými ďalšími ženami, predstavujeme ostatné ženy, ktoré mali podobné skúsenosti s tým, že neboli informované, nemohli si pozrieť svoj ultrazvuk, boli zadržiavané, všetky tieto aspekty.
Takže som nariekala. Kričala som. Vzlykala som. Snažili sa ma umlčať. Bola som posledným pacientom, ktorý v ten deň opustil kliniku nažive.
Môj priateľ ma odviezol späť do školy, trvalo to asi tak hodinu a pol. A len si spomínam, ako som celé dni ležala v posteli, nechcela som sa pohnúť, nevedela som, ako pokračovať. Bolo to neuveriteľne traumatické.
A potom som si jedného dňa len sadla a povedala si: "Musím ... Nemôžem sa vrátiť ku karate, musím si to odpustiť. Nemôžete robiť úplne to isté, čo som si plánovala pre tento semester, ale musím sa vzchopiť a nájsť cestu vpred."
A o pár týždňov neskôr som to povedala svojej mame. Hovorila mi o dcére svojej dobrej kamarátky, ktorá otehotnela, a ja som povedala: "Áno, naozaj, deje sa to často. Však?" A ona odpovedala: "Catherine, je tu niečo, čo mi chceš povedať?" A ja som povedala: "Áno, je."
A ja som jej to povedala. A bola taká milujúca a chápajúca ako takmer každá mama, bez ohľadu na to, ako veľmi sa bojíme.
Vlastne som sa s niekým o tomto rozprávala len pred niekoľkými mesiacmi, a táto osoba mala na to rovnaký pohľad. Pretože ja som sa na to pozerala vždy z vlastnej perspektívy, lebo je tam toho tak veľa.
A moja známa mi povedala: "Vieš, ako musela tvoja matka trpieť, keď si mala pocit, že za ňou nemôžeš prísť?"
A ja som povedala: "Je mi to ľúto, musím túto konverzáciu zastaviť hneď teraz. Zavolám svojej mame, daj mi päť minút." A v polovici rozhovoru som zavolala svojej mame. A povedala som: "Mami, je mi to tak ľúto. Priala by som si, aby som to zvládla lepšie." A ona začala plakať a len povedala: "Odpúšťam ti. Priala by som si, aby si mala pocit, že ku mne môžeš prísť."
Pretože nešlo o žiadny hrubý vzťah. Nebol žiadny dôvod myslieť si ... Ja som ju len nechcela sklamať. Ale o tom je život. Nájdete cestu vpred skrz náročné chodníčky a my sme tú cestu našli.
Pomohla mi nájsť poradenstvo. Našla som poradenstvo v miestnom centre, v tehotenskom centre, kde žijú moji rodičia, v Johnson City v štáte Tennessee. A bolo to uzdravujúce. Mnohými spôsobmi.
A potom som len skrátka išla ďalej. Vyštudovala som univerzitu. Získala som titul a začala pracovať. A nikdy mi nenapadlo, že sa sem vrátim, až kým som nepocítila volanie ísť na právnickú školu.
Vydala som sa tou cestou. A počas rozhodovania som bola na prednáške o práve na zdravotnú starostlivosť, tieto úvodné konverzácie. Som v prednej rade, veľmi nadšená. Rozmýšľam ako v seriáli "24", ak niektorý z vašich poslucháčov niekedy sledoval "24 hodín", Jacka Bauera - mám na mysli bioterorizmus a neviem, také podobné cool veci.
Takže som veľmi vzrušená z vecí ako je právo na zdravotnú starostlivosť a zo všetkých rôznych spôsobov, ktorými zdravotná starostlivosť a biologické otázky vplývajú na ľudí.
A zrazu, keď som sedela na tej prednáške, ma to proste ... zasiahlo. Nie, budeš sa zaoberať potratmi. Budeš sa zaoberať eutanáziou a celým spektrom otázok o živote, budeš proste chrániť život, zabezpečovať, že ľudia bude skutočne prežívať dôstojný život.
del Guidice: Wau. To je nádherné. Ďakujeme veľmi pekne za váš príbeh.
Takže, republikáni v utorok zorganizovali vypočutie, aby predložili návrh na ochranu detí, ktoré prežili potraty. A na základe vášho osobného príbehu si dokážem predstaviť, že by ste k tomu mali čo povedať.
Demokrati zablokovali republikánov 80-krát v hlasovaní o tomto návrhu zákona. Prečo si myslíte, že táto legislatíva je tak kontroverzná?
Foster: Táto legislatíva by v prvom rade nemala byť vôbec kontroverzná. Začnime s týmto. Z nejakého dôvodu sa tak stalo, no nemalo by to byť.
Je to niečo, na čom by sme sa všetci mali dohodnúť, a v minulosti, tak často, sme videli túto dohodu, ten konsenzus na oboch stranách spektra.
Áno, potrebujeme tento zákon. Vieme, že existujú deti, ktoré sa narodili živé pri potratoch. Vieme, že sú v tom čase mimo maternice. Už nehovoríme o potratoch, ale o dvoch oddelených ľudských bytostiach. Dvaja oddelení jednotlivci na dvoch samostatných miestach, nie jeden vo vnútri druhého.
A ide o ľudí, ktorí si zaslúžia lekársku starostlivosť a ošetrenie. Zdá sa však, že niektorí ľudia si myslia, že v tom čase by to malo byť stále rozhodnutie ženy a jej lekára.
A myslím si, že existuje veľa dôvodov, prečo ľudia uvažujú týmto spôsobom. Dalo by sa povedať, že ide o záväzok vo veci potratov. Pretože ak nakreslíte čiaru, a to si naozaj myslím, na iné miesto, ako počatie, v tom okamihu je veľmi ťažké nakresliť čiaru kdekoľvek inde.
Je to životaschopnosť? To sa môže zmeniť. A hovoríme tu o percentách. Je to tlkot srdca? Je to vtedy, keď má dieťa nechty na ruke alebo na nohe? Aký význam má táto línia? Je to vtedy, keď existuje 50% šanca na prežitie, alebo 80, alebo 95 alebo ... Tu proste, tu proste nie je žiadny bod, kedy by to dávalo zmysel.
Takže vidíte, ako sa niektorí politici dostanú do pasce pri obrane niečoho, čo v niektorých prípadoch dokonca ani nechcú brániť.
Ale keď sa pozriete na ich podporu, keď sa pozriete na platformu strany, a na tlak, ktorý vidíte... V mnohých prípadoch politický tlak opäť z niektorých elementov, keď znova platí, že väčšina americkej verejnosti s týmto nesúhlasí - 80 % ľudí je proti myšlienke infanticídy, ba dokonca proti potratom v neskorom období.
A keď máte dve tretiny pro-choice Američanov proti neskorým potratom, proti infanticíde, potom vidíte, ako je táto perspektíva mimo reality. A začnete premýšľať: "OK, vystopujme to späť. Poďme zistiť, ako sme sa tam dostali a ako sa tam dostali určití ľudia, keď bránia to, čo sa zdá byť úplne neobhájiteľné."
del Guidice: Nuž, začíname vidieť tieto čísla v štátoch naprieč krajinou. Je čoraz viac pro-life rozhodnutí. V tomto roku prijalo deväť štátov zákony, ktoré obmedzujú potraty.
Zaujímalo by ma iba to, aké sú vaše názory na dianie v štátoch, ako Ohio a Alabama, kde schvaľujú pro-life legislatívu.
Foster: Určite, áno. Ak sa na to pozriete z celoštátnej úrovni, sme svedkami neskutočného obdobia pre život. Od roku 2011 sa každoročne schvaľuje 60 pro-life zákonov. Je to častejšie, než kedykoľvek predtým.
Len v tomto roku zaviedlo život-potvrdzujúce zákony 46 štátov a v 22 štátoch už bolo schválených 58 zákonov. Ak sa pozriete na spektrum život-potvrdzujúcich zákonov, sme skutočne tam, kde by sme sa mali nachádzať.
Pretože sa zaoberáme situáciou, keď ľudia, ktorí sú na oboch stranách, zavádzajú zákony na oboch stranách otázky života a sledujú určité kľúčové ukazovatele. V prvom rade sa pozerajú na zloženie Najvyššieho súdu a všeobecne na federálne súdy. A my tam badáme zmeny. Niektoré meny môžu byť pre život veľmi povzbudivé.
Aj prieskumy verejnej mienky - a už sme o tom hovorili, o týchto zmenách smerom k životu. Tieto zmeny, najmä po New Yorku, keď toľko ľudí hovorilo: "OK, ak New York, ak tento druh absolútne radikálneho zákona ... útočí na život, na dôstojnosť ľudského života, ak takto má vyzerať pro-choice, potom to nechceme."
A tak sme videli v priebehu mesiaca, tesne pred tým, ako zákon prešiel v New Yorku, asi 10-percentný nárast percenta Američanov, ktorí sa označujú za pro-life. Zaznamenali sme dramatický nárast percenta demokratov, ktorí sa označujú za pro-life po New Yorku.
A nie je to žiadnym prekvapením v situácii, keď ľudia oslavujú smrť nevinných ľudských bytostí, tých najzraniteľnejších členov nášho spoločenstva. Tiež to nie žiadnym prekvapením, keď rozsvecujú New Yorku naružovo a fandia niečomu, čo tak intenzívne útočí na ľudský život.
A tak, keď sa pozriete na Najvyšší súd, keď sa pozriete na prieskumy verejnej mienky a predovšetkým na samotnú mieru potratov, skutočnosť, že ich je najmenej od roku 1972, t.j. od roku predtým, ako sa prípad Roe dostal do legislatívy ... Takže miera potratov, keď sú potraty v Amerike vo všeobecnosti legálne, je momentálne rovnaká ako v roku 1972, keď boli legálne iba v niektorých štátoch.
Jedná sa o dramatický posun. Od roku 2006 klesol počet potratov o 50%. Navyše dramaticky klesla aj miera potratov v prípade nezamýšľaných tehotenstiev. A tak ženy, ktoré neplánovali otehotnieť a neskúšali otehotnieť, nemusia ani vedieť, ako sa ocitli v tejto situácii, si stále vyberajú život.
Vďaka technológii, ktorú máme, vďaka vedeckému pokroku a medicíne vidíme stále viac žien, ktoré si vyberajú život, keď získavajú toto povedomie, a vyhľadávajú holistické riešenia a skutočnú život-potvrdzujúcu starostlivosť. A túžia po zásadovosti. Chcú autentickosť. Nechcú počuť: "OK, takže títo ľudia si zaslúžia život, títo nie."
A tak miera potratov klesá. Keď si k tomu pridáme verejné prieskumy a najvyšší súd, obe strany sa pozerajú na tieto ukazovatele a hovoria: "Dobre, vydržte, ak sa to deje, potom sa otázka potratov môže čoskoro vrátiť štátom. Prípad Roe môže byť zvrátený a otázka potratov sa môže vrátiť štátom."
A v tom okamihu môžeme dosiahnuť ešte väčší pokrok. Očakávali by sme, že niektoré štáty, napríklad New York, sa vydajú tým smerom, ktorý si zvolili.
Nevzdávame sa na tomto mieste. Bojujeme tam. Bojovali sme proti zlým zákonom. Posúvali sme dobré zákony. Robíme všetko, čo je v našich silách, ale dá sa predvídať, že niektoré štáty sa vydajú týmto smerom.
A to napriek tomu, že miera potratov v New Yorku tiež klesá, napriek tomu, že prieskumy sú v New Yorku rovnaké. Ale na základe tamojšej politiky vidíme, že niektoré štáty pôjdu týmto smerom.
Vidíme iné štáty ako Alabama, že idú opačným smerom. Cestou k život-potvrdzujúcim zákonom. A je také vzrušujúce vidieť, že ostatné štáty sa vydali cestou.
A potom je väčšina štátov uprostred. Väčšina štátov bude mať niektoré zákony, ktoré budú potvrdzovať život, potom budú mať obmedzenia týkajúce sa potratov, a opatrenia na ochranu zdravia a bezpečnosti žien. Ale nezašli by tak ďaleko ako v New Yorku či v Alabame.
A tu vidíme skutočnú príležitosť. A práve teraz si robíme svoju prácu. V našej organizácii kladieme základy, aby sme sa pokúsili zvrátiť prípad Roe, aby sme mali zákonný rámec, ktorý by posunul rozhodovanie smerom k štátom.
Ste svedkami schvaľovania týchto podmienečných zákonov, takže ako náhle sa Roe zvráti, tieto zákony nadobudnú účinnosť. Podmienkou je, aby bol prípad Roe zvrátený.
A tieto zákony dnes zachraňujú životy. Viete, aj v tejto chvíli sa to deje. 2 milióny životov sa zachránia len vďaka Hydovmu dodatku, nehovoriac o všetkých pro-life zákonoch, ktoré sa schvaľujú.
A tak sú tu milióny ľudí na svete vďaka, do veľkej miery, život-potvrdzujúcim zákonom, ktoré sme dokázali schváliť, vďaka tehotenským centrám, o ktorých som nevedela, keď som mala 19 rokov. Vďaka poradcom - dobrovoľníkom, vďaka všetkým týmto rôznym aspektom, ktoré prichádzajú spoločne, aby vzdelávali a budovali Ameriku s lepším prístupom k životu.
del Guidice: Ďakujem vám veľmi pekne za túto perspektívu. Spomenuli ste New York a ako prešli agresívne pro-potratové zákony. Viem, že Illinois je ďalší štát, ktorý prijal zákony odstraňujúce niektoré zákazy pri neskorých potratoch.
Čo to podľa Vás vypovedá o smerovaní zástancov potratov a o tom, kam sa pokúšajú posunúť, keď vidia toto vzopätie pro-life úsilia a legislatívy?
Foster: Áno, myslím, že sa pozeráme na tých niekoľko určitých štátov, v ktorých si myslia, ak to môžem povedať, že je to pre nich nízko visiace ovocie, kde si myslíme: "OK, majú tam svoju politickú štruktúru, majú moc na schválenie týchto zákonov." A v týchto štátoch, tak ako v každom politickom systéme, je toľko rozdielnych vecí, na ktoré sa ľudia sústreďujú a na ktoré myslia.
A tak v niektorých z týchto štátov, možno občania, ľudia, ktorí tam žijú, nemusia považovať svojich volených predstaviteľov za zodpovedných za otázky života, hoci prieskumy ukazujú, že na celoštátnej úrovni je to dosť konzistentné.
Nehovoríme o polovici Američanov, ktorí sú veľmi pro-life, o polovici Američanov, ktorí sú veľmi pro-choice. Hovoríme o tom, že väčšina Američanov súhlasí prinajmenšom s tým, že sa potraty vrátia aspoň do konca prvého trimestra. Viete, 75% Američanov chce, aby sa vrátili aspoň do tohto bodu, čo si vyžaduje zvrátenie prípadu Roe.
Do tej chvíle sa však Plánované rodičovstvo a niektoré ďalšie záujmové skupiny zameriavajú na štáty ako New York a Illinois a plánujú, čo sa stane, keď sa zvráti prípad Roe.
A tak sa zjavne zamerali na New York, ako sme videli v prípade guvernéra (Andrewa) Cuoma. Videli sme to vo Virgínii s guvernérom (Ralphom) Northamom, a nedokážeme to ani opísať. Katastrofa, debakel. Všetko, čo sa tam udialo.
A potom tam bola delegátka (Kathy) Tran, na ktorej ste videli tú skľúčenosť, keď musela obhajovať infanticídu na vypočúvaní. A mohli ste vidieť, že s tým nebola v pohode. Myslím, že to mohli všetci vidieť.
Guvernér Northam hovorí: "Oh, dobre, ak sa dieťa narodí živé, potom je to rozhodnutie medzi ženou a jej lekárom o tom, či sa postarať o toto živé, dýchajúce, oddelené dieťa, už nie v tele ženy."
O tom musíme hovoriť. Upozorňovať na tieto druhy extrémnych návrhov, ktoré sa predkladajú, a bohužiaľ sa z nich niekedy stávajú zákony. Pretože je to neobhájiteľné. Je to neobhájiteľné.
A tak si nemyslím, že bolo pre mnohých z nás, aspoň pre mnohých z nás, ktorí sa zaoberajú týmito otázkami, prekvapením, keď sa niekoľko dní po zverejnení rozhovoru s guvernérom Northamom prevalilo na verejnosť, že nosil čiernu farbu na tvári a že vylúčil mnohých ľudí z americkej verejnosti. O veľkej časti obyvateľov povedal: "Sú menej dôležití. Nedostatoční. Nie rovnakí."
del Guidice: To je dosť pokrytecké.
Foster: Presne tak. A urazil nás všetkých. Mám na mysli, kto by nebol urazený tým, čo vyšlo od našich troch najvýraznejších demokratov vo Virgínii. Absolútne desivé.
A tak to nie je prekvapujúce. Ak chcete niekoho vylúčiť zo spoločnosti, v ohrození je potom každý. A to sa určite týka novonarodených detí, v prípade guvernéra Northama.
del Guidice: Pri pohľade na to, čo sa stalo s bývalou generálnou riaditeľkou Plánovaného rodičovstva v júli, by sa dalo povedať, že bola náhle prepustená. A údajne to bolo preto, že nebola dostatočne horlivá pri presadzovaní potratovej agendy Plánovaného rodičovstva.
Čo si myslíte, že to vypovedá o budúcnosti tejto organizácie?
Foster: V prvom rade si myslím, že sa to neudialo prvýkrát. Nie je to prvýkrát, čo zdvojnásobili úsilie v otázke potratov, čo je ústredná súčasť ich platformy. V skutočnosti sa to stalo viackrát.
Keď sa pred niekoľkými desaťročiami otriasli, povedali: každá pridružená organizácia, nie nevyhnutne každé zariadenie, ale každé pridružené združenie musí vykonávať potraty, dokonca aj tie, ktoré nechceli. A tak sa všetky pridružené organizácie snažia zamiešať a niekedy sa spojiť alebo prísť s týmito tvorivými riešeniami.
V tomto prípade to bolo ešte osobnejšie. Mám pocit, že viem, že tu hovoríme o lekárke, úspešnej lekárke. O žene. O žene, ktorá bola tiež z menšiny, a ktorá mala skúsenosti a bola uvedomelá.
Nebola však pre nich dostatočne pro-potratová. Nebola dostatočne politická. A to napriek tomu, že na začiatku svojho funkčného obdobia začala otvorene hovoriť o potratoch, že sú súčasťou zdravotnej starostlivosti. To im však nestačilo. Chceli niekoho viac politického, niekoho, kto bude potraty presadzovať intenzívnejšie.
Bolo to skutočne tragické, pretože bola niekým, kto ... bola oveľa viac než len ideológ. Naozaj tomu odovzdala svoje srdce a verila v to.
A mali sme určité nezhody, no bola ochotná jednať s komunitou pro-life, nájsť spoločnú reč a našli sme toľko spoločných bodov, pokiaľ ide o otázky, ako je zdravotná starostlivosť. Bolo to zničujúce.
A najmä by som povedala, o to viac kvôli jej skúsenosti s potratom a kvôli vedomiu, že stratila dieťa a prešla touto skúsenosťou. A potom ju len tak vykopli.
Viem, že to bolo bolestivé pre mnohých z nás. Sledujeme to a je to ťažké si to predstaviť. Cítite sa kvôli tomu hrozne.
del Guidice: Takže Catherime, ďakujem vám veľmi pekne za to, že ste tu dnes s nami boli na podcaste The Daily Signal. Kde môžu ľudia sledovať vašu prácu?
Foster: Takže naša webstránke je aul.org. Sme na sociálnych médiách, Facebooku, Twitteri, kdekoľvek. Navštívte nás a my vás budeme informovať o všetkom, čo sa deje s pro-life zákonmi a súdnymi prípadmi, a o všetkom, čo sa deje v pro-life hnutí.
del Guidice: No, ešte raz vám ďakujem a vidíme sa niekedy nabudúce.
Foster: Bolo mi potešením.