Veliteľ hasičov bol prepustený pre „antihomosexuálne“ názory

1,062
Kultúra smrti

 

Potom ako ho kvôli napísaniu knihy označenej ako „antihomosexuálna“ vyhodili z práce, bývalý veliteľ atlantského hasičského zboru Kelvin Cochran hovorí, že svoju prácu chce „rozhodne“ späť.

„V Spojených štátoch amerických by sa Američania nemali rozhodovať medzi pracovným miestom a životom podľa svojej viery,“ povedal Cochran v exkluzívnom rozhovore pre spravodajskú organizáciu The Daily Signal. „A to je práve postoj, aký mesto Atlanta zaujalo. Buď budem žiť život podľa viery, alebo si udržím svoje pracovné miesto.“

Cochrana prepustili v januári roku 2015 kvôli tomu, že pre baptistické duchovné spoločenstvo napísal náboženskú knihu venovanú mužom. V knihe „Kto ti povedal, že si nahý?“ (z angl. originálu “Who Told You That You Were Naked?”) Cochran píše o homosexualite, o manželstve osôb rovnakého pohlavia a o predmanželskom sexe z pohľadu Biblie.

„S otázkou sexuálneho hriechu a sexuality má problém veľa kresťanských mužov, preto som sa týmto témam v knihe venoval - prečo Boh sex stvoril, a tiež, že Boží zmysel sexu spočíva v reprodukcii, práve preto je vyhradený pre sviatosť manželstva,“ vysvetľuje Cochran. „Spustilo to polemiku.“

Cochran bol hasičom od roku 1981 a v roku 2008 bol vymenovaný za veliteľa hasičského zboru v Atlante. V roku 2009 ho prezident Obama vymenoval za vedúceho pracovníka Prezídia hasičského zboru Spojených štátov amerických vo Washingtone, D.C. Do služby veliteľa hasičského zboru v Atlante sa vrátil v roku 2010.

Cochran nebol ani raz počas 34 rokov svojej služby obvinený z diskriminácie.

Polemizovať sa začalo na konci roka 2014, keď sa o knihe dozvedela skupina homosexuálnych aktivistov, ktorá žiadala Cochranovo prepustenie.

Primátor Atlanty Kasim Reed následne Cochrana suspendoval a nariadil mu, aby absolvoval „kurz sebaovládania.

„S ohľadom na LGBT komunitu hlboko nesúhlasím s názormi vyjadrenými v spomínanej brožovanej knihe a absolútne im nedokážem uveriť,“ uviedol vo svojom vyhlásení Reed. „V meste, v ktorom som primátorom, nebudem tolerovať nijakú diskrimináciu.“

Primátor Cochrana v januári vyhodil.

„Celé je to o úsudku,“ hovorí Reed na obranu svojho počínania. „Nie je to o náboženskej slobode, ani o slobode prejavu... Jadrom problému je úsudok.“

Cochran sa pre The Daily Signal vyjadril, že nikoho neodsudzuje.

„Pri mojej profesii som bol 34 rokov pripravený zomrieť za kohokoľvek a za akýchkoľvek podmienok, ak by som tým niekomu zachránil život. Dodnes som pripravený urobiť tak,“ dodal. „Žiadna nenávisť. Základom kresťanskej viery je láska a ja som túto pravdu počas 34 rokov svojej práce uskutočňoval.“

Na základe svojej výpovede podal Cochran žalobu na mesto Atlanta s tým, že bol nespravodlivo prepustený a diskriminovaný pre svoje kresťanské názory.

„V Spojených štátoch amerických máme zaručené právo žiť bez strachu z prepustenia a akéhokoľvek nevhodného zaobchádzania kvôli otvorenému vyjadreniu nášho presvedčenia, alebo názorov,“ povedal Cochran. „V tomto smere voči mne konali nespravodlivo.“

Prípad ešte stále trvá. Cochranov právnik, David Cortman, ktorý je v Aliancii za slobodu vyšším právnym zástupcom a viceprezidentom pre súdne spory tvrdí, že tento prípad „pre viaceré dôvody“ zasahuje aj štát. 

„Po prvé, naozaj chceme, aby vláda v prípade, že má niekto iné názory ako sú tie jej, rozhodla, že takýto človek nemôže pracovať, teda zarábať si na živobytie?“ pýta sa Cortman a pokračuje:

„Malo by to zaujímať nás všetkých bez ohľadu na naše náboženské, ideologické a politické názory. Vaše názory by nemali ovplyvňovať vašu prácu. Ďalšou skutočnosťou, ktorá by mala zaujímať nás všetkých je, že podľa ústavy máme právo na voľný prejav našej náboženskej slobody. To dáva človeku právo povedať: ‚Nemusím si vyberať medzi svojou vierou a prácou.‘ Mesto však od veliteľa Cochrana práve toto rozhodnutie chcelo."

Cochran zastáva názor, že „tolerancia znamená niečo za niečo.“

Je presvedčený, že Reed dal najavo „nulovú toleranciu,“ keď ho kvôli vyjadreniu svojho presvedčenia prepustil.

„Ak sú ľudia pevní vo svojej viere, nech už sú akéhokoľvek vierovyznania, mali by pred prácou uprednostniť život podľa viery,“ povedal Cochran. „Pred takéto rozhodovanie by však nemal byť postavený žiadny Američan žijúci v tejto krajine.“