Dublinský arcibiskup o referende: „Nebudem katolíkom hovoriť, ako majú hlasovať“

1,376
Kultúra smrti

 
DUBLIN - Ako sa blíži termín hlasovania o tom, či Írsko ako krajina predefinuje pojem manželstva, arcibiskup Dublinu sa vyjadril, že aj keď on sám plánuje voliť proti homosexuálnym „manželstvám“,  nebude iným katolíkom hovoriť, ako majú voliť.
 
Arcibiskup Diarmuid Martin nekomental ani otázku ohľadom postoja voči tým katolíkom, ktorí budú v referende voliť v prospech homosexuálnych „manželstiev“. Cez hovorcu sa vyslovil, že nie je v súlade so spôsobom jeho práce „hovoriť iným, ako majú voliť.“
 
Zároveň však arcibiskup zdôraznil, „že ľudia by mali byť informovaní.“
 
„Arcibiskup Martin verejne vyhlásil ako plánuje voliť a prečo,“ povedal jeho hovorca pre The Irish Times„Nie je však v kompetencii jeho práce hovoriť iným, ako majú voliť. Okrem toho, že zdôraznil, že kvôli veľkej dôležitosti manželstva a rodiny, by rozhodnutia o nej nemali byť brané na ľahkú váhu. Zdôraznil tiež, že ľudia by mali byť informovaní o tom, čo všetko to zahŕňa.“
 
Arcibiskup Martin počas svojho prejavu na univerzite 6. mája vyhlásil, že v referende bude voliť „Nie“. Vtedy aj pokarhal viacero katolíckych médií za to, že o ňom tvrdia, že zasieva zmätok ohľadom svojho názoru na hlasovanie. 
 
V The Irish Times zase týždeň pred refendom vyhlásil, že ako biskup má dostatočne silný názor na manželstvo „založený na mojom náboženskom presvedčení. Neželám si ale tlačiť svoje náboženské postoje druhým ľuďom do hlavy.“
 
Arcibiskup Martin tiež napísal, že nemá „žiadne spojenie s ktoroukoľvek skupinou podporujúcu odpoveď Nie ... Povedal som, že plánujem voliť Nie, ale stále sú tu tí z cirkevného pravého krídla, ktorí ma obviňujú, že som za odpoveď Áno, keďže som sa neangažoval pri priamom odsúdení homosexuálnych mužov a lesbických žien.“
 
Írsky premiér Enda Kenny vo februári vyhlásil refendum na 22. mája, a zároveň zverejnil aj svoju podporu právnemu predefinovaniu manželstva v tomto prevažne katolíckom národe. Povedal, že odpoveď „Áno“ za homosexuálne „manželstvo“ bude znamenať „silný signál,“ že Írsko sa stalo „férovým, súcitným a tolerantným národom.“
 
Pro-homosexuálne skupiny a jednotlivci a tiež niektorí štátni predstavitelia sa pokúšali donútiť Írsko k predefinovaniu manželstva už roky. Dokonca sa vyhrážali súdnym konaním proti Severnému Írsku za údajné porušovanie ľudských práv, keďže neuznali homosexuálne „manželstvo“.
 
V referende 22. mája majú voliči rozhodnúť o tom, či pridajú novú definíciu manželstva do írskej ústavy, konkrétne, že „Manželstvo môže byť podľa zákona uzavreté medzi dvoma osobami bez ohľadu na ich pohlavie.“
 
Verejná debata sa vyhrotila počas mesiacov a týždňov vedúcich k referendu. Zazneli dokonca obvinenia, že homosexuáli zastrašujú zástancov prirodzeného manželstva.
 
Írski biskupi podporovali názor, aby si národ udržal pravdivú definíciu manželstva, ale niektorí, vrátane arcibiskupa Diarmuida Martina boli kritizovaní za to, že vysielajú zmiešané signály. Dokonca aj  istá skupina írskych kňazov verejne vyšla s vyhlásením na podporu redefinície manželstva
 
Donal McKeown, biskup z Derry, povedal pre rozhlasovú talk show, že by mu „bolo odporné,“ keby ľudia volili proti predefinovaniu manželstva „z bigotných, škaredých a šikanovacích dôvodov.“ Uznal síce, že legalizácia homosexuálneho „manželstva“ by bola „nebezpečným experimentom“, ale ostentatívne povedal, že írski voliči môžu voliť v referende akokoľvek, ak volia „s dobrým svedomím,“ ak boli pred hlasovaním informovaní tak dobre, ako sa dalo a urobia „zrelé rozhodnutie.“
 
Na druhej strane arcibiskup z Armaghu Eamon Martin, predseda Konferencie biskupov Írska, varoval, že hlasovanie za schválenie homosexuálneho „manželstva“ bude znamenať zmenu právneho významu manželstva v ústave krajiny a skončí sa ničením náboženskej slobody. 
 
„Ak spoločnosť prijme a nariadi ‚novú ortodoxiu‘ manželstva ‚rodovo neutrálneho‘, definovaného iba ako zväzok medzi dvoma osobami, vrátane muža a muža, ženy a ženy, potom sa stane čoraz ťažšie hovoriť alebo učiť na verejnosti o manželstve ako o niečom čo je medzi mužom a ženou,“ napísal vo vyhlásení k referendu z 2. mája.