Pakistanská kresťanská matka štyroch detí bola odsúdená na smrť za rúhanie po tom, ako zdieľala správu v aplikácii WhatsApp, ktorá podľa nej urážala proroka Mohameda.”
Sudca Muhammad Afzal Majoka v septembri odsúdil 40-ročnú Šaguftu Kiránovú na trest smrti na základe viacerých obvinení vrátane “úmyslu pobúriť náboženské city” a “urážky proroka Mohameda” podľa U.Komisia USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF).
Kiranová bola po trojročnom súdnom procese odsúdená aj na pokutu vo výške 300 000 rupií (1 077 USD). Advokáti kresťanskej matky’sa údajne plánujú proti rozsudku odvolať.
Matka vraj diskutovala o svojej kresťanskej viere vo viacerých skupinách WhatsApp, Persecution.org reportoval. Moslimský člen jednej zo skupín, Shiraz Ahmed Farooqi, podal sťažnosť na Kirana, v ktorej tvrdí, že sa urážlivo vyjadril na adresu Mohameda, najuctievanejšieho “proroka” islamu a označeného za “svätú osobnosť” podľa pakistanského práva.
Právny zástupca Kiranovej, Rana Abdul Hameed, uviedol pre Christian Daily International-Morning Star News, že uviedla, že sama nenapísala obsah zdieľanej správy a že ju preposlala bez toho, aby ju čítala.
Jej manžel Rafique Masih poukázal na to, že správa, ktorú Kiran poslala, bola “preposlaná mnohokrát” predtým, ako ju jeho manželka zdieľala, pýta sa, prečo sa jej zdieľanie stalo terčom len pre ňu.
Rodina Kiran’odvtedy utiekla z Islamabadu a skrýva sa kvôli hrozbám. V čase jej zatknutia mali Kiran’í traja synovia 10, 12 a 15 rokov a jej dcéra mala 18 rokov.
Kiran je zadržiavaná v centrálnej väznici Adiala v Rávalpindí, údajne na samotke. Údajne má pri sebe Bibliu a “číta si ju a modlí sa vždy, keď sa cíti smutná alebo osamelá,” reportoval Církev v reťaziach.
Uvádza sa, že v Pakistane sa obvinenia z rúhania často vznášajú z pomsty počas sporov.
A USCIRF v správe z decembra 2023 sa uvádza, že “v mnohých prípadoch v Pakistane neexistuje žiadny trest pre tých, ktorí ponúkajú falošné obvinenia alebo páchajú násilie z pomsty” voči osobám obvineným z rúhania.
Podľa správy bolo od roku 1987 viac ako 2 000 osôb “obvinených z rúhania,” a 40 osobám v súčasnosti hrozí trest smrti.