V piatok popoludní vo vatikánskej kaplnke svätej Marty pápež František povzbudil v utrpení publikum zložené z vážne chorých detí a ich rodičov. Pápež František zopakoval učenie Cirkvi o tom, že potrat nie je riešením diagnózy hendikepu nenarodeného dieťaťa.
„Zabitie človeka nikdy, nikdy nevyrieši problém. Nikdy,“ povedal pápež v reakcii na rozprávanie istého otca o tom, ako jemu a jeho manželke odporúčali potratiť ich dcéru Andrey Marie, no oni to odmietli napriek jej ťažkej chorobe.
Pápež František páru povedal, že je presvedčený, že „Boh vás povolal k povolaniu ešte väčšej než rodičovskej láske. Byť rodičmi nie raz, ale dvakrát: „ľudskej prirodzenosti a špeciálneho dieťaťa, špeciálneho daru od Boha Otca“.
Svätý Otec osobitne pozdravil každé z 20 detí. Potom sa opýtal ich rodičov a ich dobrovoľníkov zo združenia UNITALSI, ktorí ich sprevádzali a ktorí organizujú púte chorých do Lúrd a ďalších medzinárodných svätýň, prečo existuje utrpenie, a najmä prečo trpia deti.
„Túto otázku si často kladiem aj ja sám,“ povedal, „a mnohí z vás - a vôbec mnohí ľudia - sa sami seba pýtajú: prečo deti trpia? Na to neexistuje žiadne vysvetlenie. Je to tajomstvo. Ja sa jednoducho pozriem na Boha a spýtam sa: „Ale prečo?“ Pozriem sa na kríž a spýtal som sa: „Prečo je tam tvoj syn? Je to tajomstvo kríža.“
František deťom povedal, aby sa nebáli pýtať Boha „prečo“, pretože z takejto modlitby pramení útecha.
„Možno, že nedostanete žiadne vysvetlenie, ale Otcov pohľad vám dodá silu ísť ďalej. Jediným vysvetlením, ktoré vám možno dá, je toto: „Aj môj syn trpel.“ Ale aj to je vysvetlenie. Najdôležitejší je jeho pohľad. To je vaša sila - milujúci pohľad Otca.“
Tak ako aj v minulosti, pápež František odsúdil kultúru, ktorá by zo spoločnosti rada odstránila slabých a zraniteľných. Hovorí „zažiť , kultúru na jedno použitie‘ je v tomto svete normálne: ak nie sme s niečím spokojní, zbavíme sa toho“.
S úprimným obdivom dodal, že uprostred tejto „kultúry na jedno použitie“ sú choré deti a ich rodičia v skutočnosti „hrdinami“.
„Naozaj neviem, čo na to povedať, pretože tak veľmi obdivujem vašu statočnosť, vašu odvahu,“ povedal.
„Dá sa povedať, že túto situáciu, prežívate – a to vám nechcem lichotiť; nie, hovorím to zo srdca – hrdinsky. Ste malí hrdinovia života. Ďakujem vám za takýto príklad."
Pápež ubezpečil deti o svojich modlitbách - za nich a ich rodičov. A uzavrel to tým, že ich povzbudil k tomu, aby išli k Pánovi s naliehavosťou a s dôverou.
Povedal: „Uprostred týchto zmiešaných pocitov radosti a smútku sa za vás modlím. Nezabudnite na toto: volajte na Pána! Pán vie, ako vás zvláštnym spôsobom potešiť v utrpení. Dá vám útechu, akú každý z vás potrebuje.“
Audienciu ukončil recitáciou Zdravas Mária a pápežským požehnaním. Kým však skupina odišla, František zostal trochu dlhšie, aby sa porozprával s každou rodinou.
Nasledujúci deň, 30. mája, sa pápež František stretol s účastníkmi na konferencii organizovanej Asociáciou pre vedu a život.
Zdôraznil, že technologický pokrok nie je meradlom pokroku. František uviedol, že „stupeň pokroku civilizácie sa dá zmerať prostredníctvom jej schopnosti chrániť život, a to najmä v jeho najkrehkejších fázach“.
Pápež povedal, že akékoľvek útoky na ľudský život sa nesmú ignorovať.
„Pliaga potratu je útokom na život. Útokom na život je nechať zomrieť našich bratov na lodiach v Sicílskom prieplave. Útokom na život je smrť pri práci nerešpektujúcej minimálne podmienky bezpečnosti. Útokom na život je smrť z podvýživy. Útokom na život je terorizmus, vojna, násilie; ale aj eutanázia. Milovať život znamená vždy sa ujímať druhého, chcieť jeho dobro, pozdvihovať a ctiť si jeho transcendentnú dôstojnosť.“
Pápež František povzbudil Asociáciu pre vedu a život, aby sa zamerala na posvätnosť života a ľudskej bytosti, „aby veda bola naozaj v službách človeka, a nie človek v službách vedy“.
Úplné znenie pápežovho príhovoru k chorým deťom a ich rodinám (v taliančine) je k dispozícii tu. Úplné znenie pápežovho príhovoru k Asociácii pre vedu a život (v taliančine) je k dispozícii tu.