Screenshot-2024-03-08-at-12.36.07-PM-810x500.png

Taliansky sudca potvrdil prípad rúhania proti arcibiskupovi, maliarovi svätokrádežnej výstavy

61
Kultúra smrti

Poznámka redaktora: VAROVANIE - detaily tohto článku sú znepokojujúce a škandalózne. LifeSiteNews sa rozhodol neuverejniť žiaden z opisovaných obrázkov.

Taliansky sudca odmietol zamietnuť žalobu podanú proti arcibiskupovi z Modeny za pohoršenie náboženského cítenia skupiny veriacich katolíkov.

Dr. Andrea Scarpa, sudca pre predbežné vyšetrovanie (GIP) súdu v Modene, dnes (v stredu) oznámil, že nevyhovel žiadosti o zamietnutie žaloby, ktorú podala prokuratúra’v prípade, ktorý postavil miestnych katolíkov proti ich biskupovi. Škandál sa týka rúhačskej výstavy v múzeu kostola svätého Ignáca v meste Carpi. Výstava s názvom “Gratia Plena” spôsobila, že arcibiskup, ktorý ju povolil a obhajoval, jej autor a dvaja kurátori boli obvinení z urážky náboženského cítenia, čo je v Taliansku trestný čin.

Podľa Radio Spada, Modenský arcibiskup Erio Castellucci (ktorý je zároveň biskupom v Carpi), maliar Andrea Saltini, páter Don Carlo Bellini a laička Cristiana Muccioli boli obvinení z “podľa článku 403 talianskeho trestného zákonníka. V článku 404 sa stanovuje, že kto hanobí náboženstvo na mieste bohoslužieb alebo na verejnom mieste urážaním náboženských predmetov, môže byť potrestaný pokutou. Dňa 20. januára 2025 sa uskutoční pojednávanie, na ktorom sa bude prípad prerokovávať.

RELEVANTNÉ: Taliansky biskup obhajuje ‘rúhačské’ umelecké dielo napriek tisícom sťažností od pohoršených katolíkov

Podľa Rádia Spada štvoricu zastupuje advokátka Flavia Zuddio. Veriacich katolíkov, ktorí namietajú proti plátnam, medzi ktorými je aj obraz ukrižovaného Krista, ktorý je po svojom zosadení sexuálne zneužitý, zastupuje právnik Francesco Minutillo.

Minutillo sa tešil, že prípad, ktorý sa začal v marci, bude konečne možné obhájiť pred sudcom.

“Konečne budeme mať sudcu, pred ktorým budeme môcť vyjaviť pravdu o rúhavom obsahu výstavy, ktorá sa koná v kostole v Carpi,” uviedol v tlačovej správe. “Prokuratúra“viedla vyšetrovanie, ktoré považujeme za nedostatočné, a z tohto dôvodu sme požiadali o početné hĺbkové vyšetrovanie …”

Minutillo tiež informoval, že jeho tím požiadal o záznamy súvisiace s útokom nožom na Saltiniho a jeho najznámejší obraz. Dňa 28. marca maskovaný muž vošiel do kostola a potom porezal a postriekal plátno zobrazujúce nahého Krista. Keď sa maliar pokúsil zasiahnuť, kritik mu pred útekom porezal krk. Podľa talianskych médií Saltini dostal v nemocnici štyri stehy a potom bol prepustený. Totožnosť útočníka zatiaľ nie je známa.

Dalšie obrazy, ktoré veriaci považujú za urážlivé, zahŕňajú vyobrazenie (umelcom chybne nazvané “Nanebovstúpenie”) Krista, na ktorom je do polovice oblečený v trblietavej zelenej kombinéze a tí, ktorí ho nesú, majú na sebe len spodky; triptych, na ktorom je Panna Mária vyzlečená farizejmi, ktorí chcú dôkaz o jej panenstve, a obraz takmer nahej Márie Magdalény, ktorá v bedernej rouške kolíše zrejme umierajúceho muža; tento posledný sa volá “Noli Me Tangere.”

Ako LifeSiteNews informoval v marci, arcibiskup Castellucci výstavu obhajoval. V oficiálnom vyhlásení diecézy Carpi z 2. marca poprel, že by ktorýkoľvek z obrazov bol rúhavý alebo svätokrádežný, a zašiel až tak ďaleko, že citoval z listu svätého Pavla’Titovi: “Všetko je čisté pre čistých.”

Výstava mala trvať od 2. marca do 2. júna.

Čítajte: Katolík zničil rúhavú sochu ‘Panny Márie’ v rakúskej katedrále: ‘Urobil som to pre Matku Božiu!’

Biskupské sankcie za umelecké diela, ktoré hlboko urážajú veriacich katolíkov, sa neobmedzujú len na Taliansko. Rakúski katolíci v poslednom čase veľa trpeli kvôli svätokrádežným zobrazeniam Panny Márie, zobrazeniam homosexuálnych aktov a rúhavým zobrazeniam Krista a jeho Najsvätejšieho Srdca.